Reakcia na: MatejBA #4273:
§ 19 ods. 4 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v znení neskorších predpisov hovorí:"(4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch, vozidlám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho ľavej strane, cyklistom idúcim súbežne s cestou a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo a vozidlu idúcemu vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho pravej strane."
Viedenský dohovor o cestnej premávke hovorí:
Čl. 21 ods. 3
"(3) Bez toho, aby boli dotknuté čl. 7 ods. 1 a čl. 13 ods. 1, ak na vozovke nie je priechod pre chodcov označený zvislou značkou alebo (vodorovným) značením, vodiči odbočujúci na inú cestu musia dať prednosť chodcom, ktorí vstúpili na vozovku, ak je to potrebné aj zastavením. Tiež musia venovať osobitnú pozornosť chodcom prechádzajúcim cez vozovku za účelom nastúpenia do vozidla verejnej dopravy alebo po vystúpení z neho.
Z uvedeného je zrejme, že pri transpozícii dohovoru sa zabudlo na odbočovanie v pravo.
To ale rieši novela zákona cestnej premávky, ktorá prešla 14.4.2026 I. čítaním NR SR (ČPT:1077), kde sa tento odsek upravuje tak, že prednosť chodcov z neho úplne vypadáva a do paragrafu sa dopĺňa v duchu dohovoru nový odsek 7, ktorý znie:
"(7) Vodič odbočujúci vpravo alebo vľavo je povinný umožniť bezpečný prechod cez vozovku chodcovi, ktorý vstúpil na cestu, na ktorú vodič odbočuje"


upravovač fotiek
"Zároveň je to ucelený mestský pozemok určený na šport, voľný čas a rekreáciu, ktorý spĺňa aj podmienky vhodnej dopravnej dostupnosti."
Akej vhodnej dopravnej dostupnosti? Že to je blízko diaľnice? To je asi tak všetko.
Pekné vizualizácie pekných myšlienok. Mňa zaujíma dopravné napojenie na existujúcu sieť a najmä MHD. V článku spomenutá vhodná dopravná dostupnosť však vyznieva ako PR aleob marketingový žvást. Majú sa tam všetky deti, pre ktoré sa to tiež buduje, dosť výlučne za pomoci mamataxi? Alebo na bicykloch? A čo zamestnanci prevádzok, tréneri, záhradníci, technici, upratovačky?
Akosi mi v tej vizualizácii chýba prepojenie Studenej na Ivanskú cestu. Viď príloha. Mala by to byť normálna, dvojprúdová mestská cesta, s plnohodnotnými a dostatočne širokými chodníkmi, verejným osvetlením a cyklotrasou. Ideálne pre predĺženú linku 56, ktorá by obslúžila športový areál aj nové sídlisko a mohla by končiť pri Avion Shipping Parku. Alternatívne by sa dala zlúčiť s linkou 69 a pomotať sa tam miesto nej v okolí. V prípade, že električka ešte nebude potiahnutá k Avion Shopping parku - letisku (proste niekde, kde by bol prestup na autobusový vymeták), tak by tá linka mohla končiť až na Astronomickej, resp. pri TIOPe (uvedomujem si, že tam dnes chýba možnosť odbočenia medzi Ivanskou a Vrakunskou cestou). Taký tangenciálny vymeták, ktorý prepojí radiály.
Prečo mám pocit, že doprava sa zasa vôbec nerieši (teda iba nejakými PR vyjadreniami, ktoré nekorešpondujú s vizualizáciou) a niečo sa postaví a až následne sa bude dumať nad tým, ako to dopravne obslúžiť. Malomeštiactvo typické pre Bratislavu. Ak sa vôbec bude riešiť doprava, tak až vtedy, keď sa príde na to, že súčasné dopravné napojenie je nedostatočné.
chýbajúca cesta