Čipové karty

Čipové karty slúžia ako nosič predplatného cestovného lístka (električenky) a elektronická peňaženka na zakupovanie elektronických lístkov v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK). V rámci IDS BK je momentálne možné použiť niekoľko druhov kariet:

 • Karta Dopravného podniku Bratislava slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a regionálnych autobusoch - túto kartu je možné objednať aj cez internet.
 • Karta Arriva Mobility Solutions slúži ako nosič predplatného lístka aj ako elektronická peňaženka, môže byť tiež použitá na preukázanie nároku na študentskú zľavu v MHD a regionálnych autobusoch - túto kartu je možné zakúpiť si v predajni na autobusovej stanici Nivy.
 • Karta Železničnej spoločnosti Slovensko slúži len ako nosič predplatného lístka, nie je možné ju používať ako elektronickú peňaženku.
 • Študentské karty slúžia ako nosič predplatného lístka, elektronická peňaženka a preukaz na študentskú zľavu v MHD, regionálnych autobusoch a vlakoch. Karta však musí byť zapojená do systému TransCard (s logom TransData na zadnej strane), musí byť typu žiak/študent a musí obsahovať fotografiu. Bližšie informácie o spôsobe výdaja študentskej karty a aktivácie dopravnej funkcie na nej vám poskytne priamo príslušná škola.
Predplatný lístok nahratý na jednej z uvedených kariet platí u všetkych dopravcov v IDS BK bez ohľadu na to, ktorý ju dopravca ju vydal a ktorý dopravca predal predplatný lístok.

Ako si vybaviť čipovú kartu

Karta Dopravného podniku Bratislava

K vystaveniu novej bezkontaktnej čipovej karty je potrebné v ktorejkoľvek predajni DPB vyplniť a podpísať (platí pre dospelých) resp. nechať podpísať zákonnému zástupcovi (platí pre deti) žiadanku. Na overenie údajov treba priniesť k nahliadnutiu hodnoverný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas, v prípade detí výpis z matriky narodených a pod.). Fotografiu na kartu zhotovia priamo na predajnom mieste.

Karta sa predáva za cenu v zmysle platného cenníka DPB a vydáva sa na počkanie. Zoznam predajní DPB s otváracími hodinami.

Karta Arriva Mobility Solutions

Dopravca Arriva Mobility Solutions predáva čipové karty na predajnom mieste na Autobusovej stanici Mlynské nivy v Bratislave. Zákazník musí predložiť doklad totožnosti a v prípade zľavnenej karty aj doklad preukazujúci nárok na zľavu. Cena čipovej karty je 5,00 €.

Karta Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko predáva bezkontaktné čipové karty za cenu podľa aktuálneho cenníka, pričom vydanie trvá približne 30 dní. Zákazník musí predložiť doklad totožnosti, fotografiu rozmerov 2 x 3 cm a vyplniť žiadanku. Žiadosť je možné vyplniť a podať v každej pokladni Železničnej spoločnosti Slovensko, zákazník si kartu po vyhotovení prevezme v tej istej pokladni.


Cez internet

Dopravný podnik Bratislava ponúka možnosť zakúpenia bezkontaktnej čipovej karty aj cez internet s jej doručením Slovenskou poštou. Cestujúci, ktorý si chce vybaviť novú "električenku", tak nemusí navštíviť predajné miesto dopravného podniku, ale nákup čipovej karty a následne aj predplatného cestovného lístka môže zrealizovať priamo cez internet.

Základné podmienky pre kúpu bezkontaktnej čipovej karty (BČK) cez internet:
 • cena čipovej karty je 4,30 € + 2,20 € poštovné a balné,
 • zakúpiť je možné všetky typy BČK - obyčajnú, žiacku, študentskú, dôchodcovskú, ŤZP/ŤZP-S, SeniorPas,
 • farebná fotografia a elektronické kópie požadovaných dokladov sa prikladajú k objednávke ako prílohy,
 • informácie potrebné k platbe obdrží zákazník e-mailom po odoslaní objednávky,
 • zakúpenú BČK doručí zákazníkovi Slovenská pošta v rámci celej SR,
 • alternatívne je možné jej vyzdvihnutie vo zvolenej predajni DPB (príplatok 1 € k cene karty),
 • pre deti do 15 rokov preberá BČK ich zákonný zástupca,
 • požadovaná suma musí byť pripísaná na účet DPB do 5 pracovných dní, inak bude objednávka stornovaná,
 • elektronický predaj BČK je dostupný na tejto adrese.

