Štyri kĺbové Karosy B 741 dostanú graffiti náter

Autobusy budú pomaľované v rámci Street Art Festivalu.

Dlhoveké kĺbové autobusy Karosa B 741, ktoré v Bratislave stále jazdia v bežnej premávke, budú ešte raritnejšie. Štyri vozidlá tohto typu budú v rámci Street Art Festivalu 2020 pomaľované pouličnými umelcami. Medzi pomaľovanými autobusmi budú vozidlá #1637, 2641, 2645 a 1633.

S graffiti náterom na vozidlách MHD sa už Bratislavčania stretli aj v minulosti. Súprava električiek T3SUCS #7797+7798 bola takto pomaľovaná v rámci štyroch ročníkov Street Art Festivalu v rokoch 2012, 2013, 2014 a 2015 a graffiti niesla až do svojho vyradenia. V roku 2009 bol súčasťou street-artového umenia autobus TAM 232 A 116 M #3703.

Pomaľované autobusy jazdili v Bratislave aj v druhej polovici 1990-tych rokov, kedy boli tri autobusy Karosa B 732 pomaľované Slobodou zvierat.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: birch #77:
Pridávam ešte detailnejší pohľad na okno (v 1633) - v tmavých častiach farba vyplnila dierkovanú fóliu, vo svetlých nie.

Škoda, že to dopadlo takto.
Reakcia na: birch #77:
Za túto frašku by mali padať hlavy zodpovedných.
Mal som možnosť vidieť jeden z tých črepov naživo (ten čo je dnes na L31).

A musím povedať že vďaka tým posprejovaným oknám a vykúkajúcim kúskom okien z ktorých nakoniec boli časti diel odstránené (ale napriek tomu zostali nejaké zvyšky farby na miestach kde nemali) to pôsobí viacej ako vandalizmus ako umelecká akcia na ktorú dobrovoľne DPB poskytol vozy.

Bolo podľa mňa jednoznačne chybou povoliť aby tieto diela zasahovali do oblastí okien.
DNES ráno na Patrónku došiel schvost v podobe #1633 na L21.
Musím povedať,že niečo tak otrasné a úbohé som už dávno nevidel😂 .
Smutné,že DPB si myslí,že ohúri s takýmito črepmi.
škoda, že tak dobrá myšlienka vykapala na tak žalostnej realizácii ( farby už po pár dňoch ošumelé, posprejované pneumatiky, presprejované okná...)
Reakcia na: Jadran #74:
Áno, až teraz som si všimol, že jedine Jurák nemá tu šípku (čo mi príde trošku divné, nebude to dĺžkou názvu?), aj Trnávka a Petržalka ju majú. Nemal by tam byť potom aspoň inverzný nápis, ako tu: https://imhd.sk/ba/galeria-media/226456/2229-linka-78-Obratisko-%C5%BDST-Podunajsk%C3%A9-Biskupice
Ad. #75 A čo sa v ňom písalo?
Reakcia na: Urbanway 2423 #72:
Na E a T manuál bol.
Reakcia na: Urbanway 2423 #72:
Dojazdy 59 majú šípku len tie, čo idú do Petržalky, tie jurácke nemali nikdy.
Reakcia na: mirec240 #71:
Pane Bože. Plán Bratislava šuviks.
Reakcia na: mirec240 #71:
Trochu OT
#2641 prečo nemá na displeji šípku, keď ide do vozovne? Existuje už na označovanie dojazdov na displejoch nejaký manuál, ktorý sa aj používa?
Reakcia na: Melange #69:
Išiel som všetkými štyrmi takže ti k tomu môžem povedať toto:
1633: má niektoré okná nepriehľadné, čiastočne to vyriešili tak, že časť fólií išla dole, ale z niektorých sedadiel neuvidíš v podstate nič https://bit.ly/33JILdh
2645: má tiež spravené otvory na oknách, ponechané fólie sú takmer nepriehľadné https://bit.ly/3koqUz8
2641: cez fólie ako-tak vidno https://bit.ly/3ciTajV
1637: myslím že niečo podobné ako 2641, niektoré fólie boli odlepené https://bit.ly/2EdcmTy

