Čipové karty

Foto © imhd.sk, archívČipové karty slúžia ako nosič predplatného cestovného lístka (električenky) a elektronická peňaženka na zakupovanie elektronických lístkov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK). V rámci IDS BK je momentálne možné použiť niekoľko druhov kariet:

 • Karta Dopravného podniku Bratislava slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Slovak Lines slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a autobusoch Slovak Lines - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Železničnej spoločnosti Slovensko slúži len ako nosič predplatného lístka.
 • Študentské karty slúžia ako nosič predplatného lístka, elektronická peňaženka a preukaz na študentskú zľavu v MHD, autobusoch Slovak Lines a vlakoch. Bližšie informácie o spôsobe výdaja študentskej karty a aktivácie dopravnej funkcie na nej vám poskytne priamo príslušná škola.
 • Bratislavská mestská karta je bezkontaktná karta Maestro PayPass vydávaná len obyvateľom Bratislavy, ktorá môže tiež slúžiť ako nosič predplatného lístka, pričom pri použití Bratislavskej mestskej karty má cestujúci nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka pre zóny 100+101 - na túto kartu je možné predplatný lístok zakúpiť iba v DPB (platný je však u všetkých dopravcov).
Predplatný lístok nahratý na jednej z uvedených kariet platí u všetkych dopravcov IDS BK bez ohľadu na to, ktorý ju dopravca ju vydal a ktorý dopravca predal predplatný lístok. 

Ako vybaviť čipovú kartu

Karta Dopravného podniku Bratislava

K vystaveniu novej bezkontaktnej čipovej karty je potrebné v ktorejkoľvek predajni DPB vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie údajov treba priniesť k nahliadnutiu hodnoverný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas, v prípade detí výpis z matriky narodených a pod.). K vydaniu novej čipovej karty je potrebné priniesť 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3.5 cm (neplatí pre predajne na Hodžovom námestí, na Hlavnej stanici a v Gaštanovom hájiku, kde bezplatne zhotovia fotografiu na čipovú kartu).

Poplatok za vydanie čipovej karty je 4,30 €, karta sa vydáva na počkanie. Zoznam predajní je uvedený na stránke Predajne.

Karta Slovak Lines

Dopravca Slovak Lines vydáva čipovu kartu na počkanie za 3,00 € na predajnom mieste na AS Mlynské nivy. Potrebné je priniesť doklad totožnosti (občiansky preukaz, resp. cestovný pas, pri deťoch do 15 rokov rodný list). Študenti predložia aj potvrdenie o návšteve školy na príslušný rok. V tomto prípade nie je nutné priniesť fotografiu, zákazník bude odfotený priamo na mieste.

Vybavenie karty je možné tiež v pondelok od 14:00 do 16:00 na autobusovej stanici v Malackách, v tomto prípade si však zákazník musí doniesť fotografiu 2,5 x 3 cm.

Karta Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko vydáva čipové karty za poplatok 5,00 €, pričom vydanie trvá približne 30 dní. Zákazník musí predložiť doklad totožnosti, fotografiu rozmerov 3 x 3,5 cm a vyplniť žiadanku. Žiadosť je možné podať v každej pokladni Železničnej spoločnosti Slovensko, zákazník si kartu po vyhotovení prevezme v tej istej pokladni.

Cez internet

Dopravný podnik Bratislava ponúka možnosť zakúpenia bezkontaktnej čipovej karty aj cez internet s jej doručením Slovenskou poštou. Cestujúci, ktorý si chce vybaviť novú "električenku", tak nemusí navštíviť predajné miesto dopravného podniku, ale nákup čipovej karty a následne aj predplatného cestovného lístka môže zrealizovať priamo cez internet.

Základné podmienky pre kúpu bezkontaktnej čipovej karty (BČK) cez internet:
 • cena čipovej karty je 4,30 € + 2,20 € poštovné a balné,
 • zakúpiť je možné všetky typy BČK - obyčajnú, žiacku, študentskú, dôchodcovskú, ŤZP/ŤZP-S, SeniorPas,
 • farebná fotografia a elektronické kópie požadovaných dokladov (*) sa prikladajú k objednávke ako prílohy,
 • informácie potrebné k platbe obdrží zákazník e-mailom po odoslaní objednávky,
 • zakúpenú BČK doručí zákazníkovi Slovenská pošta v rámci celej SR,
 • alternatívne je možné jej vyzdvihnutie vo zvolenej predajni DPB (príplatok 1 € k cene karty),
 • pre deti do 15 rokov preberá BČK ich zákonný zástupca,
 • požadovaná suma musí byť pripísaná na účet DPB do 5 pracovných dní, inak bude objednávka stornovaná,
 • elektronický predaj BČK je dostupný na tejto adrese.

