Sedačková lanovka na Kamzík začína opäť premávať

Návštevníci lesoparku sa od 5. mája môžu opäť odviezť sedačkovou lanovkou, ktorá tento rok oslávi polstoročnicu.

Od štvrtka 5. mája 2022 bude po čiastočnej rekonštrukcii opäť premávať obľúbená sedačková lanovka medzi Železnou studničkou a Kamzíkom. Lanovka premáva mimo letných prázdnin od štvrtka do nedele každú celú hodinu od 10:00 do 18:00. Pri nepriaznivých poveternostných podmienkach lanovka nepremáva. Na lanovke je možná aj preprava bicyklov a drobných zvierat.

Jednosmerné cestovné na lanovke je 4,50 € pre osoby od 10 rokov a 4 € pre deti od 6 do 9 rokov (vrátane). Deti mladšie ako 6 rokov sa prepravujú bezplatne. Obojsmerný dôchodcovský lístok v pracovných dňoch stojí 2 €. Bezplatnú prepravu majú aj seniori od 70 rokov, ale iba počas voľných dní. Kompletný cenník lanovky je k dispozícii na stránke mestskej časti Nové Mesto.

Prístup k sedačkovej lanovke mestskou hromadnou dopravou je od zastávky linky 43 Lanovka, alebo od zastávky linky 144 Kamzík. V pracovných dňoch (štvrtok, piatok) je horná stanica dostupná pešou prechádzkou od konečnej zastávky liniek 44 a 145 na Kolibe.

Lanovka, ktorá v lete tohto roka oslávi svoje 50. výročie, prešla v uplynulých mesiacoch čiastočnou rekonštrukciou oboch staníc. Na spodnej stanici boli vymenené pôvodné prístupové lávky za nové oceľové, vymenené boli aj zábradlia. Na hornej stanici boli opravené prístupové cesty, hydroizolácia, elektrické rozvody, osadené boli nové zábradlia, budova dostala novú omietku a vynovená bola aj pokladňa. Po letnej sezóne budú rekonštrukčné práce pokračovať napríklad opravou strechy na hornej stanici.

Dvojmiestna sedačková lanovka dĺžky 988 metrov s prevýšením staníc 186 metrov bola do prevádzky uvedená v lete roku 1972. Výrobcom lanovky bol podnik Transporta Chrudim. Medzi rokmi 1990 a 2005 bola lanovka mimo prevádzky a chátrala. V roku 2004 ju hlavné mesto odkúpilo od pôvodného vlastníka a zverilo mestskej časti Nové Mesto, ktorá zabezpečila v roku 2005 jej kompletnú rekonštrukciu a opätovné uvedenie do prevádzky. Lanovku v súčasnosti prevádzkuje EKO - podnik verejnoprospešných služieb mestskej časti Nové Mesto.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Cancer #5:
Wording.
Reakcia na: Cancer #5:
Dobre, tak do IDS BK.
Reakcia na: Miro #4:
Ja som narážal na to, že si asi myslel že by mala byť integrovaná do systému (ktorým je IDS BK), nie do spoločnosti, ktorá koordinuje integrovaný systém.
Reakcia na: Cancer #3:
A prečo nie? V Prahe je tiež lanovka na Petřín integrovaná. A to ešte nehovorím o prievozníkoch cez Vltavu.
Reakcia na: Miro #2:
Prečo chceš lanovku integrovať do koordinátora IDS BK? 👽
Reakcia na: piggee #1:
Čo tak lanovku integrovať do BID?
Tato lanovka by si zasluzila, aby sa na to niekto pozrel aj z marketingovo-ekonomickeho hladiska. Bajkeri radi vyuzivaju aj tamojsi bikepark, ale s nastavenou cenovou politikou je to niekolkonasobne drahsie, ako ktorekolvek stredisko v Rakusku.