Zmeny v MHD od začiatku školského roka (od 1.9.2021)

Od začiatku septembra budú linky MHD opäť premávať v režime školského vyučovania, nastanú však aj ďalšie zmeny.

Od 1. septembra 2021 budú všetky linky bratislavskej MHD (s výnimkou liniek 31 a 39) premávať v pracovných dňoch opäť podľa cestovných poriadkov platných pre pracovný deň školského vyučovania, čím dopravný podnik reaguje na začiatok školského roka a tiež na opäť sa zvyšujúci záujem obyvateľov a návštevníkov mesta o prepravu mestskou hromadnou dopravou. Linky 31 a 39 prejdú na školský režim od 20. septembra po začatí semestra na VŠ. Zároveň príde k viacerým zmenám s cieľom zlepšenia obsluhy niektorých lokalít.

 • Nová linka 163 zabezpečí ráno a večer spojenie medzi noclahárňou Depaul na ulici Mokráň záhon a Račianskym mýtom. Premávať bude ráno po trase Za Mokráňom - Fafruny - Ivanská cesta - Trnavská cesta - Trnavské mýto - Račianske mýto a večer opačným smerom. Zastavovať bude na všetkých zastávkach na trase.
  • Trasa linky 163 ráno:
  • Trasa linky 163 večer:
 • Linka 61 v súvislosti so zavedením novej linky 163 nebude zastavovať na zastávke Fafruny, čo by malo zabezpečiť rýchlejšiu a komfortnejšiu prepravu na letisko, resp. z letiska. Obsluha Fafrún bude naďalej zabezpečená linkami 69 a 96.
 • Linka 65 nebude obsluhovať zastávku Cudzinecká polícia. Cestujúci môžu využiť najbližšiu zastávku Regrútska. Linka bude tiež premávať častejšie.
 • Linky 88 a 90 budú opäť obsluhovať aj zastávku Prístavná na Landererovej ulici pri jazde z Petržalky.
 • Linky 96 98 196 budú pri jazde z Petržalky premávať po pôvodnej trase cez Prístavný most s obsluhou zastávky Prístavný most.
 • Linka 139 premávajúca medzi Riviérou a Cintorínom Slávičie údolie bude celodenne premávať v intervale 30 minút. Doplnené tak budú aj odchody, počas ktorých bola doteraz čerpaná prestávka a interval bol natiahnutý na 60 minút (dopoludnia a večer).
 • Linka 147 bude premávať častejšie, interval bude skrátený zo 60 na 30 minút, čím sa zlepší obsluha oblasti Slavína a Kalvárie. Zároveň medzi Šulekovou a Hodžovým námestím nahradí linku 208.
 • Linka 208nebude obnovená z dôvodu nízkeho záujmu cestujúcich, spojenie na jej trase dostatočne zabezpečujú linky 205 207 209 212 a tiež posilnená linka 147.

Na linkách 61 96 a 163 príde k premenovaniu zastávky Pestovateľská na nový názov Avion, IKEA, čím bude mať zastávka v oboch smeroch rovnaký názov.

S cieľom zlepšenia obsluhy Vrakune a Podunajských Biskupíc budú tiež od 1. septembra 2021 zavedené zmeny v cestovných poriadkoch a trasách autobusových liniek premávajúcich v týchto častiach mesta.

