Reakcia na: v, #39215:
To zastavenie elektricky na 1 metri - je to pravda, pokial ide ta elektricka 10 km/h a menej. A nevzprieci sa, je to totiz dost tazky kolos na to, aby ho gravitacia udrzala pevne na kolajniciach, navyse ta deceleracia nie je tak strasna, a naozaj riadna je len kratky moment bezprostredne pred zastavenim 
Hovorim o nudzovych brzdach elektriciek - elektromagneticke kolajnicove brzdy. Vodici ich samozrejme v pripade nutnosti pouzivaju, ale zvycajne skor vo vacsich rychlostiach, a, prirodzene, pomerne zriedka.
Medzi napravami podvozku sa nad kolajnicou nachadza silna cievka - elektromagnet, zospodu opatrena tzv. trecou celustou - oblozenim, ktore bez vacsieho poskodenia dokaze brzdit trenim seba sa o kov (kolaj).
Funguju asi tak, ze tato cievka - kolajnicova brzda, slangovo tzv. magnetka sa dost velkou silou "prisaje" o podklad - kolajnicu, a brzdi jednoducho trenim, ktore je velke prave vdaka velkej sile "prisatia"




Inac, magnetky sa ako nudzove brzdy nikdy nepouzivaju samostatne (na vozidle bez technickej zavady je to navyse nemozne), pretoze by ich ucinnost bola skutocne mizerna; ale vzdy v sucinnosti s inymi druhmi brzd - zvycajne elektrodynamickej (bezne brzdenie motormi), alebo mechanickej celustovej/kotucovej, brzdiacej napravy, pri stlaceni bezpecnostneho spinaca, kedy je elektrodynamicka brzda vyradena

A poznamka na zaver: starsie vozidla (T3, K2) maju magnetky s o nieco nizsou ucinnostou, nez novsie (T6), najucinnejsie magnetky maju T6 3.serie (7947-56)
Tak, dufam ze som na nic nezabudol a nic neprekrutil

Red-Hawko