Vyhradené buspruhy šetria čas cestujúcim vo verejnej doprave

Dočasné buspruhy počas letných rekonštrukcií splnili svoj účel, cestujúci v MHD prišli do cieľa rýchlejšie.

Počas tohtoročných letných prázdnin dopravu v meste komplikovalo viacero obmedzení spôsobených stavebnými prácami. Na dvoch miestach (Šancová ulica, Bory - cesta II/505) sa hlavné mesto rozhodlo uprednostniť cestujúcich v MHD pred individuálnou dopravou zriadením dočasných vyhradených pruhov pre vozidlá hromadnej dopravy. Ako nás informovali z Dopravného podniku Bratislava (DPB), dočasné buspruhy cestujúcim ušetrili nemálo času stráveného cestovaním v autobusoch a trolejbusoch.

Na Šancovej ulici medzi Trnavským mýtom a Račianskym mýtom prebiehala oprava vodovodného potrubia, čo si vyžiadalo zúženie dopravy do jedného pruhu v každom smere. Pred zúženým úsekom boli v oboch smeroch vyznačené buspruhy - na Trnavskej ceste od zastávky Zimný štadión po Trnavské mýto a na Šancovej ulici medzi Björnsonovou a Smrečianskou ulicou pred križovatkou Račianske mýto, kde dočasný buspruh vznikol na úkor parkovacích miest. Hovorca DPB Jozef Vozár nám poskytol vyhodnotenie prínosu týchto buspruhov za mesiac júl.

„DPB po prvom mesiaci prevádzky dočasných buspruhov na Šancovej ulici, Trnavskej ceste a v lokalite Bory potvrdzuje ich jednoznačný prínos. Porovnávali sme jazdné doby našich liniek s údajmi z aplikácie Waze, ktorá zobrazuje priemernú rýchlosť prejazdu vodičov v reálnych podmienkach.

Na Šancovej ulici v úseku Pod stanicou – Račianske mýto je najkritickejší čas medzi 15:00 a 16:00, keď Waze vykazuje priemernú rýchlosť áut 7 km/h. Naše dáta z júla 2025 pri porovnaní ukazujú, že vďaka buspruhu dokážeme ušetriť 309 sekúnd, teda 62 % jazdnej doby oproti stavu bez buspruhu. Časové údaje sú očistené o staničenie vozidla v zastávke.

Dočasný buspruh namiesto parkovacích miest

Podobne na Trnavskej ceste v úseku Zimný štadión – Trnavské mýto v čase medzi 17:00 a 18:00 Waze eviduje priemernú rýchlosť áut 11 km/h. Pri porovnaní našich dát z tejto hodiny za júl 2025 vykazujeme na tomto úseku úsporu 94 sekúnd, čo predstavuje úsporu 46 % jazdnej doby, ak by nebol zriadený buspruh".

Dočasný buspruh na Trnavskej ceste

Výstavba protihlukových stien na diaľnici D2 pri križovatke Lamač si vyžiadala dočasné presmerovanie cestnej premávky cez Lamač, s výnimkou MHD, ktorá mohla naďalej využívať vjazd na diaľnicu z cesty II/505 od Borov. Aby prípadné dopravné zápchy na ceste II/505 ovplyvnili linky MHD čo najmenej, vytvorený bol vyhradený pruh pre autobusy smerom od Devínskej Novej Vsi od predajne Möbelix po vjazd na diaľnicu.

„Výsledky z úseku pri OC Bory sú variabilnejšie, preto sme porovnali dlhšie obdobie. Brali sme do úvahy dáta od septembra 2024 do júna 2025, keď boli v lokalite podľa našich evidencií horšie prejazdné podmienky a tieto dáta sme porovnali s júlom 2025. V najvyťaženejšej hodine (15:00 – 16:00) na úseku T. P. Kolakoviča – Hodonínska priniesol buspruh úsporu až 295 sekúnd, teda do 43 % jazdnej doby oproti podobným podmienkam bez buspruhu.

