a k comu vedie vychova sposobom ze ty ako chodec mas absolutnu prednost ? obvzlast u tych mladsich to ze stratia akukolvek ostrazitost, ved na prechode mozem vliezt kedykolvek akokolvek pred cokolvek, ved co mi kto moze ?
a potom ked napriklad podvedome nasleduju tah k smrti a riskuju tak len zbytocne este viac zneprijemnia zivot tym okolo alebo ich lahsie zatiahnu do systemu "pachatel-obet"
Samozrejme a je to správne že musia. Treba si uvedomiť, že šoférovanie motorového vozidla je doslova ovládanie zbrane ktorá je štatistiky jednou z najničivejších v rukách bežného človeka.
Koľko chodcov a cyklistov zapríčinilo úmrtie alebo trvalé následky iným účastníkom dopravnej nehody? To, že si ty nezodpovedný a umrieš ľudí až tak nezaujíma, zaujíma ich to v momente keď si nebezpečný pre svoje okolie. To že ti spôsobí materiálne škody alebo mentálnu traumu je síce nepríjemné ale v porovnaní s trvalými následkami neporovnateľné.
Tvrdíš, že absolútna prednosť na priechode je blbosť, dovolím si nesúhlasiť. Ty si zodpovedný za svoje vozidlo, ak nevidíš za roh budovy alebo spoza kríka je to predsa signál kedy je potrebné zvýšiť pozornosť a prípadne spomaliť a nie sa spoliehať, že veď nikto taký sprostý nebude aby sa tam hodil a veď štatisticky sa nemôže nič stať. No môže sa. Ľudia sú jednoducho sprostý a treba s tým automaticky počítať, nie sa k ich sprostosti pridávať a obhajovať sa predpismi. Ale keď túžiš behať po súdoch a pozerať sa na trúchliacu rodinu a tešiť sa že veď som mal prednosť tak prosím.
Moje deti poznajú základy cestnej premávky. Sú ostražité. Vidia auto na konci ulice a idú čo najďalej od cesty.
Toto všetko ale platí len do momentu, kým nie sú v zápale hry. "Za to môžu rodičia", počúvam stále dookola. Tak by ma zaujímalo, že ako sa dá a) odnaučiť zápal hry, b) či vôbec chceme deti odnaučiť zápal hry a či by sme im tým napríklad nezobrali detstvo, teda vývojovú fázu nevyhnutnú pre ich transformáciu na vyrovnaného a odolného človeka.
A od takto prirodzenej bytosti vyžadujeme aby preberala zodpovednosť za ľudí, ktorí majú certifikát na to, že ovládajú pravidlá cestnej premávky, hoci v teréne to tak nevyzerá.
Lebo čo navrhuješ? Deti zavreté doma? Ohradené ihriská? Vodenie deti do školy za ruku do 18 rokov?
Mesto je pre ľudí, aby v ňom ľudia žili a nie pre to, aby fungovalo ako pretekárska dráha.
To nijako nevylučuje, že niektorí cyklisti sa nesprávajú ako hovada. Ale na základe početných pozorovaní zo železnej studienky, ich vysoko pravdepodobne na konci ich cesty čaká vybliskana Audi Q7, ktorej kúpa ich oslobodzuje od povinnosti dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Rovnako mi početné skúsenosti hovoria, že ľudia, ktorým sa nepáčia veľmi benevolentne predpisy na Slovensku a ich vymáhanie, sú často chronickí porušovatelia.
Ak si už na kapote chodca mal, tak by som sa nad sebou minimálne zamyslel.
Vodici aspon musia zlozit skusku z pravidiel cestnej premavky a dokazat, ze vedia soferovat (a niektori to urobia aj poctivo).
Chodci ci cyklisti (ti najviac zranitelni) nie a casto su este vacsie prasce ako vodici.
Nemozes predsa vsetko hodit len na vodicov, vsetky povinnosti a ziadne prava. Musis predsa pozadovat aspon elementarne zaklady aj od ostatnych, napriklad aby sa pozreli a uistili, ze mozu v bezpeci prejst.
Alebo sme tak zdegenerovali, ze zacneme davat na mikrovlnku, ze do mikrovlnky nema ist pes, macka, dieta, skrecok, a podobne?
Možno je to tým, že pravidlá cestnej premávky vznikli ako potreba regulovania automobilovej dopravy, pretože tie sú najnebezpečnejším elementom v našich uliciach.
A možno keby vodiči ovládali základné pravidlá bezpečnosti a ohľaduplnosti, t.j. ovládali aktuálne znenie noviel zákona, nejazdili podgurážení a nevyspatí, s vysokým štádiom šedého zákalu, s telefónom v ruke a ulice boli dizajnované s ohľadom na bezpečnosť a nie na maximalizovanie plynulosti automobilovej premávky nebolo by nutné ostatných účastníkov premávky nútiť vzdelávať sa od útleho veku ako neumrieť na ceste z domu.
Nehovorím, že autá nie sú potrebné, len nám jednoducho prerástli cez hlavy a je správne, aby sme ich používanie regulovali. Alebo môžme sedieť so založenými rukami a nainvne dúfať, že chyba je vo vzdelávaní. Je až hrozivé čítať ako málo ľudí (očividne aj vodičov) vie, že k nejakým úpravám vôbec došlo a že veď predsa keď som sa niečo naučil pred 20 rokmi v autoškole tak je to predsa nespochybniteľná pravda.