(*) V prípade študentskej BČK (pre študentov od 15 rokov) je potrebné k objednávke priložiť naskenované potvrdenie o návšteve školy, ktoré je možné stiahnuť z tejto adresy. Na vydanie dôchodcovskej BČK je potrebné priložiť naskenované rozhodnutie Sociálnej poisťovne o výmere poberaného invalidného alebo starobného dôchodku (jeho výšku je možné začierniť). Pri BČK pre držiteľa preukazu ŤZP/ŤZP-S je potrebné priložiť naskenovaný preukaz ŤZP/ŤZP-S, alebo rozhodnutie o priznaní ŤZP/ŤZP-S.


Ako si aktivovať Bratislavskú mestskú kartu v DPB

Podmienkou pre použitie Bratislavskej mestskej karty ako nosiča predplatných lístkov je aktivovanie BMK vo vybranej predajni DPB. Pri návšteve predajne je potrebné vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie trvalého pobytu je treba priniesť k nahliadnutiu občiansky preukaz, v prípade detí rodný list alebo výpis z matriky narodených. K aktivácii BMK pre dieťa do 15 rokov je potrebné priniesť aj 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3,5 cm na preukážku. Poplatok za aktivovanie BMK je 2,30 €, pričom cestujúci získa nárok na zľavu 10 percent z ceny predplatného lístka na zóny 100+101 (z regionálnych zón sa zľava neposkytuje). Zľava na predplatný lístok platí po dobu platnosti karty, t. j. najviac 36 mesiacov. Pri kontrole revízorom je potrebné spolu s BMK predložiť aj občiansky preukaz (platí pre dospelých), platný študentský preukaz (v prípade študentov), alebo žiacky preukaz resp. preukážku vydanú pri aktivácii BMK (v prípade detí do 15 rokov).


1.7.2016, aktualizované 11.1.2017
-MK, Samo Muránsky-

Komentáre

Login: Heslo:

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

810zssk8.2.2017 19:26 #62 Re:
Reakcia na #61 od Adriana111:
Kartu vratit nemozno, ale je mozne stornovat 3-mesacny listok. Bude tam zrazka za uz minute dni a storno poplatok.
Adriana1118.2.2017 19:03 #61 Re:
Dobry den. Od dnes mam aktivovanu kartu, 3mesacnik, na cestovanie po Ba. Avsak zrejme to nevyuzijem. Je mozne vratit kartu a ziskat peniaze spät? Dakujem za odpoved
Krokodíl2.2.2017 15:20 #60 Re:
Ďakujem za promptnú odpoveď.
Človek sa učí do smrti a potom somár sprostý zomrie.
pharel2.2.2017 10:10 #59 Re:
Reakcia na #57 od Krokodíl:
Presnejsie, vyzera ten obrazok ako rodinka, hned ako ukaze zapis na vasu kartu, treba kliknut na tych panacikov, samozrejme podla toho ci zakladny listok alebo zlavneny (dieta a dochodca na obrazku) a potom pocet ks listkov.
810zssk2.2.2017 3:09 #58 Re:
Reakcia na #57 od Krokodíl:
Ano, po kupe listka pre Vas je tam zobrazena moznost kupy pre spolucestujuceho.
Krokodíl1.2.2017 21:13 #57 Re:
Je možné zakúpiť súčasne v dopravnom prostriedku CL pre mňa a môjho spolucestujúceho, keď ja som majiteľom elektronickej peňaženky?
shaggy23.1.2017 11:00 #56 Re:
Reakcia na #50 od kivi:
Musím pochváliť DPB, už upravili ten nezmyselný údaj 3,5x2,5cm. Už tam majú 3,5x3cm. Síce je to stále zle, ale už aspoň čísla majú správne. Už iba zvoliť správne poradie a bude to super.
810zssk9.12.2016 12:58  +1#55 Re:
Reakcia na #54 od Giovanna:
Odpoved na vsetky otazky je bohuzial nie. Karta je neprenosna, teda plati len pre Vas a pripadnych Vasich spolucestujucich. Zostavajuci kredit nie je mozne pouzit na nakup elektricenky, odporucam teda dobijat vzdy len sumu na kratke obdobie dopredu (mesiac, dva.. podla toho ako dlho viete ze budete pouzivat jednorazove listky).

