Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Ivan3 #168069:
Mame zlu dopravnu infraskturu preto je tu taky problem s autami a ich krizenim s MHD. Prilis vela priecesti, prilis uzke cesty pre bus pruhy atd. Auta neobmedzis tak ci tak, a aj keby nic tym nevyriesis. Miesto aut by v centre potom chodila uplne natrieskana MHD, co vlastne je stale realita. Co by si tym zmenil, v ramci urovne dopravy v meste?
Reakcia na: ivanbuto #168073:
treba skúsiť aspoň niekde nejakú vec spustiť a dokázať, že IAD nemusí mať všade "zelenú" a potom sa snáď od tej jednej zdarnej situácie podarí odraziť. Ideálne by bolo to nakopnúť na Radlinského a potom už mať toto eso v rukáve a aplikovať ho aj inde.

P.S.: Kto dal povolenie na vybudovanie prejazdu cez električkovú trať tam kde boli kedysi kúpele Centrál? Ma zaráža, že výjazdov pre IAD z garáží a od nákupných centier je povolená výstavba všade, príp. to ešte doplnia géniovia semafórmi, aby to nebolo, že tí na hlavnej majú vždy prednosť (t.j. aj MHD). ?
Reakcia na: no.ev.di. #168071:
Áno, tak tu sa nejednalo o radiály, ale aj tak je to výpovedné z toho hľadiska, ako uvažujú spomínaní páni o doprave.

A ja si myslím, že p. Mikuš, čo sa týka preferencie električiek, doteraz veľmi nápomocný nebol.
Reakcia na: kecho #168065:
čo sa týka Radlinského, tak po tom treba ísť dôsledne a trvať na tom, zrušiť to somárske zastavovanie pred ÚPSVaR a vybudovať párové zastávky Floriánske nám. a STU. STU mám na mysli tú zastávku spraviť párovú ako dnes stoja L5, 9 a 13, t.j zrušiť zastávku STU pre L2, 3, 8 a 13 a mierne posunúť smerom k NBS zastávku Žilinská, čo sa bude riešiť pri rekonštrukcií Štefanovičovej ulice.

S tým nápadom na senzorový semafor som prišiel ja a ešte mám jedne nápad čo sa týka premávky L31/39, aby sa dalo dobre prestupovať na hrane na električky, tak nemohli by L31 a 39 ísť križovatky pri NBS smerom po I. Karvaša okolo Blumentálu a zastavovať na novej zastávke Floriánske nám., tak ako by zastavovali električky na zastávke Floriánske nám. v novej polohe?
Reakcia na: ivanbuto #168068:
čiže je to očividne aj politicky nežiadúce. Ale širšie centrum predsa niesú radiály a preferencia električiek, či BUS-pruhy niesú žiadny útlm IAD, iba vyhradenie vlastného priestoru pre MHD. Stále ma udivuje, že veľmi málo ľudí sa vie zamyslieť nad tým, že jeden "duplák" odvezie toľko čo 50 áut, za predpokladu, že každé auto vezie 4 ľudí, čo je nezmysel. Realita je taká, že v priemere jedno auto vezie 1-2 ľudí, čiže je to asi tak, že 1 električka = 100 áut a jeden kĺbový autobus = 55 áut. Keby sa takto nad tým ľudia zamysleli a tlačili by na politikov, možno by to bolo v našich mestách o inom.
Reakcia na: Ivan3 #168060:
ešte než ťa úplne pohltí eufória, tak si zisti koľko to stojí a či sa to vôbec oplatí. Keď som videl ten podiel nízkopodlažnosti a tie hrubé priečky medzi oknami čo nápadne pripomínajú rad 820 a 830 a celé to iba podčiarkuje náter a plagiát prednej masky od iných výrobcov, tak fakt je to bieda, že sa na to vyhodilo 53 miliónov EUR ? za túto cenu čo náš šetriaci štát, ktorý si nemôže dovoliť toľko ľudí zamestnávať na železnici, nemôže si dovoliť toľko vlakov v GVD, vydáva najnovšie aj zákazy nakladania v jednotlivých staniciach (I. várka bola úplný zákaz, II. várka bola zákaz nákladu ak sa jedná o menej ako 5 vagónov, čiže kto by dodal pre Mn vlak "iba" 3 alebo 4 vozne, môže si vysrať oko = podľa tejto logiky je štátu na príťaž to keď niekto má záujem aspoň niečo po tej železnici prepraviť ? ) sme mohli mať 23 ks Regio Sprinterov čo nakupovali ČD pre regionálnu dopravu alebo sme mohli mať 20ks Siemens Desiro (vychádzal som z ceny 67 mil. EUR zmluvy na 25 jednotiek pre Bulharsko, ks=2,68 mil. EUR, čo výjde pri 53 mil. balíku na 19,7 súpravy). Kubáček v tom vyše 2h videu na vlakynet povedal dobre, že my sa síce tiež niekam posúvame v tom vývoji železníc s lokomotívami a ale aj svet a tým pádom sa priepasť medzi nami a západnými železnicami nezmenšuje. Však máme tu reinkarnované "bagety", "okuliarniky" a "malé a veľké somáre" postavené na základoch radov 742 a 770, resp. 771, čo sú vynikajúce rušne ibaže sa časom žiada aj čosi novšie a spoľahlivé. Keby za svojich zlatých čias vykazovali dnes už staré rušne takú kvalitu a spoľahlivosť ako tieto nové zvratky od našich ŽOS, tak nemá čo po našich železniciach jazdiť.
Jak koukám, tak vedení v Bratislavě nechápe, že snížení automobilové dopravy může nastat jedině jejím znepříjemněním. Takže méně parkovacích míst, aby IAD nemohli v centru zaparkovat a byli nuceni použít MHD. Nasekat bus pruhy všude, kde jsou 2+2 pruhy a totální preferenci tram takovou, že ani jednou nezastaví na semaforech. Jen ať jsou fronty, aby si další řidiči IAD cestu do centra rozmysleli a příště byli nuceni použít MHD. A pak ještě poslední věc pěkně zpoplatnit vjezd do centra. Jenže autofanatismus zdejší policie a vedení města a bohužel i občanů povede spíš k tomu, že se tram zruší a místo nich přibudou pruhy pro IAD.
Reakcia na: intony #168067:
Ja si to dovolím doplniť - pokiaľ bude vo svojej pozícii aj naďalej fungovať Ing. Mikuš tak ako doteraz, len veľmi obtiažne sa bude presadzovať preferencia.
Pripomeniem stanovisko Ing. Kubáňa a Mikuša z 21.4.2008:

"útlm IAD v širšom centre do zavedenia bezkolízneho nosného systému MHD pri súčasnom tempe výstavby nových objektov v tejto oblasti je nevhodné a takmer nemožné."
Reakcia na: Mike #168066:
"oficiálne z mesta ani z DPB nikto do médií proti nim nevystúpi, aj keďzablokovali už x- rozumných riešení dpb aj mesta. Dôvod si ľahko domyslíš sám."

Aby nevznikali nejaké nepravdivé domienky, aký je teda ten dôvod?
Reakcia na: kecho #168065:
Hej policajti sú večná téma v Bratislave. Ale platí: oficiálne z mesta ani z DPB nikto do médií proti nim nevystúpi, aj keďzablokovali už x- rozumných riešení dpb aj mesta. Dôvod si ľahko domyslíš sám. Ale momentálne je snaha toto začať riešiť, uvidíme ako ďaleko to dotiahne primátor, resp. HDI.
Tú zastávku na Radlinského a problém s 94, neviem, ale nedozvedel si sa to náhodou od niekoho tuto z fóra? alebo z diskusie k článku na sme? Lebo ak toto oficiálne povedal niekto z DPB, môže byť, ale to je zriedkavý prípad.
Ten (tušim) plk. Lechner je aj zo skúsenosti celkom prístupný, ale neviem aká je na KDI hierarchia a org. štrkutúra. S veľa vecami on súhlasí, ale "dopr. inžinier" - teda policajt zodpovedajúci za patričný obvod s tým nesúhlasí atak sa to neschváli... teda že nie je tam klasický vzťah nadriadený (šéf)- podriadený.
De iure máme proste stav, že každá jedna znema dopravného značenia, ako aj úpravy signálnych plánov CSS prechádzajú operatívnou komisiou, kde to musí pečiatkou odsúhlasiť pracovník magistrátu aj policajt. Obe pečiatky sú nutné a sú rovnocenné.
Pre priemerného "dopravnbého inžiniera" z radov polície sú rovnocenní 1 auto = 1bus = 1 el. súprava, ale = 0 bicykel = 0 chodec... (posledné dve zložky cestnej premávky sa v princípe neakceptujú)

V názore na prácu dopravnej komisie sa v princípe zhodneme. Ja mám dojem, že jej súčasný šéf Uhler (aj keď má veľké plus u mňažesa zapája do diskusií na sme a ba novinách) sa ju snaží posunúť do úplne inej pozície (dôvody nech si hľadá každý sám), než aké jej logicky prináležia.

