Železnice obstarávajú projektovú dokumentáciu pre novú zastávku Ružinov

Do konca roku 2023 by chceli železnice postaviť v Bratislave tri nové železničné zastávky.

Železnice Slovenskej republiky vyhlásili začiatkom júla verejnú súťaž na obstaranie zhotoviteľa projektovej dokumentácie (DSZ/DÚR, DSPRS) a súvisiacich inžinierskych činností pre Terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Ružinov. TIOP Ružinov je jednou z navrhovaných nových vlakových zastávok na území Bratislavy, o vybudovaní ktorých sa hovorí už mnoho rokov.

Pôvodne sa uvažovalo s výstavbou siedmich nových zastávok, ale po spracovaní štúdie železničného uzla Bratislava, ktorá bola dokončená v roku 2019, sa ako reálne z hľadiska ekonomickej efektívnosti ukázalo iba vybudovanie TIOP Ružinov, Vrakuňa, Lamačská brána a Patrónka/Železná studienka. V prípade zastávky Lamačská brána (Bory) štúdia odporúča jej výstavbu v prípade zabezpečenia dobrého napojenia na MHD, ideálne predĺžením električkovej trate z Dúbravky a pri zastávke Patrónka sa prikláňa k rekonštrukcii neďalekej existujúcej zastávky Železná studienka. Štúdia železničného uzla preverovala okrem uvedených zastávok aj niekoľko ďalších možných zastávok - ÚNS, Ekonomická univerzita, Petržalka-centrum, Janíkov dvor a Farské lúky, z ktorých podľa záverov je v budúcnosti najreálnejšia zastávka Bratislava-ÚNS (zastavovanie vlakov na existujúcej železničnej stanici, predpokladom je však výstavba električkovej trate do P. Biskupíc a bytová výstavba na Domových roliach).

Už v januári 2019 železnice vyhlásili súťaž na vypracovanie dokumentácie pre stavebné povolenie k TIOP Vrakuňa a Ružinov, ale do súťaže sa prihlásil iba jeden uchádzač, preto sa železnice rozhodli súťaž zrušiť. Navyše sa medzitým rozhodlo, že pri zastávke Ružinov sa vybuduje aj nová výhybňa Odbočka Ružinov s cieľom zvýšenia kapacity jednokoľajnej trate smerom do Komárna. Odbočka Ružinov bude pozostávať zo šiestich nových výhybiek medzi existujúcimi koľajami. Prevádzka vlakov na komárňanskej trati tak bude možná po dvoch koľajách aj medzi stanicou Bratislava-Nové Mesto a zastávkou Ružinov.

Zastávka Ružinov bola pôvodne uvažovaná s krajným nástupišťom dĺžky 180 metrov po ľavej strane (pri pohľade v smere von z mesta) traťovej koľaje jednokoľajnej komárňanskej trate. Prístup bol navrhovaný mimoúrovňovo podchodom od zastávky MHD Súhvezdná a tiež chodníkom od strany nákupných centier zo strany Galvaniho ulice. Vzhľadom na pripravované vybudovanie novej výhybne Odbočka Ružinov prišlo k zmene postranného nástupišťa na ostrovné nástupište min. dĺžky 200 m medzi jednokoľajnou traťou Bratislava-Nové Mesto - Bratislava-Podunajské Biskupice a dvojkoľajnou traťou Bratislava-Nové Mesto - Bratislava-ÚNS s obojstranným mimoúrovňovým prístupom. Súčasne sa požaduje aj naprojektovanie jedného krajného nástupišťa po pravej strane trate k ÚNS (v smere von z mesta). Uvedené zmeny si vyžadujú aj získanie nového územného rozhodnutia.

Železnice požadujú novú zastávku vybaviť prístreškami pre cestujúcich, informačným systémom a tiež zabezpečením Wi-Fi prístupu k internetu pre cestujúcich. Prístup na nástupište vlakovej zastávky, resp. na zastávku MHD Súhvezdná z podchodu požadujú železnice riešiť prednostne prostredníctvom rampy, alternatívne výťahmi.