Je dôležité dodať, že tieto výsledky boli dosiahnuté počas školských prázdnin. Je tak pravdepodobné, že počas dní školského vyučovania by boli tieto výsledky pre MHD výrazne lepšie. Zároveň sa potvrdzuje skúsenosť aj z iných miest, že nové buspruhy nespôsobujú zápchy. Tie vznikajú výlučne v dôsledku stavebných prác. Naopak, vďaka preferencii verejnej dopravy dnes v zápchach celkovo stojí menej áut," uvádza sa v stanovisku DPB.

Dočasný buspruh na ceste II/505

Ďalšie výraznejšie dopravné obmedzenie nastalo po začatí výstavby trolejbusovej trate medzi Riviérou a Patrónkou, kde si budovanie káblových vedení vyžiadalo zabratie jedného jazdného pruhu na Botanickej ulici a čiastočne aj na Nábreží arm. gen. L. Svobodu smerom do Karlovej Vsi. Tu vyhradený buspruh pred zúženým miestom nebol vytvorený, čo v prvých dňoch po začatí prác cestujúci v autobusoch výrazne pocítili, keďže autobusy stáli v zápche na nábreží spolu s autami aj desiatky minút. Zaujímali sme sa preto, či aj tu nebolo možné zriadiť dočasný buspruh.

„DPB pri väčšine stavebných projektov, ktoré ovplyvňujú priepustnosť cestných komunikácií, štandardne iniciuje alebo vyjednáva zriadenie vyhradených jazdných pruhov. V prípade výstavby trolejbusovej trate Riviéra – Patrónka sme presadzovali zvýšenie priepustnosti komunikácie najmä posunom dočasného dopravného značenia, ku ktorému dochádzalo každý deň popoludní. Toto opatrenie výrazne prispelo k skráteniu meškaní, ktoré sme v úseku zaznamenali po začiatku stavebných prác," vysvetlil hovorca DPB.

Okrem príležitostných buspruhov cestujúci vo verejnej doprave oceňujú aj stále buspruhy na miestach, kde často dochádza k tvorbe kolón. V uplynulom desaťročí vzniklo mnoho buspruhov, ktoré prispeli k zvýšeniu atraktivity verejnej dopravy, z posledného obdobia môžeme spomenúť napríklad buspruh na Hodonínskej ulici v smere zo Záhorskej Bystrice do Lamača a obojsmerné buspruhy na rozšírenej Harmincovej ulici. Oba podľa Jozefa Vozára priniesli cestujúcim v špičkách niekoľkominútové skrátenie jazdnej doby: 

„Buspruh na Hodonínskej ulici priniesol cestujúcim výrazné zrýchlenie dopravy. Pri porovnaní marca 2024 a marca 2025 sa v úseku Záhorská – Hodonínska skrátila jazdná doba takmer o 4 minúty, čo predstavuje úsporu približne 32 %.

Buspruh na Harmincovej ulici priniesol cestujúcim citeľné zlepšenie. V júni 2025 dosiahla priemerná jazdná doba v najvyťaženejšej hodine v úseku Záluhy – Húščavova 174 sekúnd, čo je o približne 5 a pol minúty menej než v júni 2022 (494 sekúnd). Ide teda o výrazné skrátenie času cestovania po zriadení BUS pruhu na Harmincovej ulici."

Výstavba novej trolejbusovej trate medzi Riviérou a Patrónkou si priam pýta zriadenie buspruhu aj na ďalšom kritickom mieste - v Mlynskej doline pred križovatkou Patrónka, kde dochádza k častým zdržaniam vozidiel MHD. Vhodným preusporiadaním jazdných pruhov by tu bolo možné zriadiť buspruh bez výraznejšieho vplyvu na individuálnu dopravu. Zatiaľ ale nie je známe, či sa ho podarí zrealizovať. DPB dlhodobo vyvíja úsilie na zriadenie vyhradeného jazdného pruhu v Mlynskej doline a je pripravený v tejto veci úzko spolupracovať s Hlavným mestom SR Bratislava pri hľadaní vhodného riešenia," doplnil Jozef Vozár.

