Bezkontaktná platobná karta ako električenka

Takýto predplatný lístok neplatí v integrovanej doprave, ale len na linkách MHD.

Bratislavský dopravný podnik (DPB) zaviedol od mája tohto roka ďalší spôsob, akým je možné zakúpiť si predplatný cestovný lístok (električenku) na MHD. Popri doterajších možnostiach zakúpenia električeniek na čipové karty dopravcov, resp. na špeciálnu platobnú Bratislavskú mestskú kartu, pribudla možnosť ich zakúpenia cez internet na bežné bezkontaktné platobné karty VISA, MasterCard a Maestro.

V súčasnosti je však možné električenku na platobnej karte využiť len na linkách MHD Dopravného podniku Bratislava a iba v zónach 100+101. Nie je teda možné využiť ju v rámci mesta v regionálnych vlakoch a regionálnych autobusoch, ako je to bežné pri električenkách zakúpených klasickými spôsobmi.

Podmienkou pre zakúpenie električenky na platobnú kartu je vytvorenie účtu a registrácia platobnej karty v elektronickom obchode DPB spolu s vložením svojej aktuálnej elektronickej fotografie pre danú kartu. K jednému účtu je možné priradiť viacero platobných kariet (napr. pre rodinných príslušníkov), ku každej je ale potrebné vložiť fotografiu jej držiteľa. Podľa DPB záujemcom o registráciu pomôžu aj predavačky vo všetkých predajniach lístkov DPB.

V prípade nároku na zľavnený predplatný cestovný lístok je potrebné osobne navštíviť niektorú z predajní lístkov DPB za účelom predloženia potvrdeného tlačiva o nároku na požadovanú zľavu a vizuálneho overenia vloženej fotografie. Až následne bude možné zakúpiť si cez internet zľavnenú električenku.

Platba za predplatný cestovný lístok je možná prostredníctvom platobnej brány s využitím akejkoľvek podporovanej platobnej karty (nielen tej, na ktorú sa lístok zakupuje), alebo prostredníctvom bankového prevodu.

Predplatné lístky sú k platobným kartám priradené elektronicky v systéme DPB, t.j. zápis lístka neprebieha do platobnej karty. Pri kontrole vo vozidle je potrebné revízorovi predložiť platobnú kartu, ktorý ju skontroluje platnosť zakúpeného lístka cez zabezpečený systém. V prípade zániku platnosti platobnej karty (prípadne jej straty) je možné previesť platnú električenku, fotografiu a prípadne aj zľavu na novú platobnú kartu.

Základné informácie o kúpe električenky na platobnú kartu:

  • Možnosť zakúpenia: cez elektronický obchod DPB: https://ecard.dpb.sk/
  • Podporované platobné karty: bezkontaktné karty VISA, MasterCard, Maestro
  • Osobná návšteva predajne DPB: len v prípade, ak chce cestujúci využívať zľavnenú električenku (predloženie tlačiva o nároku na zľavu a overenie fotografie)
  • Možnosti platby: akoukoľvek podporovanou platobnou kartou cez platobnú bránu, alebo bankovým prevodom
  • Platnosť predplatného lístka: len vo vozidlách Dopravného podniku Bratislava v zónach 100+101
  • Grafický návod na kúpu električenky na platobnú kartu

Doplnené: Ministerstvo dopravy a výstavby SR podľa portálu aktuality.sk považuje zavedenie tejto služby len u jedného z dopravcov zapojených do Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK) za nekorektný krok voči cestujúcim a ostatným trom dopravcom v IDS BK (Železničná spoločnosť Slovensko, Slovak Lines a RegioJet), keďže cestujúci nemôže využiť v zónach 100 a 101 vozidlá týchto dopravcov i keď si za to zaplatil. Podľa ministerstva je preto možné, že cestujúci budú vnímať integrovanú dopravu ako nespoľahlivú, neprehľadnú a zbytočnú.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Katarina777 #69:
Podľa https://www.idsbk.sk/listky-ceny/predaj/ecl/ by sa po zakúpení lístka mala objaviť obrazovka ako je na priloženom obrázku a tam keď kliknete vpravo dolu - to je piktogram spolucestujúcich, tak potom môžete zakúpiť ďalšie lístky.
Ahojte, poradte prosim, ako oznacim na strojceku v MHD naraz napr. 2 listky s kartou ? Neviem, co mam stlacit. Dakujem
Reakcia na: vado #67:
Iba cez web.
Ahoj,

vyuzivam tuto moznos, je to celom pohodlne.
Je mozne niekde overit, aka je platnost listka na platobnej karte ?
Myslim tym overtit platnost CL v karte prilozenim ku snimacu na predajnom mieste / v autobuse-trolejbuse-elektricke ? Alebo iba cez WEB ?
Reakcia na: Miro #63:
Moze, trvá to dlho. Hlavne pri "negramotnych". Minule jedna pani dokonca blokovala oznacovac, kedze si chcela kupit listok, az ked nabehne cela minuta. Bolo totiz nejakych 45sekund. A ja za nou stojim a neverím vlastnym ociam
Reakcia na: Miro #63:
Kupa CL1C z BMK mozna nie je.
Reakcia na: Solider #60:
Klasicky DPB, vobec nie som prekvapeny. Ale vsak dobre im tak, toto je aspon vynimocne nieco kde si uziju dosledky svojej nekompetentnosti.
Reakcia na: TeBeCe #62:
Ale veď to je pravda - vidia budúcnosť a nové vozidlá sú vybavené takými označovačmi. Nie je tam napísané, že to už funguje ?