V prípade študentskej BČK (pre študentov od 18 rokov) je potrebné k objednávke priložiť naskenované potvrdenie o návšteve školy. Na vydanie dôchodcovskej BČK je potrebné priložiť naskenované rozhodnutie Sociálnej poisťovne o výmere poberaného invalidného alebo starobného dôchodku (jeho výšku je možné začierniť). Pri BČK pre držiteľa preukazu ŤZP/ŤZP-S je potrebné priložiť naskenovaný preukaz ŤZP/ŤZP-S, alebo rozhodnutie o priznaní ŤZP/ŤZP-S, prípadne doklad totožnosti so zapísanou informáciou o ŤZP.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: ludmilaikov #168:
Bohužiaľ sa zdá že ŤZP karta nejde objednať online 😞
Reakcia na: si #167:
...s cipovou kartou?
S tou, čo mi vypršala?
A fotka?
Chcela by som to vybaviť cez počítač.
Osobne to má ďaleko.
Reakcia na: ludmilaikov #166:
neviem ci sa to da aj online, ale normalne fyzicky sa to da, staci dojst do predajne s cipovou kartou, preukazom tzp a obcianskym....
Ak mám kartu ZŤP od ÚPSVaR od r 2014 a električenka ZŤP mi vypršala 1/2021, ako si vybavím novú ZŤP električenku, najradšej cez počítač?
Reakcia na: Soolo #164:
Neviem, či ju to po roku bude zaujímať, ale nemyslím si, že je to pravda. Ja si pred nastúpením pozriem jazdnú dobu, napr. 24 minút. V autobuse si kúpim elektronický polhodinový lístok a viac ma nezaujíma.
Reakcia na: Anna91 #163:
Dobrý deň,

Áno musíte
Dobrý deň.
Ako sa to rieši, ak mám kúpený lístok na MHD z karty z e-penazenky a autobus má meškanie? Ak mi vyprší platnosť lístka, musím si zakúpiť nový? Aj keď podľa tabuly mal byť už dávno na mojej vystúpnej zastávke?
Ďakujem za odpoveď
Reakcia na: Ivicek #160:
v pokladni na autobusovej stanici Mlynské nivy
Reakcia na: Ivicek #160:
Kontaktujte ots@dpb.sk alebo infolinku 02/5950 5950, kde Vám poradia postup.
Dobrý deň, ako si mám aktivovať BMK v tejto dobe? Neviete to nejakým spôsobom robiť aj na diaľku?
Reakcia na: KatiJoe #158:
Najlepšie to bude verejne vyzdielať na FB (ideálne v skupine ako Revízori Bratislava alebo nejakej karloveskej/dlhodielskej), ale ak máte čas, odovzdajte toju v niektorej predajni DPB.
Dobrý deň, našla som na ulici v Karlovke BČK nejakej žiačky. Ako ďalej postupovať, aby sa dostala k svojej majiteľke? Ďakujem.
Dobry. mam predplateny elek.listok. Dobijala som si kredit,ale nic mi nenabehlo. Ako si mozem dobit vlastne kredit, nic som tu nenasla...udaje pre zadanie cez Smart Banking.
Reakcia na: Katarína89 #155:
Ak máte na karte už vložený kredit (minimálny vklad 3,00€) si pri nástupe do l.56 na Studenej zakúpite lístok v označovači, vo vašom prípade do Senca 4 zóny/60minút , pri prestupe na regio busu ma Zlatých pieskoch priložíte kartu k čítačke u vodiča a oznámite výstupnú zastávku v Senci. tlačiareň Vám vydá potvrdenku s nulovou cenou, keďže lístok máte zakúpený vo vozidle DPB. 🙂
Teraz som si zakúpila kartu slovak Lines a cestujem zo zastávky Bratislava, Studená do Senca. Aké lístky si mím v tomto prípade zakúpiť? Potrebujem zvlášť lístok na mhd a zvlášť na autobus Slovak Lines zo Zlatých Pieskov do Senca?
Reakcia na: MhdKomunisticka #149:
Na tejto karte z roku 2001 som mal PCL podľa tejto úpravy tarifných podmienok. https://imhd.sk/ba/doc/sk/800/Vymena-kontaktnych-cipovych-kariet-od-1-4-do-30-11-2003 ? Takže naozaj to funguje už pár rokov.
Reakcia na: 810zssk #152:
takych nas bude asi viacej, kedze (aspon v case ked som to riesil ja) bola ta karta u SL lacnejsia a este som ani nemusel riesit fotku...
Reakcia na: MhdKomunisticka #149:
Inak to som nevedel ze som "blbec" ked v MHD cestujem so Slovak Lines kartou uz asi 5 rokov ?
Reakcia na: MhdKomunisticka #149:
Slovak Lines karta samozrejme normalne v MHD plati. V Bratislave nie su rozne listky na MHD a regionalne busy, pouzivaju sa spolocne listky a karty.

Karty SL skutocne nejde dobijat na poste, ale mozete tak spravit na predajnych miestach DPB a SL, cervenych automatoch a cez internet. Elektricenku si dalej na tu kartu mozete kupit aj na zeleznicnych staniciach.