Lidicky - nieco zaujimave z inej diskusie - tak trochu porovnanie vyvoja a nasadenia CityBusu (Agory) a Solarisu (Neoplanu) v strednej europe - mysilm, ze by vas to mohlo zaujat.
Je to od jenkiho (z dp ostrava) z k-reportu (povolenie som si nepytal
):
"Je samozřejmě velice jednoduché hodnotit vozidla podle toho, co se mi líbí více nebo méně. Ale takové hodnocení je vhodné tak do mateřské školky. Je totiž třeba vozy hodnotit podle vhodnosti pro daný účel. A tady narážíme na to, proč většina DP zoufale nadává na Citybusy - autobus stavěný na roční proběh 150000 km s pár stojícími lidmi po krásných vozovkách byl vržen do středoevropského tankodromu, kde ročně našlapaný až po strop ujede 2 - 3 násobek.
Obdobný důvod byl u zrodu Solarisu - firma Neoplan Polska S.A. montovala v Bolechowu Neoplany. Měly docela úspěch, až na to, že se po roce a půl na úděsných polských silnicích začaly rozpadat. Ve Warszawě jsem osobně viděl zlomený rám u 15m verze. Takže naběhly reklamace + pád odbytu a firma šla do kopru.
Naštěstí se objevil šílenec jménem Krysztof Olszewski, který fabriku koupil a hlavně dal peníze na vývoj nízkopodlažního autobusu pro východoevropské destrukční podmínky. A tak vznikl Solaris, nízkopodlažní tank na kolech opravitelný kladivem. S tím tankem to myslím vážně - asi před 2 hodinami jsem viděl u Zimního Stadionu (OV) debila, který surově Žigulem napálil SU12 č.7702 zezadu. Hezky si vyšrotil čumák svého IGK, zatímco ze Solarisu se ani nevysypaly světla, takže škoda 100Kč za lak.
"
Tak ma napada, ze asi solarisy by boli pre BA (potazmo pre SK) vyhovujuce
. Co na to busmechanik so skusenostami Solarisov v KE?
Je to od jenkiho (z dp ostrava) z k-reportu (povolenie som si nepytal
):"Je samozřejmě velice jednoduché hodnotit vozidla podle toho, co se mi líbí více nebo méně. Ale takové hodnocení je vhodné tak do mateřské školky. Je totiž třeba vozy hodnotit podle vhodnosti pro daný účel. A tady narážíme na to, proč většina DP zoufale nadává na Citybusy - autobus stavěný na roční proběh 150000 km s pár stojícími lidmi po krásných vozovkách byl vržen do středoevropského tankodromu, kde ročně našlapaný až po strop ujede 2 - 3 násobek.
Obdobný důvod byl u zrodu Solarisu - firma Neoplan Polska S.A. montovala v Bolechowu Neoplany. Měly docela úspěch, až na to, že se po roce a půl na úděsných polských silnicích začaly rozpadat. Ve Warszawě jsem osobně viděl zlomený rám u 15m verze. Takže naběhly reklamace + pád odbytu a firma šla do kopru.
Naštěstí se objevil šílenec jménem Krysztof Olszewski, který fabriku koupil a hlavně dal peníze na vývoj nízkopodlažního autobusu pro východoevropské destrukční podmínky. A tak vznikl Solaris, nízkopodlažní tank na kolech opravitelný kladivem. S tím tankem to myslím vážně - asi před 2 hodinami jsem viděl u Zimního Stadionu (OV) debila, který surově Žigulem napálil SU12 č.7702 zezadu. Hezky si vyšrotil čumák svého IGK, zatímco ze Solarisu se ani nevysypaly světla, takže škoda 100Kč za lak.
"
Tak ma napada, ze asi solarisy by boli pre BA (potazmo pre SK) vyhovujuce
. Co na to busmechanik so skusenostami Solarisov v KE?
) komu sa velmi nepaci "tlacit sa v smrade" (navyse zadarmo) - MAME NOZICKY 
busmechanik
KOSICE: Karosa 732-tie je vidavat uz pomenej ale este ich je stale vela
Karosa 731 –az jeden jediny kus
Karosa 932 , 932E- 33kusov uz teraz niektore jazdia trhane
Karosa- 741,744- 10 kusov ktore idu na GO
Karosa –941 , 941E -15 kuskov.
Karosa 734-
Ikarus: 280.06 , 280.10 , 280.87
Ikarus: 435 a 415
Tambus –1 kus,
Novoplan C12 – Pokusne srandy slovenskych konstrukterov na nasich cestach
Solaris urbino 15 –20kusov
BRATISLAVA:Pokial viem : Karosa 732, 731,734
Karosa 741,744
Ikarus 280.06 , 280.10 ,283
Ikarus 435,415,417(2)
Tambus
SOR 9.5
Tu je dobre vidiet rozdiel vo vozovych parkov.Idealny a najlepsi podnik by mal mat rovnaku znacku autobusov aby neboli problemi zo servisom.Pocul som ze vy rozoberiete radsej ikarus na suciastky len aby dalsi voz mohol jazdit.Tu v KE to zas tak neni toto tak to nebude alebo sa tam da nieco z ineho vozu.Napriklad:Na 932E odchadzaju cidla na ABS , cidla vyberu a ABS je tam na psiu mat lebo nefunguje., to iste aj pri centralnom mazani.Uvadzam len priklad ja to mam z vlastnej skusenosti lebo som robil urcity cas v tejto brandzi nehovorim ze uz nerobim ale inym sposobom. Dobre ale nie o tomUvediem jeden priklad stalo sa to mne:Trebalo vymenit naftovy filter v Ikaruse435 lebo tiekla z toho nafta..Lenze filtre neboli, tak bol som za hlavnym majstrom aby dal suhlas na odstvenie vozu.Niechcel odstavit voz ze treba tam dat filter z karosy a ty co poznaju karosy a ikarusy z crevnej stranky vedia si to predstavitako to ai vyzeralo. Dobre ale nie o prihodach ale o vozovych parkoch:.
Potoím ked treba suciastky tak sa vela vraza lebo kazda znacka chcew nieco ine.Do karosy kupis suciastky za suchy rozok , do ikarusu kusok viac a do Takeho Solarisu 1/5 novej karosy. Tambus tam uz nahradne dieli nikdo nekupi ale mozu sa vymienat medzi DP.Novoplan tam ti treba suciastky ako do trabantu a Porsche .Podla mna uplne stacia karosy alebo cisto ikarusi na slovenske podmienky su na to idealne stavane a niesu ani nakladne na udrzbu .Videte a v tom mate vy v BA velku vyhodu ze nemate taky bordel vo vozovom parku ako kosice.I ked nove vyzy by sa vam zisli lebo su znicene od pravadzky a vodici by si zasluzili mat pohodlie.