Od Mikuláša bude ulice mesta opäť brázdiť Vianočná električka (6. – 30.12.2020)

Tohtoročná Vianočná električka bude nasadená na linku 1.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) už po desiatykrát vypraví od 6. decembra 2020 do ulíc mesta Vianočnú električku, ktorá bude obyvateľom a návštevníkom mesta spríjemňovať predvianočné obdobie. V tomto roku nebude Vianočná električka z dôvodu protipandemických opatrení premávať na špeciálnej linke s prestávkou pri historickej budove SND, ale bude premávať na riadnej linke 1 medzi Hlavnou stanicou a Námestím Ľudovíta Štúra. Do vianočného šatu bola tentokrát odetá električka K2G #7085.

Pri tvorbe dizajnu tohtoročnej Vianočnej električky sa DPB rozhodol podporiť kultúru, ktorá bola postihnutá pandémiou. "S návrhom na spoluprácu DPB oslovil Doc. Mgr. art. Patrika Illa, slovenského sklárskeho dizajnéra a vedúceho ateliéru Sklo, ktorý každoročne organizuje výstavu vianočných ozdôb, kde umelci stvárnia svoju predstavu vianočnej ozdoby. Vďaka tomu sa z tohtoročnej vianočnej električky stane pojazdná galéria, v ktorej okrem vianočnej atmosféry môžu cestujúci obdivovať návrhy vianočných ozdôb od slovenských umelcov a dizajnérov. Z vonkajšej strany ju skrášlil polep s vianočným motívom od Partika Illa," uviedla hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.

V električke budú svoje práce prezentovať Juliana Mrvová, Minka Klbečková, Marek Kvetan, Robert Paršo, Erik Šille, Renáta Ormandíková, ILLOLA (Patrik Illo a Aleksandra Stencel), Patrícia Koyššová, Simona Janišová, Johanna Biľak, Ferdinand Chrenka, Andrea Vonkomerová, Daniela Mládenková Zelenay, Vlasta Žáková, Ľubomír Ontkóc, Lucia Tallová, Dorota Sadovská a Peter Ďuriš.

Vo Vianočnej električke bude platiť štandardná tarifa IDS BK. V pracovných dňoch bude na linke 1 premávať v popoludňajších hodinách a počas voľných dní takmer počas celého dňa. Prvýkrát bude do premávky nasadená 6. decembra po 15. hodine.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Nemá zmysel sa tu hádať, každý má svoj subjektívny názor a myslím si, že žiadna vianočná električka nebude nikdy vyhovovať všetkým. Niekto má pravoslávne Vianoce, niekto kresťanské, niekto žiadne, nikdy sa tu nezhodneme a nemôžeme obviňovať DPB, že nesplnil každého individuálny ideál. Pekné sviatky všetkým a viac pokoja do života. 🙂
Keď tak rozmýšľam, nebolo cieľom DPB dať takýto oničom dizajn, aby proste niečo bolo, ale zároveň by nechceli zbytočne zvýšiť šotocestovanie?
aby sme sa chápali napíšem to inak:

Je táto električka dizajnová? áno je
Má táto električka polep s prvkami Vianoc? Áno má
Navodzuje táto električka pocit Vianoc a všetko čo sa s nimi spája? Ani zďaleka
Je tento dizajn pútavý? Vonkoncom nie, je strašne nudný.

Je to proste čisto premárnená príležitosť a renovácia interiéru ju nezachráni. Prefláknutý dizajn bez nápadu a trochy pozitivizmu. Nudné strohé vyobrazenie motívov Vianoc z električky vianočnú električku nespraví. Neviem či zrovna chladná a neprívetivá, sterilne pôsobiaca električka je to, čo v súčasných ťažkých časoch na navodenie atmosféry Vianoc zrovna potrebujeme...