Zvnútra som to nefotil
Reakcia na: Melange #69:
Dnes som videl nejakú Vrakosu a boli tam vyškrabané otvory.
Takže úplne seriózne a vážne sú tie autobusy pomaľované aj cez sklá? Aspoň podľa tejto fotky: https://imhd.sk/ba/galeria-media/248806/1633-s-poruchou-pri-OD-Slim%C3%A1k
Reakcia na: color #67:
Predpokladam spravne, ze fotit sa to bude zo vsetkych stran a kolmo na vozidlo (napriklad za ucelom vytvorenia polepu na ine vozy do budcnosti)? Ak ano, vedel by som sa potom k takymto fotkam prosim nejakym sposobom dostat? Pripadne kedze toto ide mimo dpb, vedeli by ste mi prosim dat nejaky kontakt (mail) na ludi ktory to budu robit?Pisal som aj na BSAF (fb) ale zatial som bez odpovede.
Reakcia na: Adam137 #66:
Veľmi kvalitne sa nafotia (toto je pochopiteľne v réžii BSAF).
Reakcia na: color #61:
Čo sa prosím myslí tým zdigitalizujú sa? Inak vyzerajú veľmi pekne 👍
Reakcia na: 810zssk #64:
Dnes budú vystavené ešte kompletné v rámci Bratislava Street Art Festivalu a následne sa bude určovať, ktoré fólie pôjdu dole. DPB nemá problém nariadiť, aby prípadne išli aj všetky. Sú to prevádzkové vozidlá a tomu sa dohoda s BSAF podriaďovala.
Reakcia na: color #63:
Okej. Tak budem zvedavý na finálny výhľad z tých vozidiel.
Reakcia na: 810zssk #62:
Dali. A ty si sem vytrhol fotku s URL rovno na ňu, pritom je to galéria s fotkami “work in progress”. Veď sú na nej ešte krabice s pripravenými sprejmi a na ostatných fotkách sú práve vidieť aj tie fólie + sa to zdôrazňovalo v popise. 🤦‍♂️
Reakcia na: color #60:
Vy ste si to dali na Facebook, nie ja.

Inak každé polepené okno je zlo. Z reklamy má aspoň DPB tržbu, tu fakt neviem prečo to stojí za to.
Reakcia na: Viko #58:
Presne tak to je. BSAF pred začiatkom prác vykonal testy tých fólií (a že neboli lacné! Btw. platili si ich sami), ale umelci asi vystriekali o dosť viac spreja. Zdigitalizujú si do konca víkendu diela a ďalej sa uvidí, či si nechajú spraviť regulérne potlačené fólie alebo sa to ponechá bez okien.
Reakcia na: 810zssk #54:
Fú, použiť ako argument fotografiu zo ZJAVNE nehotového busu, ktorý mal na skle fólie ešte aj s podkladom... to ani neviem ohodnotiť inak ako trolling. Snáď nezámerný, ale niekedy vážne mlčeti zlato.
Reakcia na: mirec240 #56:
Keď zreprodukujem komenty z fb DPB, malo by to byť nastriekané na dierkovanej fólii, ale dva busy sa zrejme odlepia úplne lebo farby je priveľa a dierky zanikli. Viac k tomu neviem, predávam, ako som kúpil.
Reakcia na: mirec240 #56:
To dúfam, lebo s takýmto autobusom by som teda cestovať nechcel. Pripadá mi to, ako vo väzení.
Reakcia na: 810zssk #54:
Predpokladám že po prezentácii to dajú z okien dole (snáď), malo by to byť nalepené len na takej fólií na oknách. Veď zatiaľ do premávky ešte nevyšli.
Reakcia na: 810zssk #54:
To je predsa reakcia na tých, ktorým vadil pohľad „cez guličky“ celovozidlových reklám. Teraz už neuvidia vo vybraných vozidlách vôbec nič. 😁

