Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Mhr1 #258045:
Takže zase sme pri tom istom, neovládaš úplné základy a vyhováraš sa na chýbajúce značenie.

Mimochodom, aj v Rakúsku platí, že pokiaľ nie je križovatka označená prednosťami, tak platí prednosť zprava a takých križovatiek majú viac ako dosť.

Moja prax hovorí jednoznačne, že ľudia ako ty nemajú čo na ceste robiť, lebo sú stratený a nevedia čo robiť. To nie je o žiadnej prevencii, ale o výhovorkách, že nepovedali, neukázali, ako som to mal vedieť. Lenivosť zapojiť mozog a nesamostatnosť.

Ale prosím, ukáž mi 4 križovatky na Slovensku, kde nemáš žiadne značky a nedávaš prednosť zprava a tá pravá odbočka nie je jednosmerka, do ktorej môžem odbočiť. Sa na to pozriem. Pretože na Slovensku, už keď máš niekde nejakú značku určujúcu prednosť, ako Daj prednosť v jazde, čo STOP, tak máš aj značku Hlavná cesta, takže vieš, že si na hlavnej.
Reakcia na: Viko #258047:
K tomuto uvediem 2 príklady.
Cintorín Vrakuňa kde sa spájajú ulice Čučoriedková a Rebarborová do parkoviska pred cintorínom ktoré neskôr ústi na hlavnú Popradskú. Ide o parkovisko? Ide o križovatku bez parkoviska? Ide o cestu (Čučoriedková-Rebarborová) s odbočením na parkovisko?
Druhý príklad je Ševčenkova ulica v Petržalke. Diskutovalo sa o tom pri participácii PAAS, podľa mesta pripojenie s Fedinovou ulicou (hore doľava) je križovatkou ale pripojenie na parkovisko (hore doprava) je odbočenie k parkovisku. Pritom sa jedná o tú istú križovatku bez dopravného značenia s parkovaním na oboch stranách a rovnakými polometrami zákrut. Kde tu podľa vodiča začína parkovisko?
Nevravím, že by jedno alebo druhé bol prípad nebezpečnej križovatky ale kedže cez obe jazdím pravidelne začal som sa nad tým viac zamýšlať ale odpoveď mi z pohľadu vodiča jasná nie je. Pritom v oboch prípadoch by sa v závislosti od odpovede prednosť menila.
Bolo by za mňa logickejšie toto pravidlo upraviť tak, že prednosť sa dáva vždy vtedy keď sa vodič pripája mimo vozovky alebo z uzavretého areálu rozumej garáž/parkovisko s rampou a podobne. Eliminovali by sa tým podobné neprehľadné situácie kde nie je zrejmé či je parkovisko naozaj stavebne oddelenou plochou alebo sa jedná len o parkovacie miesta popri normálnej ceste. A vo všetkým ostatných prípadoch nech platí pravidlo pravej ruky.
Reakcia na: si #258049:
ten prvý príklad, keď sa vrátiš pár metrov dozadu ako je tam tá biela dodávka (na čo si isto náhodou zabudol), je tam značka Hlavná cesta. Že by si zabudol za tých cca 40-45 metrov, že si na hlavnej?

