V Českých Veleniciach stavajú repliku prvého bratislavského trolejbusu

Trolejbus Mercédès-Électrique-Stoll z roku 1909 má byť hotový v budúcom roku, no zostať má v tamojšom múzeu.

Na tohtoročnom dni otvorených dverí v DPB sa pri príležitosti 110-ročnice bratislavských trolejbusov predstavila aj replika trolejbusu Mercédès-Électrique-Stoll z roku 1907 privezená z Českých Veleníc. Bratislavčania si tak mohli spraviť predstavu o tom, ako vyzerali prvé miestne trolejbusy prevádzkované v rokoch 1909 - 1914, kedže spomínaná replika je podobnej konštrukcie akú mali aj prvé bratislavské trolejbusy z roku 1909. Iniciátorom stavby repliky trolejbusu bol Jiří Kovář z Českých Veleníc, ktorý chcel oživiť spomienku na tento dopravný prostriedok pôvodne premávajúci v roku 1907 z centra rakúskeho Gmündu na železničnú stanicu nachádzajúcu sa na území dnešných Českých Veleníc. Replika je na rozdiel od pôvodného trolejbusu konštruovaná ako batériový elektrobus. Podobne ako originál, aj replika má elektromotory umiestnené v nábojoch kolies.

Replika trolejbusu Mercédès-Électrique-Stoll zaujala aj trolejbusových nadšencov z Veľkej Británie, ktorí prejavili záujem o stavbu repliky trolejbusu tohto systému z roku 1911 aj pre trolejbusové múzeum v meste Sandtoft, keďže trolejbus tohto typu premával aj v Anglicku (tam nazývaný Cedes-Stoll). Replika anglického trolejbusu bola dokončená v roku 2019 a aj keď je tiež skonštruovaná ako elektrobus, vybavená bola aj unikátnym funkčným kontaktným vozíkom na odoberanie elektrického prúdu z trolejového vedenia podľa vzoru pôvodného trolejbusu (vozík je prezentovaný vo videu nižšie). Keďže neboli nájdené pôvodné technické plány spomínaných trolejbusov, obe repliky boli postavené na základe dostupných fotografií.

V uplynulých dňoch sa v médiách objavili informácie, že v Českých Veleniciach sa vyrába tretia replika trolejbusu Mercédès-Électrique-Stoll. Tentoraz pôjde o repliku letného otvoreného trolejbusu, ktorý v rokoch 1909 - 1914 premával z vtedajšieho Prešporka na Železnú studničku. Výroba prešporského trolejbusu má byť ukončená v roku 2020. Nejde však o objednávku z Bratislavy, replika sa vyrába pre múzeum v Českých Veleniciach. No nie je vylúčené, že pri niektorej významnej príležitosti navštívi aj Bratislavu.

Filmový dokument o výrobe replík trolejbusov Mercédès-Électrique-Stoll:

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Možno trochu smutné že Bratislava si to objednať nevie (resp keď sa vyrába jeden, mohli sa naraz vyrobiť dva - celková ceny by mohla byť o nejakú korunu nižšia) , ale na druhú stranu, význam by fakt bol 3x do roka....Ale ten Gmundenský bol nádherný, robota čistá, poctivá, Kremeňovská... 🙂
Uvidíme ako dopadne Prešporský, ten si rád pôjdem obzrieť aj do Veleníc 🙂