 • Linka 78 premávajúca zo Stanice Podunajské Biskupice cez Vrakuňu a Ružinov do centra mesta k Novému SND bude v pracovných dňoch posilnená aj ďalšími spojmi, ktoré budú premávať len v úseku Stanica Podunajské Biskupice - Ružinov, Astronomická. V Ružinove je možnosť prestupu na električkovú linku 9 premávajúcu do centra mesta. V rannej špičke bude v tejto relácii premávať linka 78 každých 5 minút (dvojnásobný počet spojov než v súčasnosti) a popoludní každých 7 - 8 minút.
  • Spoje v úseku Stanica Podunajské Biskupice - Vrakuňa - Ružinov, Astronomická budú premávať po novom aj počas voľných dní v intervale 15 minút, čím aj cez víkendy nahradia v tomto úseku skrátenú linku 87. Na Astronomickej bude zabezpečená nadväznosť na linku 9.
  • Spoje v úseku Stanica Podunajské Biskupice - Nové SND budú premávať tak ako doteraz, len počas pracovných dní, v celodennom intervale 15-minút.
 • Linka 87 bude premávať po skrátenej trase z Ovsišťa po doterajšej trase po zastávku Toryská, odkiaľ bude pokračovať na novú konečnú zastávku Bodvianska na Železničnej ulici vo Vrakuni, čím sa vyhne pravidelným zápcham na Hradskej ulici.
  • V úseku Toryská - Astronomická bude možné využiť posilnenú linku 78.
 • Linka 79 bude premávať po novej skrátenej trase Stanica Podunajské Biskupice - Lieskovec - Topoľové. Aj touto zmenou sa sleduje zabezpečenie pravidelnej premávky bez náhodných meškaní, ktoré dosahujú neraz aj 30 minút. Pri Stanici Podunajské Biskupice bude možné prestúpiť z/na posilnenú linku 78 z/do Vrakune.
  • Nástupište linky 79 pri Stn. P. Biskupice v smere Lieskovec/Topoľové bude na nástupišti linky 70.
  • Na Podunajskej ulici bude možné namiesto linky 79 využiť regionálne autobusové linky 720 730 740, ktoré obsluhujú zastávky Podunajská a Arménska a platia na nich rovnaké tarifné podmienky IDS BK. Regionálne linky ponúkajú priame spojenie s Autobusovou stanicou a možnosť prestupu na linky MHD na viacerých zastávkach na trase.
 • Na linke 65 premávajúcej medzi Račou, Zlatými pieskami, Vajnorami, Trnávkou a Dolnými honami príde k navýšeniu počtu spojov vzhľadom na zvyšujúci sa záujem o prepravu touto linkou.
  • V rannej špičke pracovných dní bude interval linky zlepšený z 15 na 10 minút, v ostatných obdobiach dňa bude premávať v intervale 15 minút, čím sa v sedle a večer počet spojov zvýši na dvojnásobok.
 • Na linkách 67 a 70 príde k zmene cestovných poriadkov pre ich lepšiu koordináciu a nadväznosť na ostatné linky. Na linke 67 sa predĺži víkendový interval z 20 na 30 minút. Na linke 70 bude večer a cez víkend zlepšený interval z 20 na 15 minút, v popoludňajšej špičke pracovných dní sa predĺži z 12 na 15 minút.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Chcem pochváliť L65, ktorá je posilnená ako cítiť uvoľnenie od plnosti, je prázdnejšia celá trasa
Reakcia na: Solider #218:
Veď to, preto sú tam odstavené trolejbusy, sme sa smiali vtedy 😆😆😆😆 viem, že trať tam nieje
Reakcia na: Hurvinek #217:
Už len logicky, prečo by mali byť v Krasňanoch trolejbusy, ak tam nevedie žiadna trolejbusová trať?
Reakcia na: Solider #216:
Nemyslel tu v diskusiách ale v DP Jurajov dvor som niečo počul čo sa šepkalo medzi zamestnancami v dielňach, boli náznaky ale nič z toho až na tie odstavené t-busy v Krásňanoch, preto som spomínal tie roky, ze vtom čase som počul
Reakcia na: Hurvinek #214:
Nie.
Reakcia na: Trammat #183:
Presne tak, plníme si detské mokré sny a komu sa nepáči, nech ide autom. Dokonalý prístup 😂😂😂
Reakcia na: Solider #213:
Inak nespomínalo sa dávnejšie medzi rokmi 2010-2013, že všetky eliny mali byť na Juráku a v Krásňanoch (3.divízia) trolejbusy? Lenže sa nezmestia na Jurák odstavné
Reakcia na: Urbanway 2423 #211:
Je úplne jedno odkiaľ by boli vypravované. Podstata bola vo vodičoch, ich oprávneniach a spôsobe rozvrhu práce. Dnes tento problém nie je, pretože je už vyriešený.
Reakcia na: Urbanway 2423 #211:
Z Juráku.
Reakcia na: Solider #208:
Aj tak si ale neviem predstaviť, aby odtiaľ bolo vypravovaných napr. 30 Škodoviek, keď tam nie je ani údržbová základňa.
Reakcia na: Trammat #183:
Môže ísť peši abo bikom, kolobežkou
Reakcia na: Urbanway 2423 #207:
Tak ja v princípe nevidím dôvod aby Krasňany vypravovali električky len cez týždeň, ak toto je ten najväčší problém.
Reakcia na: Urbanway 2423 #207:
Údržbová základňa tam nie je. Električky tam iba parkujú. V minulosti to nešlo preto, že vodiči nemali papiere na Škodovky a obidve výpravne neboli prepojené, mali rozdielnych hlavných výpravcov.
Reakcia na: Solider #204:
Inak, už existuje údržbová základňa pre nové električky aj v Krasňanoch, pretože spočiatku bol problém hlavne v tom, že nové električky nemohli byť deponované v Krasňanoch a tým pádom by Krasňany po zrušení VP poradí nemali cez víkend žiadne poradia?
Reakcia na: Andrej #199:
Mal som na mysli večer, nie sedlo medzi špičkami. Pozerajúc na L9, večer je 10 min., cez víkend 8 min., takže ak to ide cez víkend, šlo by to aj večer.
Reakcia na: 810zssk #193:
Tu by postačoval aj taký princíp, že cez víkend by jazdili aspoň tie vozidlá, ktoré majú predpoklad odjazdiť celodennú službu. Nie povyťahovať všelijaké haraburdy zo žihľavy kvôli tomu, že majú málo kilometrov, a potom riešiť zbytočné poruchy, prestoje a nasratých cestujúcich.
Reakcia na: Urbanway 2423 #196:
Vyšlo by to. Ale tam je podstata skôr v tom, že sa ani nikto nesnaží, aby sa cez víkendy zvyšovala nízkopodlažnosť. Napríklad zredukovať počet negarantovaných poradí cez víkend na 2x za hodinu. Aj to by bol postupný krok k lepšiemu.
Reakcia na: Urbanway 2423 #202:
Nezmenilo sa nič, stačí nehoda a upchaté mesto i okolím, no tu pomôže metro lenže finančne náročné a nedohľadne, prípadne tí, čo majú vodičák by mohli pouziť vlaky a z DS by šli často vlaky. Len to nezavedú
Reakcia na: Hurvinek #201:
Sľub bol iba, že 87 nebude v zápche, aby sa meškanie neprenášalo do druhej časti jej trasy.
L78 síce posilnená no večne v zápche od Astronomickej po PB, aké sľuby, že nebudú v zápche linky 😭😭😭