Reakcia na: Viko #4269:
Priznávam sa že tú zásobovaciu rampu som si nevšimol. Kedysi tam parkovali autá a zásobovanie nemalo problém:8/2022: https://maps.app.goo.gl/rztzv8ubiPgYBq7J8
6/2019: https://maps.app.goo.gl/9gDjBXieFfGP7RBU7
6/2014: https://maps.app.goo.gl/u6jzGanuGa4WDnqd6
Na mojej fotke to skresľuje, ale ako je vidieť na odkazoch z google street view, miesta je tam dosť. Kamióny tam nechodia (ako by sa odtiaľ aj dostali, že?), maximálne nákladné autá, navyše sa nezásobuje 24/7. Ale to aj tak nič nemení na tom, že ten ostrovček je tam zbytočný a jediný jeho účel je aby si vodiči zničili kolesá. A ešte sa prišlo o pár miest kde sa dalo zaparkovať keď si niekto išiel nakúpiť.


Ike
"(4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch, vozidlám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho ľavej strane, cyklistom idúcim súbežne s cestou a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo a vozidlu idúcemu vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho pravej strane."
Viedenský dohovor o cestnej premávke hovorí:
Čl. 21 ods. 3
"(3) Bez toho, aby boli dotknuté čl. 7 ods. 1 a čl. 13 ods. 1, ak na vozovke nie je priechod pre chodcov označený zvislou značkou alebo (vodorovným) značením, vodiči odbočujúci na inú cestu musia dať prednosť chodcom, ktorí vstúpili na vozovku, ak je to potrebné aj zastavením. Tiež musia venovať osobitnú pozornosť chodcom prechádzajúcim cez vozovku za účelom nastúpenia do vozidla verejnej dopravy alebo po vystúpení z neho.
Z uvedeného je zrejme, že pri transpozícii dohovoru sa zabudlo na odbočovanie v pravo.
To ale rieši novela zákona cestnej premávky, ktorá prešla 14.4.2026 I. čítaním NR SR (ČPT:1077), kde sa tento odsek upravuje tak, že prednosť chodcov z neho úplne vypadáva a do paragrafu sa dopĺňa v duchu dohovoru nový odsek 7, ktorý znie:
"(7) Vodič odbočujúci vpravo alebo vľavo je povinný umožniť bezpečný prechod cez vozovku chodcovi, ktorý vstúpil na cestu, na ktorú vodič odbočuje"