To ich naučí sťažovať sa na reklamy, ktoré zbytočne zasierajú okná aj keď by sa zmestilo celé posolstvo pod a nad okná (hlavne ako VIVO reklama, kde na väčšine okien boli iba vlnky či Prima Banka kde je na oknách iba zelená či obrie logo, ktoré by cez okná mohlo mať iba ten biely obrys bez zeleného podkladu). 😈
Reakcia na: S499.1023 #51:
"píšťalka" bola zo všetkých najlepšia 😇😋
Reakcia na: S499.1023 #49:
Čo maš stále s tou Juhosláviou a deťmi, prosím ťa?
Reakcia na: 810zssk #43:
O dva roky dovolenka v Juhoslávii, potom druhé dieťa...
Reakcia na: Melange #42:
ešte mi nedalo vyjadriť sa k tomuto: Na záver, ak sa vám grafity tak páčia, zaplaťte nejakému takémuto umelcovi, nech vám postrieka vaše auto a hrdo tak jazdite. Ak by ste s tým mali problém, tak podobne rozmýšľajte aj o nápade dať postriekať autobusy.

Ak budem mať 30 či viac ročné auto v žalostnom technickom stave a budem reálne uvažovať iba nad jeho dojazdením a následným zošrotovaním, videl by som myšlienku takéhoto spestrenia svojho auta ako svieže oživenie na koniec jeho "kariéry". Nehovoriac o tom, že na takomto "dojazďovaním" áut si dokonca niektorí jedinci postavili vlastnú youtube kariéru (predovšetkým v ČR).
Reakcia na: Melange #42:
Súhlasím, že záleží od kontextu - ale tu sa bavíme o hrdzavých vrakoch medzi desiatkami CVR. A v tomto kontexte mi príde naozaj prijateľné, že sa rozhodli do mixu pridať štyri umelecké (po)kusy. Áno, keby tak malo vyzerať všetkých iks stoviek vozidiel DPB, tak dvíham obočie až na Mars, v tomto rozsahu to podľa mňa ale nemá negatívny efekt: je to nový prvok, ktorý sa dá marketingovo využiť - bežná verejnosť si všimne, že "niečo sa udialo", bude si to ukazovať, diskutovať o tom, trošku sa zakryje ich mizerná technická podstata, a nakoniec aj šotouši získajú nový objekt záujmu. Hlavne, verejný priestor treba vnímať ako komplex, štyri autobusy v ňom sú pľuvanec. Vizuálne omnoho horšie pôsobí zanedbanosť ulíc a mesta ako takého, z hľadiska služieb IDSky je problém pekného jednoliateho RAL náteru niekde na milióntom mieste momentálnych problémov a nedostatkov, takže naozaj nerozumiem, čo je na tom také poburujúce.

A disclaimer na záver, za ktorý ma asi ukameňuješ, ale naozaj nemienim odvíjať svoj život od neustálej starosti o momentálne umiestnenie a osud hŕby hýčkaných plechov, takže tvoj experiment nemám ako skúšať.
Reakcia na: Valec #45:
chceš mudrovať? mudruj, ale v žargóne osôb pohybujúcich sa okolo automobilov sa ako vozidlá hnijúce, či chytené hnilobou označujú vozidlá, u ktorých sa hrdza stala veľmi blízkym ba priam nerozlučným priateľom a pretvára ich na svoj obraz 😁

chceš mi povedať že si nepočul výrazy ako vyhnité lemy/blatníky/čokoľvek čo podlieha korózii a podobné slovné spojenia? 🙂
Reakcia na: Minko #44:
"prerastené hnilobou" - čo z toho tie autobusy mali:

hniloba
- stav, keď niečo hnije
- choroba zavinená druhom cudzopasnej huby
https://slovnik.aktuality.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=hniloba
Reakcia na: Melange #42:
škoda diskusie, zamieňaš si pojmy a dojmy. miešaš tu umenie z iných dôb a porovnávaš s grafiti. Musíš si uvedomiť, že grafity prejav je jedna z podôb súčasného umenia. To že vyšiel z "undergroundu" a predstavoval kedysi rebéliu voči spoločnosti, neznamená, že celá scéna je v súčasnosti underground ktorého cieľom je "špatiť" verejný priestor nepovolenými maľbami. Aj v grafiti musíš rozlišovať medzi kokoskom, ktorý v zmysle zásady mená hloupých na všech sloupích zapíše svojou prezývkou celú zastávku, či ešte horšie nejakou vulgaritou.
Myslíš že napríklad taký ****sso keď prišiel so svojimi kubistickými maľbami bol prijatý verejnosťou s otvorenou náručou? zabudni. Či tebou spomínaný Munch. Dokonca k nemu naša obľúbená "wiki" píše toto: "V roku 1892 ho Únia berlínskych umelcov Muncha na výstavu do Berlína. Jeho maľby vyvolali škandál a kontroverzné reakcie na seba nenechali dlho čakať. Výstava bola po týždni uzavretá."
Pozri je to umenie, umenie má vyvolávať emóciu a to tak kladnú ako aj zápornú (páči/nepáči). Sám som bol súčasťou jedného projektu v rámci umenia ktorý spájal tradície s moderným vyjadrením. Viem ako rozporuplné vášne to prinieslo, koľkí boli z toho nadchnutí a koľko ľudí na to frflalo. To ale neznamená že ak sa to nepáči tebe, je potrebné DPB obviňovať z balkanizácie vozového parku (moment, neboli tie vraky balkánskejšie ešte pred posprejovaním? lebo podľa mňa v stave v akom sa nachádzali /prerastené hnilobou/ boli).

edit: Keďže mi systém vyhviezdičkoval priezvisko slávneho umelca pravdepodobne pre podozrenie z nadávky zapíšem tu dole ako sa číta: Pikaso. 😁
Reakcia na: Viko #41:
To si asi ešte nebol na Balkáne. Ja som zas nevedel že East Side Gallery je autobus, ale dobre.

Ako už nadhodil Melange, rýchle porovnanie počtu vodičov ktorí si nechávajú "skrášliť" svoje auto vs. vodičov čo sa starajú o to aby vyzeralo civilizovane jasne naznačí čo ako pôsobí.
Kontext robí veľa. Mám rád Klimta, no čajovú súpravu s jeho Bozkom by som si nekúpil. Mám rád Galandu, no plagát s jeho Matkou by som si nevycapil na chladničku. Mám rád Muncha, no nekúpil by som si puzdro na mobil s jeho Výkrikom. Jednoducho sa to nehodí, je to nepekné, lacné, gýčové.

Rovnako je to aj so street artom a autobusmi. Sú to úplne odlišné svety. Street art vznikol ako spontánne diela vo verejnom priestore, najmä tom zanedbanom. Autori sú často na hrane zákona alebo aj za ňou, obvykle ani nie je známe, kto vlastne sú, platí to aj pre Banksyho. Keď sme pri Banksym, nedávno posprejoval zvnútra nejaké vozne metra tuším v Londýne. Banksy-Nebanksy, diela šli na ďalší deň preč.

Apropo, ak je street art na vozoch MHD taký super, tak sa dostávame k tomu, čo som písal nedávno: potom prečo neposprejovať aj ďalšie vozy? Prečo nedať street art aj na celkom nové vozy, keď je to také pekné?

Na záver, ak sa vám grafity tak páčia, zaplaťte nejakému takémuto umelcovi, nech vám postrieka vaše auto a hrdo tak jazdite. Ak by ste s tým mali problém, tak podobne rozmýšľajte aj o nápade dať postriekať autobusy.
Reakcia na: 810zssk #39:
Fajn, tak potom aj Banksy je Balkán, Keith Haring je Balkán, berlínska East Side Gallery je Balkán... divné, že spomínané sa deje v takej veľkej miere a s takou veľkou obľubou práve v západných mestách, kým na tebou omieľanom Balkáne týchto aktivít zďaleka nie je toľko...
Reakcia na: 810zssk #39:
V takom prípade sa dá ale povedať, že akékoľvek umenie vo verejnom priestranstve je Balkán. MHD síce funguje ako jednotný a uniformný systém, no nefungujú tak už cestujúci ktorí ju využívajú - stále tu existuje aj psychologický aspekt. Keď mne príde na zastávku takéto vozidlo, osobne to vnímam ako príjemné spestrenie inak stereotypného cestovania a nie ako urážku.

