Martyk>
Nemusíš po Slovensky. Vždyť my Slováci mluvíme taky česky
Ozaj, ako elektrotechnik si neviem dosť predstaviť tvoje nápady zo striedavou sústavou. A hlavne s rekuperáciou. Striedavé napätie sa na železnici používa preto, lebo sa lepšie prenáša a sú tam menšie straty (pri vyššom napätí). Neviem, ako by si chcel rekuperovať do striedavej siete. To, čo ti vyrába prúd v elektrárni sa volá synchrónny generátor. SYNCHRÓNNY!!! A keby si aj prúd prehnal cez menič, vznikol by ti pekný obdĺžniček, čo by ten krásny sínusík v sieti dosť do***alo (prepáč za výraz). Rekuperácia v striedavej sieti už možno bola vymyslená, ale ja si myslím, že je to dosť blbosť. Neviem si predstaviť, ako by taký brzdiaci kočkopes dodával prúd do Mašiny, ktorá práve opačným smerom dáva plný knedlík
A čo sa týka tej zmeny napätia, z jednosmerného napätia si môžes urobiť hociaké nižšie bez toho, aby "si si z neho musel urobiť nejaké Hz". Tak funguje statický menič. Existujú aj zapojenie tzv. nábojovej pumpy, ktoré sa však pokiaľ viem v silnoprúde nepoužívajú. Dôvodom bude asi účinnosť.
Nemusíš po Slovensky. Vždyť my Slováci mluvíme taky česky

Ozaj, ako elektrotechnik si neviem dosť predstaviť tvoje nápady zo striedavou sústavou. A hlavne s rekuperáciou. Striedavé napätie sa na železnici používa preto, lebo sa lepšie prenáša a sú tam menšie straty (pri vyššom napätí). Neviem, ako by si chcel rekuperovať do striedavej siete. To, čo ti vyrába prúd v elektrárni sa volá synchrónny generátor. SYNCHRÓNNY!!! A keby si aj prúd prehnal cez menič, vznikol by ti pekný obdĺžniček, čo by ten krásny sínusík v sieti dosť do***alo (prepáč za výraz). Rekuperácia v striedavej sieti už možno bola vymyslená, ale ja si myslím, že je to dosť blbosť. Neviem si predstaviť, ako by taký brzdiaci kočkopes dodával prúd do Mašiny, ktorá práve opačným smerom dáva plný knedlík

A čo sa týka tej zmeny napätia, z jednosmerného napätia si môžes urobiť hociaké nižšie bez toho, aby "si si z neho musel urobiť nejaké Hz". Tak funguje statický menič. Existujú aj zapojenie tzv. nábojovej pumpy, ktoré sa však pokiaľ viem v silnoprúde nepoužívajú. Dôvodom bude asi účinnosť.
.
Juro
Tunely na BA hl.st.-
Vyhodne spojenie NZ- Kuty - bolo by to vyhodne keby sa povodny dobry zaner, odlahcit Hl.st. od stojacich suprav nezviezol do stavu aky mame dnes, ked vlaky v smere do Kutov aj tak trcia 40 min a kolaj je obsadena a vyhodne spojenei je v cudu.