Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Od dnes suprava 7733+7734 stoji v Krasnanoch.
Reakcia na: 810zssk #258072:
V praxi to nemáš to isté, keďže ak dáš tabuľu Zóna 30 napríklad, a na cestu osadíš tabuľu s MPR 50, tak platnosť 50tky končí na hranici križovatky (tej bližšej k značke), teda cez každú križovatku musíš prechádzať 30km/h a rozbehnúť sa môžeš, až keď tam bude tabuľa 50 za križovatkou.

V Rakúsku, napríklad https://maps.app.goo.gl/tuRsU2E9McnZmCBf8 máš povolenú 50tku na celej ceste B50, teda aj cez križovatky môžeš prechádzať 50.

Je to taký malý, ale dôležitý detail, keďže v prípade Slovenska, je to prekročenie rýchlosti o 20km/h a je to už klasifikované ako stredne prekročenie rýchlosti 16-30km/h, v blokovom konaní 30-400€, v správnom konaní 150-600€. Priťažujúce okolnosti centrum mesta, v blízkosti je škola, nejaká recidíva...

Predpokladám, že tento detail ste spolu s Ike #258073, ktorý hovorí, že mám vrátiť vodičák, či našim starým dobrým S499.1023 #258077, ktorý si zrejme rád dáva robobanániky do čokodiery (je to jeho osobná vec, nesúdim), keď ich tak často spomína a keď akurát neštuduje ekonómiu pre komunistov ovládali.
Reakcia na: Mhr1 #258076:
Pokiaľ hlavná cesta pokračuje priamo, tak tam žiadna tabuľka nemá čo robiť
Reakcia na: 810zssk #258072:
Však to je aj v Bratislave - celá CMO je Zóna 30, len na tranzitných je miestnou úpravou 50. Ale Robobanánik jazdí autom len po Rakúsku a v Amerike.
Reakcia na: TICGER #258069:
No pekné. Tam dodatková tabuľa pletie, lebo vedľajšia vôbec nie je tenšia!
Reakcia na: 3pa3ck3 #258068:
V USA je tam 4x STOP!
Reakcia na: Jezo #258067:
Ďakujem všetkým, ktorí uvádzali príklady z terénu. Aj na tej križ. Kukučínova x Škultétyho je jasné, že je v tom bordel. Kde je prednosť sprava má byť buď značka X alebo obmedzená rýchlosť na 30 a zóna X. V Česku to ide, tak prečo nie u nás? A ako mám rozoznať právoplatnú odbočku do riadnej ulice od odbočky do/z obytnej zóny, mi zatiaľ boby 2 nevysvetlil...
Reakcia na: 810zssk #258072:
Mal si mu na konci napísať, nech vráti vodičák, aby sme zachovali kolorit diskusie 😂
Reakcia na: bobitwo #258070:
"Prečo? Lebo v Rakúsku to legislatíva dovoľuje to tak mať, na Slovensku nie." - Na Slovensku ti legislatíva úplne v pohode dovoľuje na začiatok a koniec obce umiestniť značku Zóna a v praxi máš to isté..
Reakcia na: 3pa3ck3 #258068:
No, to platí kombinatoricky len v tej štvrtine prípadov, kde si obaja myslíme, že prednosť NEMÁME😁
Reakcia na: samkoh #258065:
Tak ak ti chýba dodatková tabuľa, tak čo tak tlačiť na obec, nech ju dodá? Ale evidentne nikomu za 11 rokov nechýbala...

Problém je ten, týka sa to hlavne samospráv, že kašlú na značky, či vodorovné značenie (koľkokrát pokiaľ to človek nepozná, ani nevie, čo tam je vlastne na zemi) vo veľkom, značky sa len pridávajú a neuberajú, potom tu máme neprehľadnú spleť značiek za 40+ rokov, čo väčšina komunikácii existuje. Ale prerobiť sa to nikomu nechce.

Spomínal som to už niekoľkokrát, obce by si mali spraviť poriadok v značkách, veľa vecí sa dá robiť už inak. Ale snaha nie je.

Mám rodinu v Nemecku, menšia obec vedľa Mníchova. Pred pár rokmi obec prišla, vytrhala všetky značky o prednosti, ako hlavná cesta sú označené 3 cesty čo vchádzajú do mesta a stretávajú sa v tvare "Y". Tam sú značky o prednosti, zvyšok obce veľkej zhruba ako Cifer má už na všetkých ostatných križovatkách okrem tych z hlavnou cestou len prednosť zprava bez značiek. A nemajú problém. To len na Slovensku sa koľkokrát hľadajú problémy, ktoré nie sú.

