Čipové karty

Foto © imhd.sk, archívČipové karty slúžia ako nosič predplatného cestovného lístka (električenky) a elektronická peňaženka na zakupovanie elektronických lístkov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK). V rámci IDS BK je momentálne možné použiť niekoľko druhov kariet:

 • Karta Dopravného podniku Bratislava slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Slovak Lines slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Železničnej spoločnosti Slovensko slúži len ako nosič predplatného lístka.
 • Študentské karty slúžia ako nosič predplatného lístka, elektronická peňaženka a preukaz na študentskú zľavu v MHD, autobusoch Slovak Lines a vlakoch. Karta však musí byť zapojená do systému TransCard (s logom TransData na zadnej strane). Bližšie informácie o spôsobe výdaja študentskej karty a aktivácie dopravnej funkcie na nej vám poskytne priamo príslušná škola.
 • Bratislavská mestská karta je bezkontaktná karta Maestro PayPass vydávaná len obyvateľom Bratislavy, ktorá môže tiež slúžiť ako nosič predplatného lístka, pričom pri použití Bratislavskej mestskej karty má cestujúci nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka pre zóny 100+101 - na túto kartu je možné predplatný lístok zakúpiť iba v DPB (platný je však u všetkých dopravcov).
Predplatný lístok nahratý na jednej z uvedených kariet platí u všetkych dopravcov IDS BK bez ohľadu na to, ktorý ju dopravca ju vydal a ktorý dopravca predal predplatný lístok. 

Ako vybaviť čipovú kartu

Karta Dopravného podniku Bratislava

K vystaveniu novej bezkontaktnej čipovej karty je potrebné v ktorejkoľvek predajni DPB vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie údajov treba priniesť k nahliadnutiu hodnoverný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas, v prípade detí výpis z matriky narodených a pod.). K vydaniu novej čipovej karty je potrebné priniesť 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm (neplatí pre predajne na Hodžovom námestí, na Hlavnej stanici, na Olejkárskej, v Dúbravke a v Gaštanovom hájiku, kde bezplatne zhotovia fotografiu na čipovú kartu).

Poplatok za vydanie čipovej karty je 4,30 €, karta sa vydáva na počkanie. Zoznam predajní je uvedený na stránke Predajne.

Karta Slovak Lines

Dopravca Slovak Lines vydáva čipovu kartu na počkanie za 3,00 € na predajnom mieste na AS Mlynské nivy. Potrebné je priniesť doklad totožnosti (občiansky preukaz, resp. cestovný pas, pri deťoch do 15 rokov rodný list). Študenti predložia aj potvrdenie o návšteve školy na príslušný rok. V tomto prípade nie je nutné priniesť fotografiu, zákazník bude odfotený priamo na mieste.

Vybavenie karty je možné tiež v pondelok od 14:00 do 16:00 na autobusovej stanici v Malackách, v tomto prípade si však zákazník musí doniesť fotografiu 2,5 x 3 cm.

Karta Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko vydáva čipové karty za poplatok 5,00 €, pričom vydanie trvá približne 30 dní. Zákazník musí predložiť doklad totožnosti, fotografiu rozmerov 3 x 3,5 cm a vyplniť žiadanku. Žiadosť je možné podať v každej pokladni Železničnej spoločnosti Slovensko, zákazník si kartu po vyhotovení prevezme v tej istej pokladni.

Cez internet

Dopravný podnik Bratislava ponúka možnosť zakúpenia bezkontaktnej čipovej karty aj cez internet s jej doručením Slovenskou poštou. Cestujúci, ktorý si chce vybaviť novú "električenku", tak nemusí navštíviť predajné miesto dopravného podniku, ale nákup čipovej karty a následne aj predplatného cestovného lístka môže zrealizovať priamo cez internet.