V rámci výstavby električkovej trate v Petržalke aktuálne pribudli viaceré kratšie buspruhy aj na zrekonštruovaných komunikáciách križujúcich električkovú trať, kde sa nachádza cestná svetelná signalizácia (Námestie hraničiarov - Rusovská cesta, Romanova ulica). 

Dopravný podnik sa podľa svojho hovorcu aktívne snaží presadzovať zriadenie vyhradených pruhov aj na ďalších miestach, kde je to potrebné. „DPB kontinuálne vyhodnocuje meškania v jednotlivých úsekoch a na základe týchto dát navrhuje opatrenia, ktoré môžu zvýšiť atraktivitu MHD aj efektívnosť prevádzky. Skúsenosti z už zrealizovaných buspruhov potvrdzujú, že preferencia verejnej dopravy prináša okamžitý pozitívny efekt a má vplyv na jej plynulosť a spoľahlivosť. Jednotlivé úseky komunikuje akcionárovi," uzavrel stanovisko DPB Jozef Vozár.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: lostrail #56:
problém nie sú cyklisti vo všeobecnosti ale dve skupiny:
- veľké skupiny prevažne dôchodcov zo zahraničia
- "závodníci", ktorí si myslia, že sa ich fyzikálne zákony netýkajú a že cyklista má absolútnu prednosť všade a najmä na chodníku

Sebecké to nie je, vodáci tam boli už pred sto rokmi, nemajú ako inak ísť na vodu a cyklisti to môžu pekne obchádzať ako doteraz po vyznačenej cyklotrase hore okolo Botanickej, alebo sa naučiť brať ohľad na ľudí na chodníku a spomaliť na rýchlosť chôdze.
Reakcia na: lostrail #56:
Prešiel si tie miesta s kajakom na ramene, alebo len ako peší/cyklista? Lebo to je dosť rozdiel. Ja tam chodím na kajaky. Ten úsek medzi Mostom Lanfranconi a Twainom, tak je tam 7 lodeníc. Len tento rok viem o 3 prípadoch, kedy to tam cyklista narval do človeka, čo niesol kajak na rameme, v jednom prípade to bolo 11 ročné dievča.

Keby mesto veľmi chcelo cyklotrasu, už mohla byť hotová dávno.

Na priloženom obrázku, idem od Lanfranconi, červenou je trasa, kde je zelená, tak tam je teraz bicyklová cesta. Ďalej stačilo len rozšíriť chodníky popri Botanickej ceste a pred OMV ako ide chodník dole smer to parkovisko smer k Dunaju. Mohli z toho tiež spraviť bicyklovú cestu.

Tá trasa, kade to chce viesť mesto má 485m, tá, čo som naznačil 990m. 500m prejsť na bicykli je nič. Navyše by si s tým spojil dokonca trasu, čo ide hore smer ZOO (je tam už povolené jazdiť na bicykli po chodníku).

Tu ide len o PR, aby mohol ukázať, že pozrite, máme novú cyklotrasu.
Reakcia na: lostrail #55:
"Osobne mi to prinieslo viac problemov, nakolko som si vyriesil parkovanie sukromne uz predtym a teraz musim riesit, co s navstevami."
nuz co, vyparkujes zo svojho von (kedze vo svojej zone mozes parkovat neobmedzene) a navstevu (obvzlast ak sa chce zdrzat na dlhsie ako len pozdravit a utekat) nechas zaparkovat na to svoje...