Projektovanie dopravného značenia na súčasných mestských komunikáciách majú v kompetencií jedine dvaja (možno traja) ľudia na magistráte (ale oni majú toho na starosti ešte oveľa viac, preto saveľa vecí deje na základe podnetov od ľudí), konkrétne to pri nájazde na most apollo z Petržalky skús napísať ako podnet na odp@bratislava.sk, podľa mňa je to dobrý nápad...
Reakcia na: Mike #168064:
o tom, že v prospech elín sa niečo mohlo skúšať robiť nepochybujem, lenže potom je chyba mesta alternatívne dpb, že neukázali konkrétne - "toto sme chceli, ale tento orgán to pre dôvody (prípadne vymyslené dôvody) X a Y neschválil a urobili sme toto, aby sme dôvody XaY vyvrátili" jediné, čo sa v poslednom čase dostalo "von" je tuším Radlinského a neschválená viedenská zastávka + zrušenie možného prestupu na hrane aj pre L94, lenže za to treba mlátiť v jednom kuse do policajtov a prípadne mesta, že si nedokáže obhájiť svoje stanovisko...
-aj tu na fóre mal tuším Dunčo návrh, že aj v súčasnej situácii (pri ktorej práve policajti nei sú tam, kde by mali byť) by sa v najhoršom prípade dal umiestniť jeden senzorový semafor, ktorý by automaticky dával červenú po vjazde eliny do zastávky...
- mimochodom, keď vravíš, že v komisii je šéf KDI, tak ako to, že jeho podriadení úspešne sabotujú, čo sa dá, a stále sú na svojich miestach? Potom od tejto komisie skutočne netreba mať veľké očakávania. Navyše keď na možnosti preferencie MHD, ktoré si vyžadujú minimálne náklady (prestavenie zelenej na šafku, či namaľovanie buspruhov,/napr. na Apolle mohol byť už rok namaľovaný od rozdelenia nájazdu medzi apollo a prístavný minimálne až po prípojku z einsteinovej namiesto súčasného zúženia z 2 na 1 pruh/) predseda komisie skonštatuje, že komisia nerieši čiastkové problémy... čiže potom de facto jediným cieľom tejto komisie je vytvorenie plánu dopravnej obslužnosti (čo vytvorí niekto iný bez ohľadu na to, či komisia existuje, alebo nie) a rozdelenie kompetencií medzi mesto a dpb (kde by malo mesto ako objednávateľ povedať, že chceme to a to a zaplatíme toľkoto a na to tiež netreba politickú komisiu)
- ozaj, keď spomínaš, že podľa policajtov je kus ako kus (1 auto = 1 bus = 1 tram, tak účastníkom cestnej premávky je aj 1 cyklista a 1 chodec... či v BA to neplatí? 😉
- tak určite račianska radiála, ktorá zo začiatku vo veľkej časti ide popri ceste je iná ako karlsdorfská, či vajnorská, ktorá je obklopená cestou z oboch strán, pričom račianska je až po stanicu vlastne "mimo" cesty... len sa po predchádzajúcich mediálnych skúsenostiach obávam toho, že na svk neexistuje spôsob, že v prípade "zvrzanej" práce (buď výsledkovo alebo pri výbere dodávateľa) bude žiadať EU peniaze späť, no mesto už od človeka, ktorý to pokazil neuvidí ani ň...
Reakcia na: kecho #168057:
To je oveľa zdĺhavejší problém, určite by som to nenazval "dokážeme/nedokážeme vybudovať preferenciu tam a tam..". Jedna vec sú kompetencie a zákonné možnosti dopravnej komisie pri mestskom zastupiteľstve(!) zloženej prevažne z poslancov a pár neposlancov, akože odborníkov, teda ten šéf KDI Lechner tam je úplne namieste, zatiaľ čo Drahovský tam podľa mňa nemá čo hľadať)
Čo sa týka preferencie, áno z veľkej časti je to o tom že niečo nedokážeme. A keď sa nájde niekto kto to dokáže, tak toľko mu nikto zmagistrátu ani dpb nezaplatí (programátor ktorý sa vyzná v doprave).