Navyše ak sa chceme navážať čo minuloročnej električky spomeňme si, že jej témou bola oslava "tradičných Vianoc" práve preto dizajn drevenice, inšpirácia čičmianskym vzorom, vnútorná výzdoba....

inak ak má táto električka reprezentovať postihnutú oblasť kultúry pandémiou, neviem či zrovna sklársky dizajn resp. dizajn vianočných ozdôb je tá správna oblasť, nakoľko videl som v posledných dňoch, ako išli vianočné ozdoby na dračku v obchodoch 🙂
Reakcia na: keks #54:
Tak ešte raz a snáď naposledy...
Ako Ike správne poznamenal, ten vzor sám osebe nie je gýč, práve naopak, rozmohol sa preto, že sa dá mnohostranne aplikovať a nevyzerá ani popri súčasných veciach neadekvátne (behali by športovci po štadiónoch s vajnorskými pestrými kvietkami a vtáčikmi? 😃 ).
Avšak spôsob, akým sa minulý rok aplikoval, bol jednoznačne gýčový, lebo sa prvoplánovo vzal preverený (prevarený) motívv, okresal do impotentnej podoby a ešte aj nezladil so zvyškom. Tie ornamenty tiež majú nejakú rytmiku, estetiku a princípy, nedá sa ich švacnúť len tak hocikam a tváriť sa, že s plechovým desaťhranom s obrovským zasklením ladia rovnako dobre, ako s dreveným kvádrom a oblôčikmi ako päsť.
Jednoducho, ak ideme využívať niečo, čo je minulosť, dá sa buď vyrábať repliky, čo sa dnes už pokladá za neadekvátne, alebo sa dá pôvodné motívy citlivo zapojiť do súčasného života. Kydnúť bez akejkoľvek pointy staré do nového a vyžadovať úctu proste nie je funkčné riešenie. Súhlasím, že ak nájdeme nejaký regionálny vianočný motív, kľudne ho zapojme, ale zasa nebojme sa vyskúšať aj niečo iné... stavať celú identitu našej krajiny len na folklóre mnoho ľudí vníma ako návrat niekam do roku 1994 - a pritom dokážeme ponúknuť omnoho viac!
Reakcia na: S499.1023 #53:
A zas sme tam, kde sme boli...
Jediné, čo som napísal bolo, že sa mi tá električka minulý rok ako celok páčila a ťe si ten vzor nezaslúži pomenovanie “gýč”. A napriek tomu, že som 2 alebo 3 krát napísal, že čičmansky vzor na tej električke vôbec byť nemusí, tak mi tu stále niekto vkladá do úst, že ho tam chcem a vyžadujem a pretláčať a pchám a ešte neviem čo všetko...
A on možno ten vzor sám o sebe nebol nejako úžasný, ale mal pridanú hodnotu v akože drevených oknách a svetielkach. A celé to malú teplú a príjemnú atmosféru Vianoc.
Dnes máme električku ktorá okrem toho polepu toho moc nemá čo ponúknuť, tak by som očakával, že sa s ním vyhrajú trochu viac.
Naopak je tu však pomerne chladne a prázdno vyzerajúca električka, ktorá aspoň vo mne Vianočnú atmosféru nevzbudzuje ani len omylom.
Ale ak chceš aj po ďalšom vysvetlení opakovať ako niekam nutne pchám nejaký konkrétny vzor, tak prosím, znova sa tu opakovať s vysvetleniami nebudem.
Reakcia na: keks #52:
Ale ja som nikde nič proti čičmianskym ornamentom nepísal. To ty si ich pchal na nepríslušné miesto..
Reakcia na: S499.1023 #51:
Musím sa zastať Minka, ty si tu písal ako také veci nepotrebujeme.
Mimochodom, kultúrnym dedičstvom je všetko, nie len to, čo ty sám označuješ za "správnu" formu. Mimochodom, Čičmanske ornamenty sú zapísané aj do UNESCO a pravdepodobne ich tam nezapísali preto, že by boli "nesprávnou" formou kultúrneho dedičstva...
Reakcia na: Minko #48:
Ja si myslím, že keď mám plný dom obrazov a objektov od Vladimíra Kompánka, tak si vážim naše kultúrne dedičstvo presne v tej správnej forme, spájajúcej minulosť s prítomnosťou.
Ja si myslím, že ty si nič nepochopil.
Reakcia na: Minko #48:
Nechcem sa Vám úplne miešať do diskusie, ale podľa mňa si práve postavil slameného panáka.