Základné podmienky pre kúpu bezkontaktnej čipovej karty (BČK) cez internet:
 • cena čipovej karty je 4,30 € + 2,20 € poštovné a balné,
 • zakúpiť je možné všetky typy BČK - obyčajnú, žiacku, študentskú, dôchodcovskú, ŤZP/ŤZP-S, SeniorPas,
 • farebná fotografia a elektronické kópie požadovaných dokladov (*) sa prikladajú k objednávke ako prílohy,
 • informácie potrebné k platbe obdrží zákazník e-mailom po odoslaní objednávky,
 • zakúpenú BČK doručí zákazníkovi Slovenská pošta v rámci celej SR,
 • alternatívne je možné jej vyzdvihnutie vo zvolenej predajni DPB (príplatok 1 € k cene karty),
 • pre deti do 15 rokov preberá BČK ich zákonný zástupca,
 • požadovaná suma musí byť pripísaná na účet DPB do 5 pracovných dní, inak bude objednávka stornovaná,
 • elektronický predaj BČK je dostupný na tejto adrese.

(*) V prípade študentskej BČK (pre študentov od 15 rokov) je potrebné k objednávke priložiť naskenované potvrdenie o návšteve školy, ktoré je možné stiahnuť z tejto adresy. Na vydanie dôchodcovskej BČK je potrebné priložiť naskenované rozhodnutie Sociálnej poisťovne o výmere poberaného invalidného alebo starobného dôchodku (jeho výšku je možné začierniť). Pri BČK pre držiteľa preukazu ŤZP/ŤZP-S je potrebné priložiť naskenovaný preukaz ŤZP/ŤZP-S, alebo rozhodnutie o priznaní ŤZP/ŤZP-S.


Ako si aktivovať Bratislavskú mestskú kartu v DPB

Podmienkou pre použitie Bratislavskej mestskej karty ako nosiča predplatných lístkov je aktivovanie BMK vo vybranej predajni DPB. Pri návšteve predajne je potrebné vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie trvalého pobytu je treba priniesť k nahliadnutiu občiansky preukaz, v prípade detí rodný list alebo výpis z matriky narodených. K aktivácii BMK pre dieťa do 15 rokov je potrebné priniesť aj 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm na preukážku. Poplatok za aktivovanie BMK je 2,30 €, pričom cestujúci získa nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka na zóny 100+101 (z regionálnych zón sa zľava neposkytuje). Zľava na predplatný lístok platí po dobu platnosti karty, t. j. najviac 36 mesiacov. Pri kontrole revízorom je potrebné spolu s BMK predložiť aj občiansky preukaz (platí pre dospelých), platný študentský preukaz (v prípade študentov), alebo žiacky preukaz resp. preukážku vydanú pri aktivácii BMK (v prípade detí do 15 rokov).


1.7.2016, aktualizované 31.8.2017
-MK, Samo Muránsky-

Komentáre

Login: Heslo:

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

810zssk12.12.2017 14:22 #106 Re:
Reakcia na #103 od 3pa3ck3:
Vies uviest nejaku prakticku situaciu kde by toto malo dopravcom pomoct?
hroch12.12.2017 14:11 #105 Re:
Reakcia na #103 od 3pa3ck3:
Mozno, ale to je stale snaha o zjednodusenie vlastnej prace, nie o zlepsenie sluzby zakaznikom, vsakze?
810zssk12.12.2017 10:12 #104 Re:
Reakcia na #102 od hroch:
V podstate ano
3pa3ck312.12.2017 9:11 #103 Re:
Reakcia na #102 od hroch:
Z pohľadu DPB a ostatných dopravcov môže ísť aj o ochranu pred reklamáciami súvisiacimi so zneužitím karty. Takto si pri prepravnej kontrole môžu sami skontrolovať, či ju používa jej držiteľ.
hroch12.12.2017 9:00 #102 Re:
Reakcia na #99 od 810zssk:
Myslel som si, ze to bude tak nejako. Takze to, ze cipova karta je neprenosna, je vysledkom historickeho stavu a snahy DPB nekomplikovat si robotu. Ale ziadny relevantny technicky ani ekonomicky dovod na prenosnost karty (nie PCL na nej) vlastne neexistuje. A miesto toho, aby DPB podporoval pouzivanie kariet a postupne odburaval papierove cestovne listky - s ktorymi su, predpokladam, spojene naklady - podporuje existujuce bariery.
Zhodnotil som to spravne?
hroch12.12.2017 8:56 #101 Re:
Reakcia na #100 od 810zssk:
Pokojne aj problem
810zssk12.12.2017 8:37 #100 Re:
Reakcia na #99 od 810zssk:
* jej potrieb
810zssk12.12.2017 8:36 #99 Re:
Reakcia na #96 od hroch:
Cestovne je zaplatene pre jednu osobu na pokrytie jej problem. Keby si cestujuci mohli PCL poziciavat a pouzit na pokrytie potrieb viacero osob, tak by trzby klesli a mas problem. Prenosny PCL uz v minulosti existoval a bol prirodzene drahsi.
S499.102312.12.2017 4:24 #98 Re:
Reakcia na #96 od hroch:
Prenosné PCL bývajú drahšie. Vychádza sa z toho, že konkrétny užívateľ nesedí nonstop v MHD.
hroch11.12.2017 23:17 #97 Re:
Reakcia na #96 od hroch:
Tak som si to zistil. Oyster sa moze ale nemusi personalizovat. Pri pouziti s kreditom je prenosny. S PCL je neprenosny - zaujimalo by ma, ako v takom pripade funguje prepravna kontrola. Ale minimalne pri pouziti s kreditom by malo aj na Slovensku zmysel, aby sa dala karta pouzit ako prenosna...
hroch11.12.2017 21:21 #96 Re:
Reakcia na #95 od 810zssk:
Ale aj pri PCL predsa teoreticky plati, ze cestovne je zaplatene a malo by byt jedno, kto ho vyuziva, nie? Musim sa pozriet, ako sa to riesi napriklad v Londyne na Oyster kartach. Viem, ze si ju clovek moze zaregistrovat online, aby sa dala blokovat a nahradit pri strate. Ale vlastne neviem, ci sa aj dlhodobejsie PCL nahravaju na Oyster alebo je k tomu este nejaky extra preukaz.
810zssk11.12.2017 19:02 #95 Re:
Reakcia na #94 od hroch:
V pripade jednorazovych elektronickych listkov pravdu mas a suhlasim. Pri PCL je viazanost na osobu pochopitelna.
hroch11.12.2017 16:38 #94 Re:
Reakcia na #55 od 810zssk:
Mam recnicku otazku, ale zaujimal by ma nazor ludi v tomto fore a mozno ma niekto nejaky interny insight: preco je cipova karta neprenosna? Ved na to nie je dovod, dopravcovi by malo byt jedno, kto kartu vyuziva, ak je na nej zaplatene cestovne. Alebo sa mylim?
hroch4.12.2017 23:53 #93 Re:
Reakcia na #92 od 810zssk:
Skoda, preskoda. Ale dakujem za odpoved!
810zssk4.12.2017 0:44 #92 Re:
Reakcia na #91 od hroch:
Nemoze, Bratislava v tom systeme nie je.
hroch3.12.2017 23:01 #91 Re:
Otazka: moze clovek v BA pouzit aj cipovu kartu z Kosic? Mam pocit, ze to je ten isty typ karty a DPMK aj pise, ze clovek moze pouzit karty z miest, ktore su v systeme EMBASE, ale ktore mesta v nom su, to som uz nezistil... Tusi to niekto?
shaggy12.10.2017 18:18 #90 Re:
Naozaj by to chcelo nejaký veľký nápis, alebo rovno nepreskočiteľné potvrdzovacie okno, kde ľuďom vypíše, že toto nie sú stránky dopravcu.
Aj keď ma to v tomto prípade neprekvapuje. Riešiť problémy s električenkou v komentári pod článkom... na to človek čaká aj serióznu odpoveď? To sa rovno mohol opýtať vodiča autobusu počas jazdy. Bolo by to asi rovnako efektívne.
Jezo12.10.2017 17:53 #89 Re:
Reakcia na #87 od kevely:
http://www.dpb.sk/kontakt/pre-verejnost/ -> ots@dpb.sk
berny12.10.2017 17:49 #88 Re:
Reakcia na #87 od kevely:
tu vam asi nikto neporadi, radsej si vytlacte potvrdzovaci mail a vypis z karty a chodte na pobocku DPB
kevely12.10.2017 17:28 #87 Re:
predlzil som si cez internet cestovny listok na tri mesiace, vsetko som vyplnil, aj mi strhlo z master karty 72,30€ a ma mat platnost do 18.1.2018 a po kontrole na karte nemam len do 20.10.2017. Teda mi nenabehla cena dopravneho ale z banky mi to strhlo. Prosim o vyriesenie poplatku.
C karty: 36118041782923268