ad tarchy - pokial sa snazis dakde si zriadit nejake pravo (tarchu pre vlastnika) a obmedzis mu tym jeho moznosti nakladat s danou nehnutelnostou (napriklad ze to nemoze nechat zarast 😃 ) tak je celkom dobrym pristupom mu za to aspon nejakych par drobnych ponuknut.... a zaroven u vlasnika nehnutelnosti to k tomu co tam musi strpiet vedie k inemu moralnemu pristupu, ked za to ze to tam musi strpiet aj aspon nieco dostane
Reakcia na: andy27 #47:
Tak ale to uz idu pomaly s krizikom po funuse, kedze take miesta, kde sa chodi do vody a z vody su aj tam, kde je legalna cyklotrasa uz vybudovana. A tamten jeden kusok som velakrat presiel, je to tam hodne vysoko a nepamatam si, ze prave tam by to bol taky problem. A ak to nechcu dokoncit, lebo by tam chodilo teraz na celej trase viac cyklistov, tak to uz je bohuzial len trapne a sebecke.
Reakcia na: si #45:
No, u mna si nikto nepride na nejake vychvalovanie PaaS. Osobne mi to prinieslo viac problemov, nakolko som si vyriesil parkovanie sukromne uz predtym a teraz musim riesit, co s navstevami. Co sa tyka vysporiadania vopred, s tym suhlasim. Len sa treba pozriet aj na to, ake je vedenie mesta kompetentne v povedzme "tradicnejsich" otazkach, t.j. technickej kvalite projektov, zmysluplnosti niektorych rieseni a podobne. Ono to vsetko ma ohurovat a vytvarat dojem uprataneho mesta, ale ten bordel v riadeni sa bohuzial prehliadnut neda. Ved aj uroven (ne)udrzby hovori vela. Takze cakat od tohto vedenia, ze sa z pravneho hladiska vyriesia kompenzacie za pozemky, asi nema zmysel.

K tym tarcham - tak ako za byvaleho rezimu, tak aj teraz je to o tom, na koho natrafis. Nastastie pribudaju firmy, ktore jednaju s vlastnikmi slusne a vacsinou sa aj dohodnu. Na druhej strane ani ten vlastnik asi nemoze cakat, ze ked necha "skaredy" horucovod zarast nejakym brectanom a spravca mu to tam vykosi, tak mu niekto zozerie pribeh o bezpravi. A ak mu to tam spravca vykosi, bezne to byva tak po tretej az piatej vyzve, aby ho odstranil radsej sam.
Co sa tyka kompenzacii za ujmu, nerozumiem uplne tomu, aka ujma ti vznika, ak sa vykonava bezna udrzba na infrastrukture. Ak sa zmeni smer a treba nieco kvoli tomu vykosit, to je ina pesnicka. Ale ak ty si tam pod oknami nieco cely cas mal a nechal si to napr. zarast alebo si to inak chtiac, ci nechtiac poskodil, to uz potom tazko hovorit o kompenzacii. Skor v opacnom garde, ked uz. Napokon, ak to ma spravne fungovat a nieco tvoje tuto funkciu ohrozuje, pricom spravca ma naklad s odstranenim problemu, tak este je dobre, ked od teba nic nepyta.
Reakcia na: Ike #53:
To je možné, ale podľa Katastra sú predmetné pozemky pred lodenicami kadiaľ by mala ísť cyklotrasa medzi Lanfranconi a Markom Twainom stále vo vlastníctve UK.
Reakcia na: rixphili #52:
To máš tak, keď niektorí považujú prispievanie na toto fórum za formu psychoterapie.
Úžasné, ako často sa diskusia k článku o nejakej téme posunie diskutujúcimi niekde úplne inde. Článok o buspruhoch a nakoniec sa diskutuje koľko stoja kajaky z plastu. Fascinujúce.
Reakcia na: MatejBA #48:
musia ako musia, reálne je to nemožné. skončí to vždy, vodáci vyhrajú, sú fyzicky v prevahe.
Reakcia na: MatejBA #48:
Musia ako musia. Najlacnejšie kajaky z plastu stoja už stoja cez 1200€. Profesionálne kajaky z karbonu pre pretekárov začínajú na 3000€. Jeden náraz cyklistu do takého kajaku a môžeš ho vyhodiť.
Reakcia na: andy27 #47:
Postavia tam semafor s preferenciou 🙂
Reakcia na: andy27 #47:
V ramci vyssieho "dobra" ich musia strpiet - vsak ani vodici nechcu cyklistov na cestach 😃
Reakcia na: lostrail #42:
vodáci tam nechcú magorov na bicykloch, čo idú rýchlosťou 30km/h, sluchátkami a pocitom nesmrteľnosti. ked vynášaš 5,5 metra dlhý kajak, tak kolmo na pseudocyklotrasu, tak nemáš šancu mu neskrížiť cestu. lodeníc je tam viac ako 5, niektoré majú 90 rokov a niektoré sú "školské"...
Z tychto matematickych vypoctov to vyzera, ze v DPB jaksi este stale nechapu hlavny zmysel a ucel vyhradenych pruhov. Pointa nie je v tom, že ide bus rychlejsie ako auto vedla, ale ze bus (na rozdiel od toho auta) ide kontinualne rychlo, rovnako pocas celeho roka, bez ohladu na cas v dni (spicka, mimo spicky), stavebne prace, uzavery a pod.
Reakcia na: lostrail #40:
"No dobre, a?"
no a to, ze by bolo dobre bezpravie a krivdy minulosti podla moznosti urovnavat.... takze ked si pankovia z teplarne zmyslia, ze potrebuju na horucovode volaco spravit, tak za tebou ako vlastnikom zajdu a budu mat snahu sa nejak dohodnut (podla moznosti pisomne, aj s poziadavkami do buducnosti a kompenzaciami za ujmu ze nemozes plnohodnotne vyuzivat svoj pozemok) a nie tvarit sa ze ved ked to tu volakto v minulosti bez tvojho suhlasu postavil, tak my budeme pokracovat v jeho slapajach a na teba ako vlastnika sa z vysoka.....