A čo sa týka toho Kaunasu, tam išlo naozaj o prvotriedny streetart a nie o nejaké gýčové omaľovánky: https://streetartnews.net/2019/10/animated-buses-by-artur-shirin-in-kaunas-lithuania.html
Reakcia na: Dispecer #38:
Áno.
Reakcia na: 810zssk #24:
Takže, keď v Kaunase pred vyradením premaľovali takýmito "rádobyumeleckými" výtvormi skoro celý vozidlový park trolejbusov Škoda 14 Tr, ktorý vtedy (2018 - 2019) mali - a nebolo ich vôbec málo - pričom to zároveň bola propagácia ich kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry (pre rok 2022), tak to bol Balkán, hej? 🙂
Reakcia na: NOKS #35:
Samozrejme, stk, ek, technicak a zelena karta.
Reakcia na: NOKS #35:
Hlásiť treba trvalú zmenu farby vozidla, t.j. ak má polep zmluvu na pol roka, asi sa dá vyhádať že to nie je trvalá zmena. V tomto konkrétnom prípade sa ale nedá predpokladať, že to niekto po pár mesiacoch dojde zoškrabať na pôvodný vzhľad, takže prevádzkovať ich bez KO+zápisu zmeny môže ľahko viesť k sankciám.
https://www.minv.sk/?zmena-farby-vozidla
Reakcia na: Valec #32:
Ak sa zmení viac ako 50% laku ako je uvedené v techničáku tak treba zmenu ale stk pokial viem nie...aj keď po novom už sa na stk rieši aj vizuálny stav vozidla tak je to minimálne zaujimavá úvaha 😬
Btw má vozidlo MHD tiež v priehradke nejaký techničák ktorý by si teoreticky mohli pandúri vypýtať? 🤔😁
Reakcia na: color #33:
Je CVR zmena laku?
Reakcia na: Valec #32:
Pri každej CVR prechádzaš cez STK?
Reakcia na: NOKS #31:
Najbližšia STK nebude náhodou ešte pred výjazdom z areálu? Lebo zmena farby = zmena v techničáku.
Nič neni pre každého takže je normálne že sa nájdu jedinci ktorí nebudú súhlasiť ...
Aj keď že to bude "náter" vozidiel ktoré už drží pokope iba hrdza a najbližšia STK ich pošle na juráku do buriny ,to by som fakt nečakal 😂
Reakcia na: Viko #29:
Dnešní sprejkovia vtedy mali tak od 5 do 10 rokov. Čiže radšej im to nehovor.
Reakcia na: Melange #25:
Keď si spomeniem, že prvý streetart na autobuse bol v roku 2009 a dobré desaťročie predtým už boli bežné reklamy v štýle "deti maľovali" (napr. Sloboda zvierat, tuším aj VÚB), akosi nepozorujem to prelomené tabu, ktoré tieto početné hanebné balkánske kroky spôsobili 😃
Reakcia na: rosomak44 #26:
Áno, a teraz choď prosím vysvetľovať sprejerovi, že jeho dielo nespĺňa tvoje kunsthistorické nároky na „umelecký street art na úrovni“ a je to iba „grafiti načmárané bez ladu a skladu“.

