Reakcia na: BA2301 #4371:
Trošku som sa v tvojom príspevku stratil. Na jednej strane ti vadí "absolútna preferencia" električiek, ktorá je, ako vieme, nevyhnutným predpokladom spoľahlivosti a prevencie pred vláčikovaním, na druhej strane si kladieš otázku, či by električková doprava do Rače utiahla, ak by bola ponuka ešte väčšia, pri ktorej by prejazdy museli fungovať v striktnom a nekompromisnom režime "železnica".Na jednej strane hovoríš, že doprava je neprehľadná, ale na druhej strane máme 4 linky a ja nemám pocit, že by bol problém niekde prestupovať. Výhodou 4 liniek je to, že prestupný uzol v pravom slova zmysle nepotrebuješ, stačí ak na trase každej linky budú minimálne tri zastávky, kde vieš prestúpiť na iné. A to sú. Nevýhodou systému sú zraniteľné miesta, za mňa rozhodne Blumentál, najmä ak vidím defenzívnu jazdu niektorých vodičov električiek, kde vodič na trojke veľkoryso stojí pred zastávkou a nechá prejsť autá cez zastávku viedenského typu a na horizonte vidím blížiace sa ďalšie dve trojky.
bobitwo
Stále tu vyťahuješ nejaké malé deti - minimálne škôlkari nesmú chodiť osamote do a zo škôlky, tak isto je je aj myslím ešte počas minimálne 1. ročníka na ZŠ. Takže stále sa bavíme o tom, že minimálne 7-8 ročné deti majú byť v sprievode zodpovednej osoby a rodičia, či náhradný rodičia ich majú naučiť základy pre bezpečný pohyb cez cestu. Podľa vedcov je pes na mentálnej úrovni cca 2-3 ročného dieťa. Pokiaľ sme schopný naučiť psa správne prechádzať cez cestu (vrany, havrany sa dokonca samé naučili ako fungujú semafory vďaka sledovaniu ľudí), tak 8+ ročné dieťa by to už malo začať zvládať aj samo a v 10 roku života by v tomto smere malo byť úplne samostatné (cca 5. ročník ZŠ)
"A chodec tak, ako ty na hlavnej ceste, má predvídať, že za volantom sa nachádza nejaký momot (ako ten vo videu 0:34), ktorý si myslí, že ak má prázdnu cestu, tak môže ísť +10 km/h s absolútnou prednosťou." - aj zákon v ČR kde sa to stalo hovorí to isté, čo zákon v SR. Prípade nehody by bol vinník chodec, pretože chodec (v tomto prípade cyklista, ktorý ani nemal povinnú výbavu na bicykli, ale kašlať na to) náhle vyletel pred auto, čo zákon zakazuje, ale ty tvrdíš, že to bolo v poriadku.
Najvyššie súdy potvrdili (nie len na Slovensku), že ten kto poruší predpisy je vinný. Nie ako tvoja interpretácia, že ak chodec poruší predpisy, tak šofér mu spravil ujmu na zdraví. Sám chodec si spravil ujmu na zdraví svojím rozhodnutím nedodržať predpisy.
Nikdy som nehodu nespôsobil za viac ako 600 tisíc km najazdených.
Som aj inštruktor na divokej vode na kajakoch. Tam tiež platia jednoduché pravidlá. Učím aj malé deti. Aj dospelých. Porušíš pravidlá prvý raz, upozornenie. Druhý raz, dostane zdrba, tretí raz si môže baliť kufre, keďže ak sa niečo stane, tak ja som zodpovedný. Mňa budú naháňať, že prečo sa mi utopil človek, či sa všetko dodržalo, či mal potrebnú výbavu atď. Navyše, keď tam zachraňujem topiaceho sa človeka, nemôžem venovať pozornosť zvyšku skupiny a vystavujem riziku aj samého seba, aj ten zvyšok skupiny, ktorý je bez dozoru. A ver tomu, už som vyhadzoval z kurzov ľudí, čo robili blbosti. Tak isto mám aj skipperské skúšky a naplávané tisíce km. Tam tiež platí, že vinní je vinník. Neznalosť zákona sa neospravedlňuje.
V slušnej a tolerantnej spoločnosti ľudia chápu, že existujú nejaké pravidlá, ktoré treba dodržiavať a nebude sa robiť z vinníka obeť. Ale ale ty evidentne chápať nechceš, lebo podľa teba je chodec vždy nevinný a za všetko môže motorista.
Dúfam, že si potom rovnako tvrdý aj na rušňovodičov, čo zrazili chodcov, mali predsa predvídať, že tam bude chodec. Tak isto aj na vodičov električky, tiež nepredvídali, že im tam skočí chodec. Mali isť preventívne pomaly, tak aby dokázali hocikedy zastaviť. Dúfam, že tak jazdíš aj ty, max 20km/h, keby tam niekto vybehol v rozpore zo zákonom, pred každým prechodom zastavíš, aj keď máš zelenú, lebo čo keby niečo. Ak niekde na zastávke stojí autobus, tak zastavíš, lebo čo keby náhodou niekto spoza neho vybehol. A pevne verím, že na diaľnicu nechodíš, lebo tam sa jazdí príliš rýchlo podľa tvojej logiky.