Financovanie projektovej dokumentácie aj následnej realizácie TIOP Ružinov by malo byť zabezpečené prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Podľa vyjadrenia ŽSR z mája tohto roka sa realizácia TIOP Ružinov predpokladá do konca roka 2023.

Do rovnakého termínu sa predpokladá aj  vybudovanie zastávky Lamačská brána (Bory). V roku 2022 by železnice chceli realizovať TIOP Vrakuňa. Obe zastávky majú vydané platné územné rozhodnutie. TIOP Patrónka/Železná studienka zatiaľ nemá vydané územné rozhodnutie, spracovaná bola zatiaľ len dokumentácia pre územné rozhodnutie pre pôvodne navrhovanú zastávku Patrónka.

Schématické znázornenie TIOP Ružinov a výhybne Odbočka Ružinov (zdroj: Železnice Slovenskej republiky)

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: nexak #20:
No ved prave - prida sa zastavka a neznizi sa priepustnost do Pod. Biskupic. To je to, co bolo pozadovane. Na dalsiu kolaj nikto peniaze neda.
toto je len posunuté zhlavie ŽST BA-Nové Mesto. Na priepustnosť trate BA-DS to nebude mať žiaden vplyv, to čo sa údajne získa akože dvojkoľajkou Ružinov -BNM, čo je cca 1,5km sa aj tak vo veľkom použije na pobyty na zastávke Ružinov a ešte sa aj komplikuje prevádzka úseku BNM-UNS. Jednoducho otras.
Reakcia na: S499.1023 #15:
Chod sa pozriet do Rakuska ako sa riesia taketo odbocky, jednu podobnu mas pred Wiener Neustadt.

Reming produkcia bolo nastupiste len pri jednej kolaji a vyhybky medzi Ruzinovom a Novym Mestom. Totalne zabitie priepustnosti a nemoznosti mat 30 min takt do DS.
Vlastne to tvoje riesenie sa tomu nezmyslu dost podoba, 😃
Reakcia na: fanatikmhd #17:
Veď si uváž, čo sa zíde viac: krátka trojkoľajka na juh alebo plne využiteľné dve koľaje do Petržalky? Potom pochopíš, prečo to pregumovali.
Reakcia na: S499.1023 #15:
Jasné, ale tak, bavme sa o tejto pozícii - nepríde ti rozumnejšie viesť spojky postupne aby si najskôr prešiel z 2 na 1, a potom z 1 na cigánsku? Pritom vidno na tom skicári, že to tak aj pôvodne bolo. Resp existuje k tomuto logické riešenie prečo sa vybrala takáto voľba?