Apropo, mnohé tie „grafiti načmárané bez ladu a skladu“ možno aj spĺňajú definíciu „umelecký street art na úrovni“, avšak sú tam namaľované bez povolenia a teda ide o trestný čin (§ 246). Skús im prosím vysvetliť aj toto dôležité rozlíšenie.
Reakcia na: Melange #25:
Nemyslím si, že by sa prelomilo nejaké tabu. Každý rozumný človek predsa vidí rozdiel v umeleckom pomaľovaní najstarších prevádzkových vozov, ktoré už mnohí vnímajú ako retro (veď na koľkých linkách ich stretnete?) a posprejovaní autobusov, ktoré jazdia bežne, nehovoriac o nových vozidlách. Tie staré získajú určitú atraktivitu ešte predtým, než budú odstavené a skončia v šrote, a to si podľa mňa za svoju dlhoročnú službu vcelku zaslúžia...tiež je rozdiel grafiti načmárané bez ladu a skladu na stene nejakej budovy alebo sedadle električky a umelecké street art na úrovni.
Reakcia na: Minko #18:
Konkrétne prevedenie sme ešte nikto nevideli, ale vadí mi ten nápad ako taký. Posprejovať vozy je skrátka malomeštiacka sedláčina, ktorá v meste snažiacom sa pôsobiť civilizovane nemá čo robiť. Je to asi na úrovni Ftáčnikovho posprejovania plôch na Nám. Franza Liszta či travertínového obkladu v podchode pod Staromestskou. Že sú vozy staré, neznamená, že majú vyzerať ako vraky na šrotovisku, kam sa práve chodia realizovať títo umelci (s úvodzovkami alebo bez nich). Pokiaľ sú vozy v prevádzke, majú dodržiavať aspoň akú-takú vizuálnu úroveň, reprezentovať dopravný podnik a mesto. Ak je niekde hrdza, dá sa to vyriešiť omnoho kultivovanejšie než posprejovať celý voz.

Nehovoriac o tom, že takéto veci môžu inšpirovať ďalších „umelcov“, ktorí sa tiež budú chcieť realizovať. Skrátka ak sa prelomí isté tabu, že vozy MHD nemajú mať grafity, tak potom vysvetľuj ľuďom, prečo iný starší voz s viditeľnou hrdzou nemôže byť posprejovaný. Alebo aj nový. Tvárime sa, že tu chceme zavádzať nový vyšší štandard, ale zároveň ho takýmito somarinami hneď popierame.
Reakcia na: intony #21:
Nie je to hrozné, len je to Balkán, presne takéto akcie ho definujú. Ja chápem že sú ľudia ktorým sa Balkán páči, len mám pocit že DPB má snahu o iný image.

(Autor žije veľmi neštandardizovaný život.)
Reakcia na: N/A #17:
Ja to vidím naopak, práveže grafitti podčiarknu že ide o starý črep, pretože (aj tie čo vyzerajú dobre) ľudom podvedome indikujú zanedbanosť. Proste keď príde starý pomalovaný autobus, tak to ťažko vzbudí pocit "atraktivity".

Nechápem prečo konečne nemôže DPB mať civilizovane vyzerajúci vozový park.
Reakcia na: intony #21:
Ani len tie tabuľky nedodržiava. Automobil má a deti nikde. A ktovie, ako to bolo s dovolenkou v Juhoslávii 🤪 .
Reakcia na: 810zssk #13:
To je hrozné, že tri Karosy na sklonku života majú mať umelecký "náter".
Ale samozrejme, že ľuďom, ktorí majú celý život zadelený v štandatdizovanej tabuľke, sa to páčiť nebude.
Reakcia na: 810zssk #13:
Je pozoruhodné, že na celom svete, vrátane Švajčiarska či Nemecka, vykonávajú takéto, podľa univerzálneho arbitra Zlošuka "rádibyumelecké" aktivity. Je taktiež pozoruhodné, že druhý protestant je práve Melange.
Reakcia na: 810zssk #13:
Ty poznáš tvrobu ľudí, čo to budú maľovať a vieš zhodnotiť, že sú "rádibyumelci"?
Reakcia na: Melange #16:
človeče, ty veľmi rád miešaš hrušky s jablkami. vysvetli, ako 4 legálne grafiti autobusy, ktoré zároveň budú propagovať kultúrne podujatie znevážia či zbalkanizujú stav 4 autobusov, ktorým "hrdzavejú snáď už aj plasty" (nebrať ma doslova iba neviem lepšie nazvať ich hnilobný stav)? capkať na nich kýble farby keď sa dá pravdepodobne vo veľmi blízkej dobe očakávať ich definitívne odstavenie by bolo fakt ekonomický nezmysel. Takto ich v podstate zadarmo zvonku trochu skultúrnili a skryli tú hrdzu aspoň na čas. Aj z fotky ktorú je vidieť je evidentné že ide skutočne o výtvarné umenie, realizované sprejmi. Alebo chceš moderné výtvarné umenie slušnej úrovne porovnávať s pixovinou ako napríklad text "Delon" uvedeným centrafixou 40x na jednej stoličke v električke či dokonca vyrýpaným do skla? 🤬
Reakcia na: 810zssk #13:
Ja by som za tým nevidel Balkán, ale skôr šikovný marketing. Ak by sa aj tie autobusy prelakovali do korporátnej červenej, stále by išlo o staré plesnivé Vrakosy. Takto sú tie vozidlá aspoň unikátnejšie a pre cestujúcich (zvonka) aj o čosi atraktívnejšie.
Reakcia na: Viko #15:
Takže zrazu je to reklama? Aj sa to tak vydokladuje?
Reakcia na: Urbanway 2423 #10:
Strana 54, ŠTANDARD REKLAMNÝCH PLÔCH, 6.2.5 Variant XXL
"Vo variante XXL môže byť reklama na vonkajšej ploche vozidla umiestnená na celej ploche vozidla(...)" - ak sa to definuje ako reklama na festival, nič sa neporuší.
"Vo variante XXL môže byť reklama umiestnená najviac na 20% vozidlách Dopravcu." - to štyri Karosy tiež spĺňajú poľahky.
Inak, tieto posprejované vozidlá budú ešte jazdiť, lebo vidím, že im zastriekali aj okná, ale vyzerá, že je na nich nejaký papier, ktorý sa asi dá dať dole?
Reakcia na: Viko #11:
To nie, ale grafiti rozhodne nie sú RAL 3020, ani "zadefinovaný dizajn". Proste ďalší z mnohých Balkánov kedy mesto nezvláda nalakovať tri autobusy za 5 rokov, tak to nechá posprejovať rádibyumelcom, lebo potom netreba pracovať.
Reakcia na: Melange #9:
Plán Bratislava prestal platiť vo chvíli keď sa ukázalo že by ho autori mali aj naplniť.
Reakcia na: Melange #9:
Myslím si, že slovíčkáriš.

