Reakcia na: eripmav #76641:
riesenie je podla mna len tieto dve:- aby bolo neplnenie urcitych povinnosti vyplyvajucich z prepravneho poriadku (a zakona na zaklade ktoreho prepravny poriadok je) TRESTNYM CINOM - teda napriklad nestrpenie prichodu policie, nepreukazanie... bude trestne - a tym padom BUDE MOZNE POUZIT USTANOVENIE O NUTNEJ OBRANE, teda nasilie bude moct vykonat kazdy bezny obcan (aj revizor, vodic, ale aj hocikto)
- dat osobam ktore kontroluju cestujucich postavenie policajta, alebo aspon cast, aby mohli pouzit nasilie v sirsej miere ako bezny obcan. Idealne by bolo keby to robili MESTSKY POLICAJTI. tu je ale samozrejme problem toho, ze mestskeho policajta v bratislave nikto nechce robit za ten plat, a spravit z tych individui co robia revizorov (nehovorim ze to plati pre vsetkych) policajtov je dost nebezpecne...
to musíš vynásobiť koeficientom bratislavského kapacitného štandardu - teda krát dva ?
eripmav
to ze je v prepravnom poriadku napisane, ze cestujuci je povinny vselico strpiet a vykonat je pekne, ale pokial tam nebude ze OPRAVNENA OSOBA MA PRAVO CESTUJUCEHO POUZITIM NASILIA PRINUTIT K TOMUTO PLNENIU, resp. aspon k casti - najma tej zotrvat do prichodu prislusnika PZSR, tak to jednoducho spravit nemoze, a obavam sa ze aj keby to bolo v prepravnom poriadku, tym by sa prepravny poriadok dostal do rozporu so zakonom, lebo prapravny poriadok nemoze dat PRAVO POUZIT NASILIE NAD RAMEC ZAKONA - resp. nemoze vystavit nasiliu cestujuceho nad ramec zakona - lebo tieto veci urpavuju velmi prisne TRESTNY ZAKON a TRESTNY PORIADOK a dalsie suvisiace zakony (o policajnom zbore...), ktore jednoznacne pravo pouzit nasilie beztrestne davaju len policajtom (a inym silovym zlozkam - justicna straz, armada...) a beznemu obcanovi len v ramci NUTNEJ OBRANY a KRAJNEJ NUDZE, ktore su velmi prisne definovane. Jednoducho ani v zmluve sa clovek nemoze, ani dobrovolne zaviazat, napriklad ze zamestnavatel ho moze fyzicky nasilim trestat a zadrziavat - ani keby to dobrovolne chcel - jednoducho je to v rozpore so zakonom a zakon je aj nad zmluvou, nad prepravnym poriadkom.