Dopravný podnik môže nakúpiť 70 nových kĺbových autobusov

Na konci roka by mali byť dodané prvé z nových kĺbových autobusov tureckého výrobcu Otokar.

Dopravný podnik Bratislava v závere mája 2021 podpísal rámcovú zmluvu na nákup najviac 70 nových nízkopodlažných kĺbových autobusov tureckej značky Otokar. Dodávateľa nových autobusov dopravný podnik vysúťažil ešte v závere roka 2019, ale pre podané námietky sa uzavretie súťaže oneskorilo a podpis zmluvy s víťazom nakoniec v roku 2020 prekazila pandémia koronavírusu, kvôli ktorej hlavné mesto v rozpočte škrtlo financie na nákup nových autobusov. Teraz ich nákup bude financovaný prostredníctvom úveru. Dňa 28. mája 2021 DPB objednal u výrobcu prvých 40 vozidiel.

Turecký výrobca Otokar Otomotiv dodá do Bratislavy kĺbové autobusy Otokar Kent C s naftovým pohonom, pričom cena jedného autobusu bude 254 950 € bez DPH. Spolu tak za sedemdesiat autobusov DPB zaplatí takmer 17,9 mil. €. Výrobca sa zaviazal dodať autobusy do 12 mesiacov od zadania objednávky, pričom DPB môže objednávky zadávať aj postupne v období dvoch rokov. Podľa DPB by prvé autobusy mohli prísť do Bratislavy už na prelome rokov 2021 a 2022. Nové autobusy z ulíc mesta definitívne vytlačia staré vysokopodlažné Karosy.

Vozidlový park autobusov starne aj napriek pandémii Covid-19 a je potrebné okrem trolejbusov a električiek zmodernizovať aj autobusovú základňu. O niekoľko mesiacov bude bratislavský vozidlový park autobusov posilnený, kompletne nízkopodlažný a z prevažnej časti tiež klimatizovaný. Moderné autobusy prinesú našim cestujúcim vyššiu mieru komfortu a bezpečnosti, keďže nahradia staré vysokopodlažné autobusy a zároveň splnia najprísnejšie emisné normy a limity. Výsledná cena jedného autobusu potvrdzuje úmysel nového vedenia DPB správať sa ekonomicky efektívne a hospodárne aj pri nákupoch vozidiel DPB,“ povedal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský pri príležitosti podpisu zmluvy.

Klimatizované nízkopodlažné kĺbové autobusy Otokar Kent C budú moderne vybavené, pričom budú spĺňať vysoké štandardy, ktoré nastavili už naposledy zakúpené kĺbové autobusy Solaris New Urbino 18. V interiéri budú mať cestujúci k dispozícii sedadlá s koženkovým poťahom, nerezové prídržné tyče, chýbať nebude ani vyhradený priestor pre umiestnenie kočíka, invalidného vozíka a bicykla. Vozidlá budú vybavené modernými technológiami - WiFi pripojením k internetu, kvalitným kamerovým systémom, systémom automatického počítania cestujúcich, nabíjacími USB zásuvkami a optickým i akustickým informačným systémom s plnofarebnými vonkajšími LED tabuľami a vnútornými LCD displejmi.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Petto #58:
Ono by ich hlavne za rovnaké peniaze nebolo 70 ale napríklad 50 a potom by ten istý Kakas Kétezertízenketõ papuľoval, prečo sa radšej nekúpilo 70 osemnásťmetrákov.
Reakcia na: kohut2012 #56:
Z akeho dovodu? Mozno par liniek by bolo ešte vhodnych pre 21m voz. Okrem 68,83,84 taka 21,93 príp 98 ale 70 takých XL vozov netreba. Ak začneme vyraďovat raz Capacity tak mame aspon lacnu o niečo vacsiu nahradu.
Reakcia na: kohut2012 #56:
A prečo?
Reakcia na: S499.1023 #54:
odpoved na prispevok #39, ak mame plasty vdaka ruskej rope, tak aj indulona existuje vdaka ruskej rope. Ale zbytocne to tu SPamujem, ospravedlnujem sa.
Reakcia na: hanzija #48:
Čo je na Indulone ruského?
Reakcia na: tr3mp #47:
No, s ohľadom na ideovú výbavu Ľubice Trubice...
Reakcia na: ufo #51:
a v zime ked 3 dni v kuse len snezi (a ono staci aj ked je len patricne zatiahnuta obloha, sneh ktory ti pokryje panely je len taky bonus navyse 😃 ) slapes na stacionarnom bicykli aby si si vyrobil aspon nejaku trochu stavy a tepla 😃
Reakcia na: kecho #50:
Tak asi už vedeli v 90. rokoch, že si cez deň nabiješ comp zo solárneho panelu na streche záhradnej chatky, ktorý ti napája zásuvku a v noci sedíš pri compe a pozeráš. Dnes úplne normálna vec.
Reakcia na: S499.1023 #43:
Nejaka relacia na ORF v 1990-91 tusim, ale urcite to nahanat nebudem.
Reakcia na: tr3mp #47:
Prave ze je taka absurdna, ze ju tazko vymysliet, ale treba ju zazit. 😃
Reakcia na: kecho #38:
Sranda 😃 ,takze vy DOMA skladujete benzin/naftu, autobus alebo zasobavciu dodavku? Ak som spravne cital, tak tam bolo ze co ma kto doma z Ruska. Vymyslim si terez hypotezu, ze vacsina plastu pochadza z Ciny, len 16% ich importovanej ropy je z Ruska. Ale napadlo mi este nieco, co bude asi vo vasich ociach urcite rusky produkt, de facto aspon, Indulona 😃
Reakcia na: S499.1023 #46:
Inak to je tak absurdná hláška, že sa až čudujem, ako niekto môže veriť jej autentickosti 😁
Reakcia na: gejza #45:
Taktiež urban legend.
Reakcia na: Urbanway 2423 #2:
V Bukurešti majú klasickú jednu rovnú tyč na krídle.
Reakcia na: kecho #38:
Mohol by si odkaz na tých zelených aktivistov? Aby to nebola mestská legenda.
Reakcia na: Ike #37:
A ja mám od Lukašenka. Ale už dávno.