Ja knižku rozumiem tak, že nebudú jazdiť vozy s vandalskými čarbanicami na sedadlách a škŕkancami na skle, nie že sa obmedzia legálne streetartové maľby. To, že u nás sa každé použitie spreja mylne pokladá za grafitti, predsa hádam nediskvalifikuje legálnych umelcov, rovnako ako nediskvalifikuje napríklad automechanikov.
Reakcia na: Melange #9:
Nebude dizajn manuál IDS BK skôr/aj toto?
https://www.idsbk.sk/download/B20200124T000001078.pdf
Strana 19
3.2.1.1. Vzhľad vozidla
„ ...Jednotný vzhľad vozidiel predstavuje lakovanie vozidla
v červenej farbe (RAL 3020) so zadefinovaným dizajnom. Zadefinovaný dizajn predstavujú nápisy, symboly a logá, ktoré budú vyhotovené v bielej farbe vo forme
lesklej samolepiacej fólie, alebo vo forme nástreku bielym lakom..."
Budem citovať z Plánu Bratislava, strana 172:
„MHD je jedným z prvých kontaktov turistov a cudzincov s mestom a preto ho musí pozitívne reprezentovať. Samozrejmosťou by mali byť vodiči v uniformách, dvojjazyčné informácie či nulová tolerancia ku grafitom.“

Zdroj: https://issuu.com/teamvallo2018/docs/issue_planb_05-2018_165x240mm
Reakcia na: Melange #2:
Akým dizajn manuálom?
Reakcia na: Dispecer #5:
Keby tušil odpoveď na svoju otázku, tak sa asi nepýta. Či aj ty sa pýtaš veci, na ktoré poznáš odpoveď?
Reakcia na: Dispecer #5:
Preto sa pýtam, nie?
Reakcia na: Melange #4:
Keď netušíš odpoveď na moju otázku, nemôžeš tušiť odpoveď ani na svoju. 😎
Reakcia na: Dispecer #3:
Neviem, asi nie. A odpoveď na moju otázku?
Reakcia na: Melange #2:
Tie pozostatky po CVR Slovenského plynárenského priemyslu boli tiež v súlade s dizajnmanuálom?
Toto je tiež v súlade s dizajn manuálom?
Štvrté vozidlo je #1633.