Iná vec je, že tu sa systematicky preferencia nikdy nerobila, ale čiastočne politici (nebudem menovať napr. námestníci pre dopravu) aby zalepili ľudom ústa a čiastočne absolútne nekvalifikovaní novinári veľa zrealizovaných projektov označovali, že tam je/bude aj preferencia električiek, hoci sa s tým v skutočnosti neuvažovalo.
Ďalej aj keď tu boli nejaké možnosti niečo vylepšiť v prospech električiek, von sa to nedostalo, lebo sa niekto zľakol (hlavne policajti), že aké veľké kolóny áut tam budú! (v kolóne uviaznú aj autobusy DPB!)a pre policajta sú podľa zákona všetci účastníci premávky rovnocenní (1 električková súprava = 1 IGK, to zn. 30 IGK je oveľa viacako 1 el. súprava a teda oni majú mať prednosť).
No a teraz mesto a dpb po predchádzajúcich skúsenostiach ide čerpať eurofondy na nejaký povedzme experiment, ktorý riešia iní ľudia a iným spôsobom, akurát výsledok má byť skrátenie priemerného zdržania el. na vytipovaných križovatkách s CSS.
Možno ani tu to nevýjde a možno tie eurofondy nakoniec budeme vracať.
Ale k Tvojej pôvodnej myšlienke: čo do riadenia križovatiek CSS, čo do usporiadania pruhov, frekvencie el., záťaží IGK a ďalších faktorov, je úplne iná Karloveská radiála a Račianska radiála a iná je Vajnorská Radiála..
Reakcia na: daemontus #168062:
Ak mas telefon androida, existuje aplikacia MHD SPOJE pre BA,KE - da sa zadarmo stiahnut zadarmo v Android markete. Nie su to sice CP liniek, je to ako vyhladavac spojenia na imhd.
Zdravim, chcel by som si preniest kompletne cestovne poriadky aj do mobilneho telefonu ale kopirovat si jednotlive zastavky je neuveritelne zdlhave. Nemate tu nejaky textovy subor/XML/hocico co by obsahovalo kompletne cestovne poriadky napr. pre Bratislavu?
Reakcia na: Ivan3 #168060:
A keby aj nie, tak čo?
http://www.zelpage.cz/zpravy/8233
Nová vlaková motorová jednotka. Otázka je, jestli se ji na slovenských regionálkách dočkám dřív, než se seškrtají poslední regionální vlaky.
Reakcia na: ufo #167858:
Máš v plnom rozsahu pravdu. To IC sa do 15-min. intervalu osobákov do PK a 30 min. do TT narvať nedá, pretože by nemal v Juri voľno po osobáku končiacom v PK a na Doline po osobáku idúcom až do TT.
Ale keďže prvé IC odchádza z BA ešte pred šiestou ráno a ďalšie až dlho po špičke, tak by sa to prvé IC dalo previezť "ešte pred špičkou", t.j. interval 15/30 by začínal až po tomto IC, predtým by bolo 30/60; poobede pri rovnakom špičkovom intervale (30/60) by už mohlo ísť v pohode.
Druhá vec je, či je potrebný v rannej špici interval 15 min. aj v smere BA-PK; možno by stačilo 30 min. BA-TT s tým, že raz za hodinu by sa previezli do PK náležitosti pre dva osobáky PK-BA ako Sv. Vo vzniknutej diere by sa mohol previezť IC s tým, že osobák z Cífera do TT by mohol ísť po nesprávnej, čím by sa vyriešil problém na Doline.
Reakcia na: ivanbuto #168048:
ale inak sa mi zdá cekom zábavné, že sa k členovi predstavenstva "zrazu" nikto nehlási 🙂
Reakcia na: S499.1023 #168051:
že nedokážeme urobiť poriadnu preferenciu (viď Karlovka), ale pýtame peniaze na jej vybudovanie, takže to celé zas dopadne tak, že ich budeme musieť vrátiť, ale od danej firmy ich už nikto nezíska späť...
Reakcia na: Ámos #168053:
Tak to sme sa možno nerozumeli. Mladý človek Dunčo nikdy nestratí svoju tuposť a mladý človek Lánik nikdy nestratí svoju xenofóbnu komofašistickú nenávisť. Tých pokojne odsúdim aj na základe netovej diskusie ? .

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.