V bratislavskej MHD sú niektoré autobusové a trolejbusové zastávky charakteru na znamenie, čo znamená, že vozidlo na nich zastaví, len ak na nej niekto nastupuje alebo vystupuje.
Vystupujúci cestujúci musí pred zastávkou na znamenie dať vo vozidle včas znamenie vodičovi tlačidlom STOP, pri nastupovaní na zastávke na znamenie je cestujúci povinný stáť na zastávke tak, aby ho vodič prichádzajúceho vozidla mohol včas vidieť. Aj keď to nie je povinné, v prípade, ak na takejto zastávke zastavuje viacero liniek, odporúčame tiež signalizovať vodičovi úmysel nastúpiť/nenastúpiť zdvihnutím ruky, prípadne príslušným posunkom.
Všetky električky, trolejbusy a väčšina autobusov sú vybavené aj dopytovým otváraním dverí. Dopytové otváranie dverí znamená to, že cestujúci musí pred zastávkou stlačiť tlačidlo Dvere, aby sa dvere otvorili.
- V električkách a trolejbusoch treba pred každou zastávkou stlačiť tlačidlo Dvere, inak sa dvere neotvoria. To isté treba spraviť aj pri nástupe.
- V autobusoch, v ktorých sa nachádza tlačidlo Dvere, je potrebné stlačiť toto tlačidlo na to, aby sa otvorili príslušné dvere. Tlačidlo zároveň slúži vodičovi aj na signalizáciu znamenia vodičovi pred zastávkou na znamenie. Ostatné tlačidlá (väčšinou označené nápisom STOP) znamenajú signalizáciu výstupu na zastávke na znamenie. Pri nastupovaní do autobusu je potrebné stlačiť tlačidlo na dverách, resp. vedľa dverí po jeho rozsvietení.
- Na nočných linkách (autobusy, trolejbusy) sú všetky zastávky na znamenie, preto treba vždy signalizovať úmysel vystúpiť tlačidlom STOP alebo Dvere.
Jadran
Kiež by sa to konečne zaviedlo ako základný princíp obsluhy každej jednej zastávky celoplošne a 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku. Ale to tu tak skoro nebude.