Mimochodom, ako dlho taký nákup JCL vo vozidle trvá cez BMK? Nemôže sa stať, že sa zíde viac ľudí a jednoducho si nestihnú všetci kúpiť lístok, kým revízor zablokuje označovače?
Reakcia na: Valec #61:
aj zo samotnej tlacovej spravy to podla mna vyplyva...

https://dpb.sk/sk/sprava/novinka-pre-cestujucu-verejnost-platobna-karta-ako-nosic-predplatneho-listka

Ďalšou novinkou, kde vidí hlavné mesto s Dopravným podnikom Bratislava budúcnosť v kúpe cestovných lístkov je možnosť kúpy jednorazového cestovného lístka bežnou platobnou kartou a to priamo vo vozidlách MHD.

Nové vozidlá, teda 90 nových autobusov a 18 elektrobusov, sú už vybavené označovačmi, ktoré umožňujú použitie platobnej karty na nákup lístka vo vozidle. Všetky ďalšie, ktoré v budúcnosti DPB, a.s. nakúpi, budú vybavené touto funkcionalitou automaticky.
Najlepšie na tom je, že kampaň sa nesie v duchu „Cestuj len so svojou platobnou kartou“ a teraz pobehujú ľudia po voze a snažia sa z bankomatovej karty kupovať jednorazové lístky ?
Reakcia na: Miro #58:
Nie, nemal. Viď dôvody, čo som uviedol.
Reakcia na: juraj.k #57:
A keby bol DPB férový a "električenku" obmedzenú len na svoje vozidlá by dal lacnejšie, tak by si záujem mal?
Reakcia na: 810zssk #56:
Aspoň vznikne tlak na ostatných dopravcov, aby sa pridali. Inak ja osobne nevyužijem, lebo 1. Mám BMK, 2. chcem využívať aj dopravcov mimo DPB na území mesta.
Reakcia na: juraj.k #55:
Krok proti integracii to uplne nepochybne je, kedze zavadzas dalsiu vynimku z jednotnych tarifnych podmienok. V optimalnom (cielovom) stave su podmienky na 100 percent rovnake bez ohladu na zvoleny mod dopravy.
Reakcia na: lostrail #54:
Nemyslím si, že by to bol krok proti integrácii. V rámci IDS predsa zostávajú všetky doterajšie možnosti + pribudla jedna nová, ktorá síce zatiaľ nie je dokonalá, ale keď si nájde zákazníkov, tak ok. A iní dopravcovia sa stále môžu zapojiť dodatočne.
Reakcia na: Ike #35:
Presne toto vidim ako problem. Ta hrda (dez)integrovana doprava tymto este viac utrpi (je to krok proti integracii). Chapem stanovisko obidvoch stran, len nikdy neviem, kde to skripe. Kto buchne po stole a povie, ze tak, ako to robi DPB sa to robit nebude, lebo to neriesia cez "nasho cloveka", kto je ten co povie "nie", lebo to nepreslo nejakym zdlhavym byrokratickym procesom, pripadne kto je ten, co snahy DPB kompletne odignoroval.
Taketo sluzby tu mali byt pred 15 rokmi a integracia samozrejmostou a aj ked chapem, ze pisat, ze cokolvek "tu ma byt" alebo uz davno malo, je vlastne vzdy len fantazmagoria (aj ked odsledovana inde), tak clovek by aspon povedal, ze v roku 2018, ked su taketo veci uspesne nasadene kade-tade po svete, uz to musi byt uplna malina. Iba, ze by zas niekde vyhrali osobne zaujmy nad verejnymi.
Reakcia na: 810zssk #52:
V praci mame dvojcipove zamestnanecke karty. Na kazdej citacke to funguje inac. Od bezproblemoveho pipnutia na prvy pokus, cez skusanie skusanie uhlov, otocenia alebo preklopenia aby kartu nacital, cez system ze ani na 3. pokus nenacita.

Btw traduje sa historka ze jedna banka v minulosti skusala zabudovat cip na bezkontaktne platby do kariet z karbonu. Kvoli vysokemu ruseniu to bolo nespolahlive tak od napadu upustili...
Reakcia na: Miro #50:
Mna skor zaujali dva NFC cipy v tej istej karte. To funguje ako? Vsak to sa musi vzajomne rusit.
Reakcia na: Miro #50:
Mozno je to rozny druh cipov? https://gototags.com/nfc/nfc-chip-types/