a ano, zo dna na den vsetko sa vyriesit neda, veci ktore maju nejaky status-quo mozno nechytat a nechat plynut, ale v pripade ze sa status-quo meni (napriklad zavedenim parkovacej dane) tak tomu bezpodmienecne mala predchadzat dohoda so vsetkymi vlastnikmi dotknutych (postihnutych) nehnutelnosti (a nie ze vlastnikovi prihodim este nutnost platit za vyuzivanie jeho vlastneho pozemku, lebo som si (mesto) z toho proti jeho voli spravil bussiness)
Reakcia na: 3pa3ck3 #38:
Tak potom vsetky oci na magoriat, kdeze je ta cyklotrasa... Ved v plane to mali.
Reakcia na: bobitwo #34:
Pozeram, ze duch povodnej trasy Botanickej ulice strasi dodnes a to uz je fakt vyse 30 rokov. Mna az udivuje, s akou bohorovnostou dokazali komunisti planovat a robit velke stavby bez ohladu na pravne nasledky. Lebo ved vsetko bolo vsetkych a rezim tu bol predsa na vecne casy. Ibaze by nebol.
Reakcia na: andy27 #36:
A pritom by to mohol byt slusny game changer na dochadzanie z Karlovky do mesta (aj pre studentov a medzi nimi takych, ktori byvaju vo svedskych domkoch, kde sa vacsinou ubytovavaju telesne postihnuti, cize napr. na voziku by presli). Tiez by ma zaujimalo, ci je vedenie UK radsej, ked tam ma ten sucasny turisticky divoky chodnik.
Reakcia na: andy27 #35:
Mna ani nie. Ved uroven nekompetentnosti vidis aj na inych veciach v sprave mesta.
Reakcia na: si #32:
No dobre, a?
Napriklad ked mas niekde na pozemku horucovod, tak musis zniest, ze ti tam budu chodit pankovia z teplarne. Ked si velmi blizko k nemu vysadis strom, mozu ti ho vytat bez toho, aby sa ta na to pytali. Niekto to vola bezpravie, iny verejny zaujem, prip. bezpecnost.