Neviem, či si si všimol, ale dosť obcí v Rakúsku má na vstupe značku s MPR 30 a pod tým je dodatková tabuľa, že platí v celej obci s výnimkou hlavnej cesty. Na Slovensku by chodili a zabíjali značky na každej križovatke do zeme. Prečo? Lebo v Rakúsku to legislatíva dovoľuje to tak mať, na Slovensku nie. Pritom to nie je nič komplikované stačí troška zmeniť legislatívu a hotovo.
Reakcia na: Ike #258061:
Možno to je zamýšľané ako prvok upokojenia dopravy - každý vodič musí pred križovatkou zastaviť a ak sa tam stretnú viacerí, tak sa musia nejako dohodnúť, kto pôjde prvý 🙃
Reakcia na: bobitwo #258064:
Ono najst zle oznacene krizovatky nieje na slovensku vobec problem bohuzial. Napriklad v "sirsom centre" Bratislavy za Istropolisom krizovatka Kukucinova x Skultetyho - tam chyba oznacenie hlavnej cesty co si pamatam a je iba daj prednost v jazde .
https://maps.app.goo.gl/2vwDTikNnVvtQWLZA
https://maps.app.goo.gl/rDWnzuLqc7hzoNtb8

Inak na romanovej som nikdy nemal pocit ze bola zle znacena znackami, ak ked skor po pamati chodim, ale vyrazny bordel v ciarach skombinovany s parkovanim v pruhu pri DK.
Reakcia na: samkoh #258065:
Kašlite na to, nepresvedčíte ho.
Reakcia na: bobitwo #258064:
Dobre, a napr. tu: https://maps.app.goo.gl/KcqySAQ82g3pVX726 ?
Dodatková tabuľa s tvarom križovatky chýba(a mám pocit, že za 11 rokov, čo v Cíferi bývam, ani nikdy nebola), daj prednosť v jazde od kostola je dosť predsunuté a schované za značky označujúce prechod pre chodcov a cyklistov a na ulici Ľudovíta Štúra nie je pre istotu značka ani na jednom konci, aj keď je na oboch koncoch na lomenej hlavnej ceste.
Reakcia na: samkoh #258059:
1. odkaz a išiel som po tej hlavnej ceste https://maps.app.goo.gl/uQMZfqLSLR6VtEbY6
môžeme sa baviť, že tam chýba pri vstupe do obce značka hlavná cesta, uznávam.
2. odkaz
https://maps.app.goo.gl/rQXaF6NS3tFyUk1R9
https://maps.app.goo.gl/9XCgcC4Hfq4tvz2B8
https://maps.app.goo.gl/JjeRXjK9LcKoSbro9
všetky tri ramená označené značkami
3. + 4. odkaz
https://maps.app.goo.gl/4RSHw85VXihzJBs6A
https://maps.app.goo.gl/jeRqQphRuFKgR1Xv6
hlavná cesta tam je označená na začiatku/konci ulice

Tu je to zase o tom istom, značky tam sú (okrem 1. prípadu v jednom smere), ale to že ľudia majú pamäť ako rybička Dory už nie je problém značenia. Zase ide o pohodlnosť. Alebo je ozaj nutné osádzať na 650m dlhej ulici 5x set značiek, lebo ľudia sú už tak lenivý, že sa im to nechce pamätať? Alebo horší variant, že sú tak neschopný, že to potrebujú? V zahraničí sa to už roky bežne rieši, že sa označí len hlavná cesta cez obec, zvyšok ide podľa prednosť zprava. Lebo tu sa to už ozaj zvrháva na to, že sa obhajujú šoféri, čo pokiaľ nie je značka, tak nevedia čo robiť, a pritom existujú pravidlá. Ozaj chceme takých šoférov na cestách?
Reakcia na: samkoh #258062:
zvykove pravo hovori, ze davas prednost zo zahradnej na drustevnu aj z druzstevnej na stefanikovu... kym sa tam nestane nehoda, nikto tie znacky riesit nebude
A ešte k tým neistým križovatkám: pre ktorú križovatku podľa vás platí táto značka: https://maps.app.goo.gl/1fi3igg7SpWT8H4Q7 ?
Ak by platila pre križovatku Záhradnáx družstevná pre vozidlá idúce od Záhradnej, tak mala byť ešte pred hranicou križovatky. Ak by platila pre križovatku družstevnáx M.R. Štefánika(za retardérom) pre vozidlá idúce od Záhradnej/Družstevnej, tak prečo ju nedali až za béžový dom nad značku prechod pre chodcov alebo spomaľovací prah? Križovatka Záhradná/Družstevná nemá žiadnu značku hlavná cesta, križovatka M.R. Štefánika/Družstevná má značku hlavná cesta len od stanice. Ak by som chcel byť hnusný, tak pri ceste z Družstevnej ku reštaurácii Lipa nedám prednosť, lebo značka daj prednosť v jazde bola pre Záhradnú...
Tá prednosť sprava je občas problematická. Napríklad u nás pri dome sú dve cesty, jedna z lesa nespevnená a druhá nespevnená komunikácia k domom (spevnená cesta je k tomu všetkému lomená), kde prednosť v praxi záleží od toho, ako si ju vyložia účastníci cestnej premávky. Presne takto to nemá vyzerať.

A to je problém, lebo okrem tohto tu máme jednu cestu označenú ako obytná zóna a obyvatelia obytnej zóny si, ako inak, vyžadujú prednosť sprava.

Dopravné značenie má byť také, aby si ho dvaja rôzni účastníci nemohli vyložiť rôznym spôsobom. Ja som spravil skúšku z pravidiel cestnej premávky a nie štátnicu zo všeobecného práva.

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu
Dátum a čas príspevkov

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.