Dve stovky zastávok budú v budúcom roku vybavené novými prístreškami

Dopravný podnik okrem nových označníkov zastávok doplní na zastávkach aj veľké množstvo prístreškov pre cestujúcich.

Kým v uplynulých rokoch pribúdali na zastávkach MHD nové prístrešky pre cestujúcich skôr sporadicky a realizovala sa výmena existujúcich starších prístreškov za nové, už čoskoro budú prístreškami vybavené aj mnohé zastávky, kde doteraz cestujúci nemali ochranu pred nepriaznivým počasím. Dopravný podnik Bratislava (DPB) začne v budúcom roku zriaďovať dve stovky nových prístreškov na električkových, autobusových aj trolejbusových zastávkach. Aj takýmto spôsobom chce dopravca zvýšiť atraktivitu mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste. Prvou lastovičkou sú dva nové prístrešky na zmodernizovanej električkovej zastávke Račianske mýto, ktoré cestujúcim slúžia od dnešného dňa. Na Račianskej električkovej radiále v dohľadom čase pribudnú prístrešky aj na zastávkach Pionierska, Riazanská, Mladá garda a Biely kríž v smere do centra mesta.

Vybudovaním dvesto prístreškov dobiehame investičný dlh, ktorý vznikol počas dlhých rokov nielen na vozidlách, ale aj dopravnej infraštruktúre. V novodobej histórii to je najväčší projekt dopravného podniku súvisiaci s modernizáciou nástupíšť a verejného mobiliáru. Vďaka novým prístreškom budú cestujúci chránení pred zlým počasím a ich čakanie na ďalší spoj bude príjemnejšie,“ podčiarkol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Nové prístrešky na zastávke Račianske mýto dodala firma mmcité. Ide o prístrešky radu geomere s dĺžkou 8 metrov. V oboch sú umiestnené dve lavičky na sedenie. Bočné steny a zadná stena sú z bezpečnostného skla. Sklenená strecha obsahuje zalaminované fotovoltaické panely, ktoré zabezpečujú nabíjanie akumulátorov slúžiacich na napájanie LED osvetlenia prístreškov. Dopravný podnik požadoval, aby akumulátory dokázali napájať osvetlenie prístrešku minimálne po dobu troch dní bez slnečného svitu zohľadňujúc umiestnenie prístreškov.

Dopravný podnik pokračuje aj vo veľkej výmene zastávkových označníkov za nový modernejší typ, pričom v tomto roku by chcel dokončiť výmenu aspoň 500 označníkov. Súčasťou nových označníkov sú aj nové vitríny s cestovnými poriadkami (v prípadoch, kedy sa vitríny nenachádzajú v prístreškoch), ktoré zabezpečujú ochranu vyvesených cestovných poriadkov pred ich poškodením vandalmi a poveternostnými vplyvmi. Strhnuté či rozmočené cestovné poriadky tak budú čoraz zriedkavejšie.

Zhotoviteľov nových prístreškov vyberie DPB verejným obstarávaním. Ich vzhľad bude v súlade s dizajn manuálom vypracovaným Metropolitným inštitútom Bratislavy. „Rozsiahlu investíciu bude DPB financovať z viacerých zdrojov. Najväčšiu časť plánuje zaplatiť z eurofondov, v rámci projektu Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), pričom 5% spoluúčasťou sa podieľa aj DPB. Päť prístreškov na Račianskej radiále DPB prefinancuje prostredníctvom 100-tisícovej dotácie zo strany vlády a zvyšné vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta a DPB,“ uzatvára hovorca DPB Martin Chlebovec.

Doplnené: V rámci projektu financovaného z IROP obstaráva DPB vybudovanie prístreškov pre 106 zastávok MHD. Pôjde o prístrešky podobnej konštrukcie ako na Račianskom mýte, t.j. celopresklené s fotovoltaickými panelmi na strechách. Rozmerovo pôjde o 85 prístreškov dĺžky 4 metre, 18 prístreškov dĺžky 8 metrov a tri 12-metrové prístrešky. Z nich 27 nahradí existujúce prístrešky, na zvyšných zastávkach prístrešky doteraz neboli. Zoznam zastávok, ktoré dostanú nové prístrešky v rámci tohto projektu, je k dispozícii v súťažných podkladoch. Odhadovaná cena zákazky je 2,2 mil. € bez DPH.

V rámci minuloročných prípravných trhových konzultácií hlavného mesta bol zverejnený zoznam ďalšej stovky zastávok určených pre výmenu/výstavbu prístreškov.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: S499.1023 #11:
Fascinujuce, nevedel som ze to ma na starosti takato nejaka komisia, dik. Nejde mi do hlavy ze na Zahumeniciach je taky velky pristresok a tu, kde casto aj 30 ludi caka na spoj, je takato mala srandicka.
Reakcia na: hanzija #10:
Komisia pre situovanie mobiliára.
Neviete niekto kto dozhoduje o dlzke pristreskov na ktorej zastavke?
Reakcia na: richardhudec #8:
akú historickú hodnotu má taký zastávkový prístrešok? keď tu miešaš hrad? Naopak, umiestňovanie reklamných boardov na prístrešky v mieste kde to neprekáža výhľadu cestujúcej verejnosti na prichádzajúci prostriedok má zmysel. Určite väčší ako všetky tie megaboardy po meste, či častokrát aj nelegálne osádzané reklamné tabule na stĺpy VO a podobne.
Reakcia na: shaggy #5:
To by bola ešte len paráda, ak by sme ako Inchebu obalili do reklamy aj hrad, to by potom štát nemusel nič platiť za údrbu, lebo by na to mal z príjmu z reklamy. A čo takto prestriekať stĺpy Mosta SNP reklamou? Tiež by som oblepil všetky vozidlá MHD celovizodlovou reklamou, aj cez okná, potom by možno zarobila reklama aspoň na upratovanie, to by nám bolo sveta žiť...
Reakcia na: FFF13 #6:
Idú JCD, ktorá z toho platí údržbu. Mesto teda tieto prístrešky nestoja ani 1€.
Reakcia na: shaggy #5:
Ako občan si radšej priplatím na nejakých daniach za psa apod ako by som mal mať všade reklamu. Proste odstránenie (alebo v tomto prípade neprodukovanie) vizuálneho smogu niečo stojí ale rovnako aj výsledok stojí za to. Btw kolko vlastne zarobí za rok jedna takáto reklama na prístršku? A idú tie peniaze za tú reklamu vôbec mestu alebo len tej firme JCDecaux (či ako sa to volá)?
Reakcia na: FFF13 #4:
Presne. Veď načo platiť prístrešky z reklamy, keď to môžeme zaplatiť z už aj tak nedostatočného rozpočtu mesta. Tak dúfam, že si potom budú aspoň môcť dovoliť údržbu týchto bezreklamových, technicky náročných (zbytočne) zástavok.
Pekné. A ak budú všetky bez reklamy tak budem dvakrát spokojný
konecne dostojna zastavka. a bez reklamneho smogu ❤️
Je niekde zoznam zastavok, ktore dostanu pristresky ?