Reakcia na: Peter...T #33029:
Rozchod 1000 nema chybu. Poviem ti to tak. Trate su aj dobre, len ich udrzba je na holu .... lebo sudruh Ing (i nadalej glupy) Trabantik, ma k tomu taky pristup aky ma a trate su take ake su a.... nebudem to rozpisovat. Tak polroka dozadu v diskusii najdes vsetky + a -
fobust
Akoze ak mienite napajat elektricku na zeleznicu, tak to je kopec inych veci ako rozchod. Vezmime si taku Prahu, Vieden a Budapest. Vo vsetkych tychto mestach je rozchod "zeleznicnych" 1435 mm. V ziadnom s tychto miest nie je mozne len tak prepojit tramvaj na zeleznicu. Nie je to totiz iba o rozchode, to vidia iba laici a idealisti. Je tam kopec inych veci, od profilu kola a okolku, cez pritlaky pantografov, rozmery volziek, nehovoriac o prejazdovom profile samotneho vozidla, zabezpecovanie, dlzky suprav, etc, etc... S499.1023 moze napisat rozsiahly prispevok.
Mimochodom, rychlostny rekord na uzkom rozchode 1067 mm je 245 km/h, bezne sa na nom jazdi 160 (v azii).