Druhý príklad je obyčajná križovatka, akých sú v dedinách tisíce v Európy.
Reakcia na: david11 #258050:
Lenže tie cesty sa nespájajú. Tam idú jazdné pruhy pri sebe a autá prechádzajú z pruhu do pruhu, nakoľko nasleduje dalšie delenie jazdných smerov. Tu už by skôr platilo pravidlo o prechádzaní z pruhu do pruhu. Skôr by sa tam hodila značka uporiadanie jazdných pruhov značka číslo 431-20
Reakcia na: Valec #258011:
A to sa potom dostávame k tomu, že za cenu 1,09 máš 30 minútový lístok cez platobnú kartu.
A môžem povedať za seba, že presne tento pomer cena/čas a to že stačí kúpiť lístok vo vozidle ma vrátil do MHD ak idem pracovne do starého mesta. Inak som išiel Aupark/Starý most/Eurovea a pešo do centra.
Reakcia na: Mhr1 #258048:
Na prednost sprava si upozorneny absenciou znacky.
Argumentujes Rakuskom, ja ti pre zmenu mozem oponovat Skandinaviou, kde je to presne ako u nas a s pristupom "ziadna znacka - frcim dalej" sposobis nehodu hned v prvej dedine.
Reakcia na: Viko #258047:
Pre upresnenie: všetky tie uličky sú súčasťou areálu parkoviska, ktoré má jeden východ označený značkou Daj prednosť vjazde.
Ale áno, ak vychádzam z uličky do ktorej ústia parkovacie miesta na
centrálnu uličku, po ktorej mi od vchodu/ východu ide auto a mám ho zľava, tak počkám. Hoci si myslím že by on mi mal dať prednosť, lebo sú to križovatky bez vyznačenia prednosti a tie uličky sú rovnocenné a on ma má po pravej ruke. ( podľa môjho názoru.) Keď vychádzam z radu zaparkovaných áut, tak áno musím dať prednosť, tým čo idú po uličke. Bavíme sa o príklade parkoviska v okresnom meste. A kladiem si otázku: Vedia ešte vôbec ľudia používať pravidlo pravej ruky keď treba? Ale asi máš pravdu na google maps je tá centrálna ulička označená sivou farbou, kým tie ostatné sú biele.
Reakcia na: Miro #258041:
Asi na pripomenutie prednosti zprava pri spájaní ciest.
Reakcia na: Pavuk #258040:
Áno, presne o toto mi ide. V Česku je označenie zóny s prednosťou sprava na parkoviskách i v obytných zónach, spravidla aj so značkou obmedzujúcou rýchlosť. Na prednosť sprava má byť vodič upozornený! A toto na Slovensku chýba. Značky majú pôsobiť preventívne.
Reakcia na: Pavuk #258040:
Lenže to sú tie naše super napísané pravidlá, že parkovisko je obvykle miesto mimo cesty, a teda pri pripájaní z parkoviska by si mal dať automaticky prednosť tým čo idú po ceste - bez ohľadu na pravú ruku. Akurát za volantom nie je priestor na podrobnú analýzu právneho a stavebného stavu, že či odbočka XY je vedľajšia cesta alebo miesto mimo cesty, preto by mali byť križovatky nejako označené.
Reakcia na: bobitwo #258026:
Bobi dve, o tejto križovatke, ktorú uvádzaš, som ja nikdy nepísal, išiel som cez ňu opakovane a bez problémov. Ja som len komentoval, že takýchto križovatiek pribúda.
Reakcia na: bobitwo #258025:
Stále si nič nepochopil. A tvoje príklady ukazujú práve na to, že na hlavnej v Rakúsku nie je žiadna značka, ale prednosť sprava nedávam, lebo na vedľajšej značka o prednosti je. Práve v Rakúsku je to tak, ako to má byť - žiadna značka - nedávam prednosť, lebo som na hlavnej. Nerozumieš vôbec ľudskej psychike, vnímaniu. Značka = reagujem. Žiadna značka = idem pokojne ďalej. A u nás na Slovensku si v prúšvihu, lebo si mal dať prednosť sprava. A úplne ignoruješ moje pripomienky o tom, že v mnohých prípadoch úplne legálne sprava prednosť nedávaš. A ako to má šofér rozlíšiť, kedy áno a kedy nie? Práve na to by mala slúžiť značka križovatka. Vidím, že si skúsený šofér, mal by si teda vychádzať z praxe a nie z teórie, ktorá zjavne nefunguje. PREVENCIA!
Tak v okolí Banskej Štiavnice tak označená križovatka už nie je. Už tam dali značky upravujúce prednosť.
Reakcia na: Miro #258041:
Áno, tá mi nezišla na um. Moja hypotéza že prečo ju tam dali:
nebolo to preto, že sa oba pruhy ( myslím jazdný pruh od Rondla a jazdný pruh od kragujevskej spájali do jedného) a zbytok vozovky bol vyšrafovaný?" Tak ako bol kedysi Rondel?
Jozo Raz mladsi nech ostane ministrom. Je to super chlap, jeho tatko je legenda, ale neviem co ho to napadlo kandidovat za primatora Bratislavy.
Reakcia na: Pavuk #258040:
Značka "Križovatka" je aj na Estakáde v Žiline:
https://maps.app.goo.gl/ryt55MtqFGhCGUAs5
Pravdupovediac, nechápem, prečo ju tam dali.

.
Reakcia na: bobitwo #258037:
Zaujimavá diskusia o prednosti v jazde.
Pre porovnanie príklad z jedného krajského mesta a okresného mesta. V krajskom na parkovisku pri Hypertescu
sú uličky do ktorých ústia parkovacie miesta a tieto uličky ústia do hlavnej uličky, ktorá má pred každý vyústením uličky s parkovacími miestami osadenú dopravnú značku Hlavná cesta. (Značka, ulička, značka ulička, značka ulička...) Každá ulička s parkovacími miestami má pred vyústením osadenú dopravnú značku Daj prednosť vjazde. Až som si kládol otázku či je to treba toľko značiek. Vodiči vedia na čom sú.
Keď postavili Kaufland, v okresnom meste tam je parkovisko len s uličkami bez značiek. tam by malo platiť pravidlo pravej ruky. Ale vodiči akoby zabudli na toto pravidlo. Nechcem byť škodoradostný, ale čakám kedy tam bude prvá dopravná nehoda. V Čechách pokiaľ mi vravel syn na vjazde na takéto parkovisko je tabuľa s dopravnou značkou Križovatka a pod tým poznámka "platí v celom areáli parkoviska obchodného domu." V okresnom meste v ktorom bývam sme dlho mali zaujímavú križovatku. Jeden vstup mal osadenú dopravnú značku Daj prednosť v jazde, ostatné tri vstupy boli bez dopravnej značky tie vstupy sa navzájom križovali. Po čase dopravnú značku Daj prednosť vjazde odstránili. Neosadili nikde dopravnú značku križovatka. Na Slovensku nie je zvykom aby boli označené križovatky bez prednosti vjazde značkou križovatka. Jedinú výnimku čo som videl bola križovatka v Okolí banskej Štiavnice. Skôr je tendencia osádzať hlavná cesta v obci značka Hlavná cesta, mimo obce značka Križovatka s vedlajšou cestou, vedlajšie cesty značkami Daj prednosť v jazde a Stop, daj prednosť v jazde. A vodič má venovať dostatočnú pozornosť svojej jazde.
Reakcia na: Vladimír #258038:
Wow, a ked zrazu bude dobry stav financii a bude dostatok vsetkeho tak Vallo vrati povodne intervaly? Hah, vacsia pravdepodobnost je to, ze by som vyhral jackpot v loterii.

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu
Dátum a čas príspevkov

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.