Reakcia na: Valec #170630:
Z dlhých liniek sme reálne zrušili iba linku 5. Linky 9 a 4 zostávajú i naďalej a linku 1 nerátam, lebo to je akoby dvojička linky 4, načo ťahať 2 linky v tom istom smere aj po zahustení intervalu? Napadá ma jedno riešenie, ktoré by Ti možno vyhovovalo (opäť nerátam s HLST):L4 - Dúbravka - KV - Šafko - TrMy - Zlaté piesky
L5 - ako dnes, ale prehodiť ju z Obchodnej na SNP a Špitálsku
L9 - ako dnes
L16 - Ružinov - Špitálska - SNP - Obchodná - Rača
L17 - ako v predošlom návrhu.
Takto by boli zachované všetky dlhé linky, ale cez priame centrum mesta by chodila iba linka 4 a špičková linka 17. No a nevýhodou dlhých liniek je aj to, že majú väčšiu šancu nabrať meškanie a tým rozbiť preklady.
Mike
Napr to funguje aj v Brne, kde má vodič službu 8/2 4:13 vozovňa medlánky - 8:10 Líšeň Jírova a 8/7 8:45 Líšeň Jírova - 12:30 Hlavní Nádraží. Ale tam električkári nemajú pridelené vozy, hoci vozový park oveľa pestrejší ako u nás. (Zadelenie 1. deň L9 s K2, 2. deň L1 s 2xT3M 3. deň L3 s poršetrou a 4. deň L8 s KT8D5N.) Ale autobusy aj trolejbusy sú tam stále pridelené vodičom..
Aj u nás to bolo prevratné keď sa zaviedol striedač, najprv na krátke linky celú trasu (7, 210, 80..) (áno už po roku 1980 bol na L13 tiež z dôvodu že na hl. st. nové obratisko bola iba jedna koľaj)
a potom už bol aj na časti trasy (striedanie po trase viackárt za službu) a jednu dobu to dokonca fungovalo aj na L50, kde je v pracovné dni CP iba bezcenný zdrap papiera...
Časom isto aj sem dojdu nepridelené vozy a viedenský/brnenský systém že skoro každý vodič vystrieda za deň 2-3 vozy podľa cp... ale to chce v prvom rade zmeniť od základu prácu v dielňach-- a sériu ďalších zmien, iba zmena cp na tento systém bez ďalších úprav posunie túto dopravu zasa niekde nižšie..