Po vyše 100 rokoch vznikla replika prvého bratislavského trolejbusu

V Českých Veleniciach postavili repliku letného trolejbusu, ktorý práve pred 112 rokmi začal premávať na Železnú studničku.

Dňa 19. júla 1909 bola v Bratislave uvedená do prevádzky prvá trolejbusová linka, ktorá premávala spod dnešnej Hlavnej stanice cez Patrónku na Železnú studničku. Dopravu na tejto trati zabezpečovali elektrické vozidlá Mercédès-Électrique-Stoll napájané z vrchného trolejového vedenia, predchodcovia dnešných moderných trolejbusov. Vozidlový park tvorili pôvodne dve vozidlá s uzavretou karosériou, štyri letné otvorené trolejbusy a jeden nákladný trolejbus. Otvorené, tzv. letné, trolejbusy boli špecialitou bratislavskej trate. Trať bola v prevádzke do roku 1914, pričom žiadne z vozidiel sa nezachovalo.

Podobná trať bola v prevádzke od roku 1907 aj z rakúskeho Gmündu na železničnú stanicu, ktorá dnes leží v Českých Veleniciach. Práve tam sa v uplynulých rokoch rozhodli postaviť repliku tamojšieho trolejbusu Mercédès-Électrique-Stoll v podobe batériového elektrobusu. V roku 2019 zavítalo toto vozidlo aj do Bratislavy, pričom navštívilo aj trasu prvej trolejbusovej trate na Železnú studničku. Po veľkom úspechu prvej repliky bola vo Veleniciach postavená aj replika podobného trolejbusu, ktorý premával vo Veľkej Británii a do tretice sa konštruktéri v roku 2019 pustili aj do výroby repliky bratislavského otvoreného trolejbusu. Replika bola postavená na základe zachovaných fotografií, keďže pôvodná dokumentácia nebola k dispozícii.

Replika bratislavského trolejbusu Mercédès-Électrique-Stoll #4 bola dokončená v tomto roku, teda 112 rokov od spustenia premávky na Železnú studničku. Vyrobený trolejbus by mal zostať v múzeu v Českých Veleniciach. Verejnosti by sa mal po prvý raz predstaviť v rámci festivalu ÜBERGÄNGE - PŘECHODY 2021, ktorý sa bude konať 22. - 25. júla 2021.

Výroba replík trolejbusov Mercédès-Électrique-Stoll, vrátane bratislavského trolejbusu, bola predstavená v relácii Českej televízie (od času 15:40).

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.