Reakcia na: tom_sk #4425:
Jeden druh biznisu, pre ktorý každý neúspech je dôvodom na rast (príjmov a dôležitosti) je bezpečnost a ochrana (security and safety). Takže súhlasím, že primárne ide o okázalosť a status než o bezpečnosť, ale k tej okázalosti patria aj isté viditeľné a bežný život znepríjemňujúce opatrenia - bohužiaľ.Ako som spomenul, že môj zamestnávateľ na Blízkom Východe blokoval dopravu v pracovnom čase, tak ako zamestnanci sme neverili v takéto opatrenia. Pred 17:00 (okolo 16:40 a 16:50 a finálne o 17:00) sa z reproduktorov ozvala výzva na opustenie budovy. Ale nik z nás nerobil prácu, ktorá sa dala zrazu zapichnúť, navyše sme komunikovali s kolegami v lokalitách v iných časových pásmach a tak sme za zavretými dverami naďalej zostávali v kanceláriách a budovu sme opúšťali servisným schodiskom a servisným výťahom a suterénom neskôr (prípadne sme sa tadiaľ presúvali medzi poschodiami). Nikdy sme nemali incident s niekym zvonka, nanajvýš s našou vlastnou ochrankou vo vnútri. A doma nám nadávali susedia, prečo blokujeme dopravu v centre mesta. Pri tých opatreniach išlo skôr o kapric - veď okolo budovy sme mali 5m vysoký betónový plot, na oknách špeciálne fólie, zvnútra okien káble na zachtenie okien (a iných predmetov) pri výbuchu (pôsobilo to ako mreže v base). Ale najvyššie vedenie bolo spokojné.
Prehnané bezpečnostné opatrenia so zažil aj pri prechode jordánsko-izraelskej hranice, ktoré mi trvalo takmer pol dňa (z toho 3 hodiny pasová kontrola - nie rad, ale kontrola mojich dokladov a 3 hodiny cesta autobusom medzi jordánskou a izraelskou colnicou - cca 2 km). Tak som sa pri ďalších služobných cestách poučil a na hranici som si zaplatil VIP servise(cca 100 dolárov) a prešiel som expresne. Bolo to, ako keby aj bezpečnosť bola na predaj, alebo skôr to bol dôkaz, že tie bezpečnostné opatrenia neboli naozaj kvôli bezpečnosti ale kvôli ukážke sily.
Nakoniec, keď pouvažujete nad opatreniami na Hviezdoslavovom námestí, tak to vyzerá skôr ako vyhradené parkovanie pre ambasádu. V tej oblasti je obmedzená premávka aj tak. Prečo je tam potrebný plot s vylúčením aj peších, to mi celkom nie je jasné. Chýba mi tam už len klietka nad strechou proti dronom. Takže, je nepredvídateľné, čo sa stane v novej lokalite.
Videl som pracoviská Medrinárodného Červeného Kríža v naozaj krízových štátoch, kde ich budova bola prístupná, ich parkovisko takisto, nestavali bariéru medzi sebou a hostiteľstkým obyvateľstvom. Takže dá sa to robiť rôzne.
Aj do Rajky/Kittsee sa stahovali hufy Slovakov, lebo lacne pozemky a kusok do mesta. Az kym im zrazu nezavreli panikari hranicu...