Reakcia na: galiyosha #18075:
Rozchod za to nemoze. Tu v tejto diskusii uz bolo mnoho hadok na tuto temu. Kedze sa mi to nechce pista stale dookola, tak iba hodim tento link: #11155. Tam som uz rozobral dovody, preco sa o zmene rozchodu uvazovalo a preco sa od toho nakoniec upustilo.
Metrovy rozchod ma okrem nevyhod aj vyhody - je tichsi pri prejazde oblukom, bezpecnejsi proti vykolajeniu, elektricka sa moze lahsie prekotit. A teraz sa pyatm: Ako casto vidis prekotenu elektricku v Bratislave? To, ze elekricka rachodi, skripe a piska je sposobene tratou, aspon v prevaznej vacsine pripadov. Primarny zdroj hluku elektriciek v Bratislave tvori styk koleso - kolajnica. A tu je jedno, ci by sme mali rozchod 1000 alebo 1435 mm. Daslie piskanie a skripanie vznika vtedy, ked vozidlo prechadza oblukom. Obluky v Bratislave velmi casto nemaju spravnu geometriu - rozsirenie a prevysenie. O mazani oblukov sa v Bratislave neda hovorit, take nieco nemame (na rozdiel od Viedne, ale aj inych miest). Uz sa mi nechce piat k tejto teme, lebo zasa ma tu isty ludia napadnu a zacnu pisat nezmysly.
Ja by som sa velmi tesil, ak by padali dajake hlavy... Vsak vec je nad slnko jasna. Z hlavnej stanice moze byt spravena podzemna trat na Trnavske myto, odtial po sucasnej trati na Mileticovu, odtial bud povrchovo alebo podpovrchovo k mostu Kosicka a akonahle si za Dunajom, mas priestoru a priestoru na samostane segregovane teleso. Ale vysvetli to papalasom z Metra a.s., ktori zadali take podmienky sutaze na vystavbu mostu, ake zadali. A spytaj sa na oddeleni planovania dopravy na Magistrate, preco tam nie je elektricka, ba dokonca ani vyhradeny pas pre MHD. DBP za toto naozaj nemoze.
m@rtin
Tak v tom s tebou jednoznačně nesouhalsím. Pakliže je to jasně dáno v přepravním řádu, nemají podobné příkazy ve vozidle velké 5 cm, co dělat.
Mě nejde o to, nápisy tam mít nebo nemít, ale jakou formou jsou napsány. Mně jako cestujícímu se rozhodně nelíbí "neoznačený cestovný lístok, je neplatný" a to ze dvou důvodů:
-nejsem blbej a takovou věc ví i malé dítě
-každý cestující než nastoupí do vozidla se má seznámit s právami a povinostmi cestujícího
zrovna tak mi vadí nápis "ak stojíte, držte sa"
Podstata, ale není v tom, jestli nápis ano nebo ne, ale jakou formou je napsán. Nechci tu opět vytahovat Prahu, ale podobné nápisy jsem viděl i jinde ve světě vč. SLovenska. Udělej si úsudek o nápisech sám:
-Žádáme cestující, aby se za jízdy drželi
-Keď stojíte, držte sa
Nějaké informace o tom, že neoznačený lístek je neplatný, nemají v MHD co dělat. Nápisem se snaží DP buď:
-méně inteligentním jedincům naznačit, že jízdenka se strká do označovače
anebo
-my vám nabízíme službu a vy plaťte, jinak vypadnětě.
Zkrátka podobné striktní příkazy mi v MHD vadí, stačí slova "prosím, děkujeme" a hned to zní jinak.
Asi si nedovedeš představit např. v hotelu v pokoji příkazy:
-neničte nábytek
-do postele choďte umytí
A to nápisem přes šablonu nastříkaném na zdi, velkým 5 cm.