Zlavu 10% pre obyvatelov Bratislavy mozno uplatnit len na Bratislavsku mestsku kartu, ktoru vydavaju banky. Ak ste vsak mali na mysli zlavu 100% pre TZP a darcov krvi, tu je mozne uplatnit aj na kartu Slovak Lines.
Giovanna9.12.2016 12:54 #54 Re:
ked si vybavim el.penazenku napr. od Slovak Lines na jednorazove listky
1) mozem tu kartu aj pozicat niekomu na kupu jednorazoveho listka (ak necestuje so mnou)?

ak by som neskor potrebovala elektricenku a zmenila by som bydlisko na BA:
2) mozem zvysny kredit pouzit (s doplatkom) na kupu elektricenky?
3) zlava pre obyvatela by sa dala uplatnit alebo by som na to potrebovala inu kartu?

Za odpovede vopred dakujem
janabockova9.12.2016 12:45 #53 Re:
ked si vybavim el.penazenku napr. od Slovak Lines na jednorazove listky
1) mozem tu kartu aj pozicat niekomu na kupu jednorazoveho listka (ak necestuje so mnou)?

ak by som neskor potrebovala elektricenku a zmenila by som bydlisko na BA:
2) mozem zvysny kredit pouzit (s doplatkom) na kupu elektricenky?
3) zlava pre obyvatela by sa dala uplatnit alebo by som na to potrebovala inu kartu?

Za odpovede vopred dakujem
7ross75.11.2016 11:15 #52 Re:
Reakcia na #51 od kecho:
Vtáky kivi majú slabý zrak.
kecho4.11.2016 19:33 #51 Re:
Reakcia na #50 od kivi:
imhd.sk ma e-shop?
Uz som tu videl, ze ma vodicov, busy/tramy/tbusy, ale toto je konecne nieco nove.
kivi4.11.2016 19:20 #50 Re:
V eshope na kúpu bezkontaktnej čipovej karty je chybne uvedený údaj, že treba priložiť fotografiu s rozmermi 3,5 x 2,5 cm. Teraz mi prišiel preukaz a fotka je roztiahnutá na 3 x 3,5 cm, takže tvár na nej je neprirodzene široká. Prosím, opravte si popis v eshope. Ďakujem

810zssk26.10.2016 22:24 #49 Re:
Reakcia na #48 od mrkvakj:
Preukaz totoznosti (ak chce vyuzivat zlavu pre Bratislavcanov alebo obyvatelov BSK, musi obsahovat aj adresu TP) a preukaz TZP.
mrkvakj26.10.2016 20:52 #48 Re:
Prosím Vas, osoba s preukazom TZP co potrebuje na vybavenie BCK u SL?
kecho19.10.2016 23:03 #47 Re:
Reakcia na #38 od TanickaZ:
"mladý človek keď chce pracovať a mať študentskú električenku nemôže"
Aj nemlady clovek chce pracovat a nemoze mat studentsku salinkartu.

Som zdeseny, co produkuje nase skolstvo...
Valec19.10.2016 16:17 #46 Re:
Reakcia na #45 od ceres:
Postup je nasledovný:
1. Od DPB si vybavíš novú kartu, alebo potvrdenie o zablokovaní starej (to ak by si si chcel vybaviť novú kartu inde).
2. Ak si si kúpil PCL v DPB, tak ti na novú hneď nahrajú aj jeho duplikát (za duplikát sa platí poplatok).
3. S potvrdením potom prídeš na Slovak Lines, kde ti zablokujú starý kredit. Trvá pár dní, kým sa vyčítajú všetky strojčeky a potom ti ho vedia nahrať na novú kartu. Nie som si istý, či sa dá karta zablokovať aj telefonicky (je to možné, treba vedieť SNR) ani či ti kredit na novú kartu vedia nahrať aj na diaľku. Každopádne minimálne jedna návšteva je nutná, lebo to by si mohol ktokoľvek akúkoľvek kartu zablokovať a nechať si z nej previesť peniaze.
ceres19.10.2016 15:34 #45 Re:
Ak som mal BČK od DPB, s momentálne platným PCL a s nejakým kreditom v EP (ktorej "správcom" ale asi boli SL), duplikát po odcudzení/strate si môžem vybaviť aj v SL, spárujú mi ju s tým ostatným PCL a zostatkom EP, alebo to musím riešiť v DPB?
Valec30.6.2016 14:48  +1#44 Re:
Reakcia na #43 od KDPV:
Slabo si hľadal.

http://www.dpb.sk/o-podniku/aktuality/fotopracovisko-v-predajni-dpb-na-hodzovom-namesti/
KDPV30.6.2016 10:13 #43 Re:
"K vydaniu novej čipovej karty je potrebné priniesť 1 ks farebnej fotografie rozmerov 3 x 3.5 cm (neplatí pre predajňu na Hodžovom námestí, kde bezplatne zhotovia fotografiu na čipovú kartu)." Na oficialnej stranke DPB som nikde nenasiel, ze by na hodzovom poskytovali takuto sluzbu. Odkial ma imhd tuto informaciu? Mate to niekto potrvdene?