A nikde som inak nepostrehol systém zabezpečenia. Samostatné vchody a samostatné predzvesti? Alebo odchody susedných staníc budú predzvesťami týchto? Komu bude patriť táto výhybňa? NM? UNS? komu bude treba rozkopať pol stanice?
Lebo to nebude len "tu hoďme výhybku a ide sa" 🙂
Reakcia na: S499.1023 #15:
Peóny sú preklep, alebo zámer? 😂
Reakcia na: fanatikmhd #14:
Keby bola 1/3 a 2/6 prevedená ako DKS a to celé pred peónmi, tak by to malo nejaké príznaky inteligencie. Takto je to len typický remingprodukt petržalského typu.
Reakcia na: pavol86 #11:
Tak nejak som predpokladal že celá vyhybňa bude z oboch strán krytá nejakými návestidlami = ak postavíš 1-3 pred 2, neblokuješ nič, ale umožníš voľnejšie používanie koľají bez nutnosti viazania osobných vlakov z cigánskej na to jediné nástupište.... (Detto pre nákladnú dopravu na cigánskej, ktorá môže použiť ľubovoľnú koľaj, napríklad strednú a tam vyčkať na križovanie....)
Reakcia na: fanatikmhd #10:
Sorry, moja chyba, výhybky som popísal z opačnej strany, za=pred pri pohľade od NM.
4-6 neviem, možno na obiehanie obsadeného nástupišťa?
inac mozno blbost, ale nebolo by cenovo porovnatelne postavit medzi touto planovanou vyhybnou a zst nove mesto radsej 4tu kolaj (teda zdvojkolajnit 131 medzi zst nove mesto a tiop ruzinov) bez akychkolvek dalsich kolajovych spojok ?
zeleznicne pozemky rovnako ako aj vacsie stavebne objekty (nadjazdy ponad cesty) su na toto uz pripravene, okrem vybudovania zeleznicneho zvrsku pre novu kolaj by tam teoreticky hrozili jedine upravy trakcneho vedenia (nie som si isty nakolko vhodne su umiestnene trakcne stoziare) a doplnenie novej kolaje do zabzar + uprava priecestia na ivanskej
Reakcia na: fanatikmhd #10:
Viko hovori spravne. ak by vyhybky boli pred dvokjou ak by si postavil vlakovu cestu z noveho mesta na strednu kolaj zablokoval by si tym celu kolaj az po UNS. najlepsie by bolo keby boli vyhybky aj pred aj za ale to sa im zdalo asi prilis nakladne
Reakcia na: Viko #9:
Lenže podľa nákresu 1-2 je až ZA 2 (práve preto je to 1-3 a nie 1-2). Preto mi následná logika druhej spojky 4-6 úplne vypadáva. Pôvodne som rozmýšľal ako ty. Ale ako vidíš na tom skicári, spojka 1-3 mala byť pred 2-5, je vidieť zle vymazané miesto na oboch koncoch.
Reakcia na: fanatikmhd #8:
Osobne si myslím, že cieľom je zabezpečiť paralelnú prevádzku zo strednej koľaje do Biskupíc i jej pokračovania do Petržalky. Keby bola 1-3 až za 2, tak postavenie cesty na strednú koľaj smer Biskupice by zakaždým vytvorilo faktickú jednokoľajku až po ÚNS, čo by bol dosť razantný zásah do priepustnosti.
Okrem toho úžasného nákresu zo skicáru, kde je vidieť že pôvodne sa malo dať dostať z výhybky 1 na výhybku 5, čo by značne uľahčilo organizáciu dopravy, aký bude prínos koľajovej spojky 4-6? ŽSr modernizujú nosný koridor jednostrannými spojkami, a tu, na mieste bez významu kde sa roky handrkujú že vybudovať hradlo je bezpredmetné, bezdôvodné, drahé, a neviem ešte aké zrazu ide postaviť dvojitá spojka? Roumel by som keby spojka 1-3 bola ešte pred výhybkou 2, teda by vlak trebárs do komárna prišiel na "najspodnejšiu" koľaj k nástupišťu, a zatiaľ kým by prišiel vka od PB by nejaký náklad prešiel po strednej koľaji a spojkou 4-6 prešiel nazad...ale bez toho nejak nechápem zmysel takej spojky (príde mi až plýtvaním prostriedkov ktoré vehemetne šetria na úkor napríklad cestujúcich a vybavenia zastávky....
Reakcia na: kolenic.martin #2:
Ja neviem, aka stara je tato informacia, ale projektovku urcite zadali bez toho predlzenia.
Reakcia na: kolenic.martin #5:
Tak ono keby sa velmi chcelo tak by to slo urobit do 2024 mat hotove, kedze mesto vlastni pozemky v okoli, cize je to cele otazka iba obstarania dokumentacie a zhotovitela (a myslim si, zeby eurofondy vedeli na to ziskat)
Reakcia na: Petto #3:
Netuším, posledné info je len o samotnej radiále, obratisko je údajne v ako-tak použiteľnom stave (tam prebehla rekonštrukcia pred pár rokmi) a toto minipredĺženie je len v zozname plánov a ktovie, kedy sa k nemu pristúpi.
Ďalší projekt ktorý nevidel architekta 😞 Obzvlášť veľký fuckup sú navrhované železobetónové prístrešky namiesto klasického prestrešenia nástupišť...
Reakcia na: kolenic.martin #2:
A to sa nejako pohlo ? Lebo je ticho o tom.
Reakcia na: Petto #1:
V rámci modernizácie Ružinovskej radiály sa predpokladá predĺženie električky k TIOP-u (ale ako samostatný projekt).
Je aj nejaky navrh aka MHDcka tam bude jazdit ? 39 je velmi malo a jednosmerna 67.