Obraz pekne moderne nalíčenej ženy s partou vychádzajúcou z originálneho ľudového oblečenia je fúzia histórie a moderna a výsledok je mimoriadne pozitívny, pričom vzniká niečo nové, pekné, čo sa zachová do budúcnosti. Gýč je hodiť si na Škodu 1000 štyri chrómované výfuky.
Čičmiansky vzor je prudko pozerateľný. Je brutálne nadčasový, pri dobrej grafickej reprezentácii vyzerá veľmi dobre, slovensky, historicky, zároveň lokálne, ale aj sebavedome (musím pochváliť poťahy vo vozidlách ZSSK po grafickej stránke). Nezabúdajme ale, že je to ľudový vzor z jednej konkrétnej menšej obce pri Žiline. Som OK, ak reprezentuje Slovensko, ale je trochu mimo, aby reprezentoval Bratislavu. Navyše ten vzor nemá nič spoločné s Vianocami, takže to minulý rok bol gýč. Gýč nie je bezprostredne nadávka, je to len niečo prázdne, bez príbehu, bez duše. Kópia Eifellovej veže v Las Vegas.

Tohoročná električka je obrazom doby. Striedma, ale vianočná. Z vonku chladná, ale z vnútra krásne vyzdobená. Mne sa páči. A v dnešnom globalizovanom svete som extra vďačný aj za Mikuláša s biskupskou čiapkou 🙂

Reakcia na: S499.1023 #44:
ešte doplním keksa, že potom pre teba je naše kultúrne dedičstvo niečo, čo by malo ostať zakonzervované v minulosti že? takže niečo také ako šperky Petry Toth, alebo nedávna akcia v BA party v 21. storočí (moderné obrazy s modelkami v pôvodných krojových súčastiach) do umenia (bez ohľadu na jeho oblasť) nepatria? Lebo to sú presne tie situácie, kedy sa využíva dedičstvo našich predkov a vytvára sa niečo nové, jedinečné a charakteristické.

to že si niekto ctí tradície a zachováva ich alebo sú mu inšpiráciou pre jeho umenie pre teba znamená že je nejaký spiatočník? to pre teba znamená že nemáme byť na čo hrdí? To by ale napríklad slovenské folklórne súbory nesmeli na takej pravidelnej báze vyhrávať súťaže v zahraničí ako vyhrávajú. Máme toľko toho vo zvykoch a tradíciách ako krajina čo môžeme predať a mať na tom dobrú ryžu na blaho celej krajiny ale my to ideme hejtiť lebo sú to nejaké chatrče odhentam.
Reakcia na: keks #39:
Súprav je málo, kačíc veľa, tlačenica nežiaduca... pre mňa je výber atypu v podobe 7085 win-win.

Inak, pokiaľ mi niečo neuniklo, nikto sa tu do regionalnej histórie nenaváža. Za gýč bola označená minuloročná rakvička s akože okienkami a náhodným pásom pseudočičmianskeho motívu... Ak by si vybrali nejakú fakt vianočnú tradíciu, alebo aspoň využili autentické prvky (na stromčeku na Hlavnom to pekne funguje), tak by sa to dalo oceniť. Akonáhle ale ideme vyťahovať náhodné folklórne motívy a začneme ich zjednodušovaním a bezkontextuálnym kombinovaním przniť do gýčovej podoby, tak sa radšej dohodnime, že tam patrí dačo adekvátne 20. rokom 21. storočia. Tento rok skúsili, vypálilo to celkom chladne (relatívna striedmosť ma nevyrušuje, skôr chýba taký ten hrejivý pocit Vianoc). Budúci rok môžu v zadaní žiadať menší podiel prádznej plochy, hoc aj viac lokálnych prvkov, alebo osloviť dákeho ilustrátora... Len sa prosím fakt nevracajme k diletantskému kafraniu do folklóru.

