Reakcia na: 810zssk #4353:
Takže si zopakujeme zákon 8/2009 Z.z.ŠTVRTÁ HLAVA
OSOBITNÉ USTANOVENIA O NIEKTORÝCH ÚČASTNÍKOCH CESTNEJ PREMÁVKY
Osobitné ustanovenia o chodcoch
§ 53
2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané, ak v § 55a ods. 2 nie je ustanovené inak.
4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.
__________________________________
Takže sa vraciame zase k tomu, že aj chodec má nejaké povinnosti a dosť veľká časť z nich má to má celé na ako sa hovorí na Jánošíka. Zákon predsa hovorí jasne.
https://www.nsud.sk/data/att/740/28390.36b84c.pdf
Tu máš rozhodnutie Najvyššieho súd SR, že v zmysle zákona o cestnej premávke a súvisiacej judikatúry platí tzv. zásada zverenia (alebo zásada zverenej dôvery). To znamená, že vodič môže a má spoliehať na to, že ostatní účastníci cestnej premávky budú dodržiavať pravidlá a z toho vyplývajú 2 hlavné body (platí to pre všetkých účastníkov premávky):
- Povinnosť predvídať: Vodič je povinný predvídať situácie, ktoré sú v cestnej premávke obvyklé
- Hranica zodpovednosti: Ak iný účastník hrubo poruší pravidlá (napr. skočí pod auto do vozovky, kde je to zakázané, z miesta, kde to nikto nemôže čakať), vodič spravidla nenesie zodpovednosť, ak nemal šancu nehodu odvrátiť
Súdy SR vo svojich rozhodnutiach aj NS SR) často zdôrazňujú, že zmyslom pravidiel nie je predvídať úplný chaos, ale chrániť životy v rámci racionálneho správania. Účastník premávky na Slovensku nemá povinnosť predpokladať vyslovene nepredvídateľné, nelogické alebo protiprávne správanie iných účastníkov cestnej premávky.
To isté sa udialo aj tu https://korzar.sme.sk/kosice/c/policajt-na-motorke-siel-v-meste-stotridsat-a-zabil-sa-trestne-stihanie-zastavili - kde vodička nedala prednosť motorkárovi v meste, kde je povolená 50km/h, ale nemohla predpokladať, že motorkár pôjde 133km/h, teda nie je vinná.
To je to isté, čo som dal to video od Perlu a spomínal situáciu v 0:34. Je ireleventné, že to bol cyklista, to čo tí cyklisti mohli spraviť aj chodci, že zrazu sa rozhodne ísť.
Viko
Tu sa ľudia opustia ešte aj keď skonštatujem, že vbehnutie chodca pod koleso nezakladá vinu pre vodiča. Celá táto diskusia je už jalová. Niekto píše predpisové formulácie, niekto osobné názory, niekto zážitky a niekto si vylieva krivdy... Vyložte si nohy a užite si pekný zvyšok slnečného dňa