Reply on: MatejBA #4290:
Moje deti poznajú základy cestnej premávky. Sú ostražité. Vidia auto na konci ulice a idú čo najďalej od cesty.Toto všetko ale platí len do momentu, kým nie sú v zápale hry. "Za to môžu rodičia", počúvam stále dookola. Tak by ma zaujímalo, že ako sa dá a) odnaučiť zápal hry, b) či vôbec chceme deti odnaučiť zápal hry a či by sme im tým napríklad nezobrali detstvo, teda vývojovú fázu nevyhnutnú pre ich transformáciu na vyrovnaného a odolného človeka.
A od takto prirodzenej bytosti vyžadujeme aby preberala zodpovednosť za ľudí, ktorí majú certifikát na to, že ovládajú pravidlá cestnej premávky, hoci v teréne to tak nevyzerá.
Lebo čo navrhuješ? Deti zavreté doma? Ohradené ihriská? Vodenie deti do školy za ruku do 18 rokov?
Mesto je pre ľudí, aby v ňom ľudia žili a nie pre to, aby fungovalo ako pretekárska dráha.
To nijako nevylučuje, že niektorí cyklisti sa nesprávajú ako hovada. Ale na základe početných pozorovaní zo železnej studienky, ich vysoko pravdepodobne na konci ich cesty čaká vybliskana Audi Q7, ktorej kúpa ich oslobodzuje od povinnosti dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Rovnako mi početné skúsenosti hovoria, že ľudia, ktorým sa nepáčia veľmi benevolentne predpisy na Slovensku a ich vymáhanie, sú často chronickí porušovatelia.
Ak si už na kapote chodca mal, tak by som sa nad sebou minimálne zamyslel.
Ike
"(4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch, vozidlám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho ľavej strane, cyklistom idúcim súbežne s cestou a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo a vozidlu idúcemu vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho pravej strane."
Viedenský dohovor o cestnej premávke hovorí:
Čl. 21 ods. 3
"(3) Bez toho, aby boli dotknuté čl. 7 ods. 1 a čl. 13 ods. 1, ak na vozovke nie je priechod pre chodcov označený zvislou značkou alebo (vodorovným) značením, vodiči odbočujúci na inú cestu musia dať prednosť chodcom, ktorí vstúpili na vozovku, ak je to potrebné aj zastavením. Tiež musia venovať osobitnú pozornosť chodcom prechádzajúcim cez vozovku za účelom nastúpenia do vozidla verejnej dopravy alebo po vystúpení z neho.
Z uvedeného je zrejme, že pri transpozícii dohovoru sa zabudlo na odbočovanie v pravo.
To ale rieši novela zákona cestnej premávky, ktorá prešla 14.4.2026 I. čítaním NR SR (ČPT:1077), kde sa tento odsek upravuje tak, že prednosť chodcov z neho úplne vypadáva a do paragrafu sa dopĺňa v duchu dohovoru nový odsek 7, ktorý znie:
"(7) Vodič odbočujúci vpravo alebo vľavo je povinný umožniť bezpečný prechod cez vozovku chodcovi, ktorý vstúpil na cestu, na ktorú vodič odbočuje"