Žiada sa mi dodať, že "atmosféra Vianoc je o oslave, hojnosti a radosti" by sa obišlo naformulované aj bez tej hojnosti, lebo to dnes vedie k preháňaniu. Ten sviatok predsa nemá byť o tom, že si dom ovešiame tisíc krikľavými čačkami, z repráku pustíme na plné pecky prearanžované koledy, stôl sa zlomí pod váhou koláčov a hospitalizácie z tráviacich ťažkostí budú najvyššie v roku; ale o tom, že v srdečnej štedrosti potešíme druhých tým, že sa podelíme o svoje statky a hlavne im venujeme svoje myšlienky a čas.
Predsalen, pôvod a tradícia sviatku je v tom, že "zhora" nám bol nezištne darovaný nadčlovek aby nám pomohol, prichádzajúc do najbiednejšej možnej situácie - a nie o tom, že sa na nás zhora zosypala tona pozlátka a dve tony žrádla aby sme sa umlátili v boji o čo najopulentnejšie oslavy konzumu 🙂
Reakcia na: S499.1023 #44:
Hmm, okej, a celá rošáda okolo vianočnej električky, kam prišiel aj Mikuláš je o čom? Je to len pre ľudí velebiacich minimalizmus, alebo pre ľudí čo neustále ospevujú každé rozhodnutie DPB alebo je to pre všetkých, teda aj (a asi hlavne) pre deti?
Aký zážitok z tejto električky tie deti asi majú? Vnútri žiaden a zvonka o nejakom uchvátení tiež dosť pochybujem.
Mimochodom, k tvojmu predchádzajúcemu príspevku, ak kultúrne dedičstvo nepovažujem za gýč, tak musím so sebou nosiť hrebeň a vykladať zrkadielkami dom? To je pomerne zaujímavá logika...
Reakcia na: Maremi #42:
Trošku stále nerozumiem prečo sa musíme stále tak veľmi držať tých Čičmanov. Ak si scrollneš na komentár nižšie, tak si všimneš, že som ich spomenul len preto, že boli nazvané gýčovým rozprávkovým vzorom, nie preto, že by nutne museli byť na tej električke každý rok.
Prečo ale to ale vysvetľovať znova, keď už som to raz vysvetlil ale beztak sa tu do toho treba obúvať, lebo niekto musí mať pravdu.
Problém tej električky nie je v tom že nemá Čičmanský vzor, problém tej električky je, že je biela, prázdna, oničom, neponúka žiaden zážitok zvnútra a preto mohla ohúriť aspoň zvonka.
Alebo mi tu chce naozaj niekto tvrdiť, že ten polep, ktorý bol zvolený tento rok nejako reprezentuje Vianoce?
Znova, keby niekto nepochopil, netreba tam Čičmany, netreba tam ani Santa Clausa, ani nič prehnané. Ale treba tam niečo, z čoho jasne vidno Vianoce a čo poteší na pohľad nielen nadšenca dopravy, ale aj malé dieťa.
Reakcia na: Minko #41:
Doma mám klasický striedmo vyzdobený stromček, LEBO DETI. Ale napríklad mi na baráku neblikajú žiadne svetielka.
Reakcia na: Maremi #42:
zjavne si nepochopil moje príspevky.. tak si to prečítaj ešte raz.... nehovorím že to má byť len o čičmanoch ale odpoveď nájdeš napríklad v príspevku #31 ako by to mohlo byť... A ak to má reprezentovať podľa tvojho názvu a logiky prešporok, tak nech jazdí zabalená v C-K zástave 😉
Reakcia na: Minko #41:
Možno to bude tým, že my ako národ máme veľmi skromné tradície. Slovensko je posiate mikroregiónmi so svojimi špecificitami a keď chceme nejaký "národný" vzor siahneme skoro vždy po čičmanoch. A vzory z chájd nejakého zapadnutého mikroregiónu veru nereprezentujú Slovensko a Prešporok už vôbec nie
Reakcia na: S499.1023 #40:
to neni o rurálnom štýle... to je o dedičstve o národnej identite, o tom dobrom z národnej identity.... o tom, že krajina má nejakú históriu, že by sme mali byť hrdí na svoju históriu, zvyky, tradície. Celý svet si váži svoje zvyky a tradície, krajiny (aj Slovensko) rešpektujú zvyky a tradície iných krajín a len my ideme tu kydať že fuj fuj staré a prežité tradičné vzory a motívy Slovenska. Ak to teda malo byť viac vianočné ako slovenská tak to treba ovešať čečinou svetielkami a nie grafikou alá skicár. Či doma máš toto namiesto vianočného stromčeka? https://cdn.hydroflora.sk/images/0/30c03af5d035af44/2/dreveny-vianocny-stromcek-110-180cm.jpg
Reakcia na: keks #39:
Ty si fest zaťatý priaznivec rurálneho štýlu. Nosíš aj hrebeň v zadnom vrecku a brizolit na baráku máš povykladaný zrkadielkami?
Reakcia na: Viko #38:
A kde prosím ťa reprezentujú atmosféru Vianoc štyri paličkové vetvičky a tri čiarkované šišky? Atmosféra vianoc je o oslave, hojnosti a radosti, nie o minimalizme. Možno keby to bola zimná električka, tak ešte ako tak, ale na mňa bude stále pôsobiť lacno. Ale že by zrovna tento motív nejako reprezentoval Vianoce, to asi nie...
Mimochodom, debatu o čičmanskom vzore som nezačal kvôlo tomu, že by bolo nutné mať na električke nejaký folklórny prudko slovenský vzor, ale preto, lebo mi prišlo absolútne barbarské naše národné kultúrne dedičstvo nazývať gýčovým a rozprávkovým a podobne mi príde barbarské sa aj tváriť, že sa jedná o prežitok. Každý normálny národ je hrdý na svoju kultúru a tváriť sa, že ju nepotrebujeme je celkom smutné... Hlavne keď sa tu vytešujeme nad historickými vozidlami, ktoré sú z tohto pohľadu tiež len prežitým kusom šrotu, ale to už od tej električky moc odbáčam.
Každopádne som presvedčený, že by sa dala urobiť oveľa krajšie, napríklad použitím červenej a zelenej farby, obvešaním svetielkami a kľudne aj vetvičkami ako napríklad zastávka na Šafárikovom námestí... a vyzeralo by to omnoho vianočnejšie ako to, čo máme.
Mimochodom ma celý čas zaráža argument o využití K2S. Jednak preto, lebo problémom tejto električky je dizajn, nie vozidlo. A keby niekto chcel, tak aj K2S vie navliecť do podoby spred roka alebo akejkoľvek inej, krajšej, než je teraz. Jedná sa teda o zlepšenie, ale nie o niečo, čo by ospravedlnilo samotný vzhľad vozidla. Na stranu druhú sa tu hovorí aj o tlačenici, ktorá vo vianočnej električke bývala, ale úprimne, tohtoročná toho zvnútra moc neponúka a pochybujem, že ľudí, čo sa v nej prevezú len preto, lebo je vianočná, nie preto, lebo klasicky využívajú L1, by bolo toľko, že by naplnili sólo voz.