Ako zas musim suhlasit, ze absolutna prednost na prechode je blbost (lepsie je, ak ma "len" prednost, kde vodic musi zastavit ale chodec sa musi uistit, ze moze ist namiesto toho, ze by mal vodic zastavit pred kazdym prechodom, lebo co ak sa chodec rozhodne ist - v konecnom dosledku to mna bude boliet menej ako toho chodca).
Uz som parkrat skoro zoskraboval chodcov z kapoty, lebo vysiel spoza krika ci rohu budovy a bez rozhliadnutia mi vbehol do cesty, kde aj vsetci svati so mnou dupali na brzdu. A presne tie argumenty boli stylu "ale ja mam prednost!" ci "to je tvoj problem, ja sa nemusim starat"...
A aj ked mozno nemaju absolutnu prednost u nas, nikto z nich necita zakony, ze sa nemaju vrhat pod auta ako samovrahovia.
1. To je zaujímavý argument lebo ja hovorím o tom aké sú pravidlá a ty sa opúšťaš nad tým že vodiči ich majú dodržiavať.
2. Vodič na hlavnej ceste je nesvojprávny lebo keď ideš z vedľajšej cesty mu musíš dať prednosť?
Dekadentný Západ... A pritom inklúzia je pre slabochov. Kto by už len chránil slabších, zraniteľnejších a hlavne tých, ktorí nemajú dostatočne vyvinutý intelekt aby chápali pravidlá cestnej premávky (deti).
Záleží ako sa na to pozeráš. Môžeš sa na to pozerať aj tak, že Slovensko je jedna z posledných krajín v Európe, kde sa pristupuje ku chodcom a cyklistom s tým, že aj oni majú nejaké povinnosti a majú ovládať pravidlá. Hlavne na západe na to rezignovali a tvária sa, že chodec a cyklista sú nesvojprávny jedinci neschopný dodržiavať pravidlá premávky, preto sa všetci okolo majú starať, aby sa im nič nestalo.
Slovensko je skutočne jedno z posledných miest v Európe kde stále nie je absolútna prednosť vodičov na prechode. Ale samozrejme na prechode vodiča môžeš obmedziť, len ho nesmieš ohroziť.
(1) Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, miesto na prechádzanie, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov a na mieste na prechádzanie sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.
(2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané, ak v § 55a ods. 2 nie je ustanovené inak.
(3) Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.
(4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.
Tie nalepovacie obrubníky sú samo o sebe nezmysel. Čoskoro sa o to niekto oprie kolesom a bude sa to tam rozbité voľne povaľľovať na vozovke. (Tak ako na križovatke Mýtna × Vazovova.
nie je ten ostrovcek tak vytvarovany, lebo po novom sa tam nemoze odbocit dolava? neviem, ako to tam teraz vyzera z pohladu Haanovej, na streetview je zjavne uz neaktualny stav - prerusovana ciara a po 2 jazdne pruhy oboma smermi (na Furdekovej), na tejto fotke je na Furdekovej plna ciara v "rovnom" smere a na kraji (na spodku fotky) asi cyklisticky pruh (ten aj v opacnom smere). cize auta z Haanovej cez ten spic na ostrovceku by vobec nemali co ist. ale neviem, ako to pokracuje z tej fotky doprava, nad tou plnou ciarou, ani ake su znacky na tej Haanovej.
Nemusíš. Aspoň teda nám v autoškole vtĺkali do hlavy, že ako chodec nesmieš vstúpiť na cestu, ak nestíhaš bezpečne prejsť, t.j. auto by muselo prudko brzdiť alebo uhýbať. Pochybujem, že zrovna toto by z predpisov vypadlo.
Priznávam sa že tú zásobovaciu rampu som si nevšimol. Kedysi tam parkovali autá a zásobovanie nemalo problém:
8/2022: https://maps.app.goo.gl/rztzv8ubiPgYBq7J8
6/2019: https://maps.app.goo.gl/9gDjBXieFfGP7RBU7
6/2014: https://maps.app.goo.gl/u6jzGanuGa4WDnqd6
Na mojej fotke to skresľuje, ale ako je vidieť na odkazoch z google street view, miesta je tam dosť. Kamióny tam nechodia (ako by sa odtiaľ aj dostali, že?), maximálne nákladné autá, navyše sa nezásobuje 24/7. Ale to aj tak nič nemení na tom, že ten ostrovček je tam zbytočný a jediný jeho účel je aby si vodiči zničili kolesá. A ešte sa prišlo o pár miest kde sa dalo zaparkovať keď si niekto išiel nakúpiť.
OK, vdaka. Takze som si mylne myslel, ze to je len ked je tam prechod pre chodcov.
Zmeniť zobrazenie
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa. Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou. Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.
tom_sk
A možno keby vodiči ovládali základné pravidlá bezpečnosti a ohľaduplnosti, t.j. ovládali aktuálne znenie noviel zákona, nejazdili podgurážení a nevyspatí, s vysokým štádiom šedého zákalu, s telefónom v ruke a ulice boli dizajnované s ohľadom na bezpečnosť a nie na maximalizovanie plynulosti automobilovej premávky nebolo by nutné ostatných účastníkov premávky nútiť vzdelávať sa od útleho veku ako neumrieť na ceste z domu.
Nehovorím, že autá nie sú potrebné, len nám jednoducho prerástli cez hlavy a je správne, aby sme ich používanie regulovali. Alebo môžme sedieť so založenými rukami a nainvne dúfať, že chyba je vo vzdelávaní. Je až hrozivé čítať ako málo ľudí (očividne aj vodičov) vie, že k nejakým úpravám vôbec došlo a že veď predsa keď som sa niečo naučil pred 20 rokmi v autoškole tak je to predsa nespochybniteľná pravda.