Do osláv 30. výročia Nežnej revolúcie sa zapojí aj bratislavská MHD

Dobové vozidlá na špeciálnych aj bežných linkách pripomenú atmosféru novembrových dní roku 1989.

Aktualizácia: Pre zhromaždenie na Námestí SNP premávajú po 16:30 historické elektičky linky N89 po trase Jesenského - Kamenné nám. - Špitálska - Vazovova - Blumentál - Obchodná - tunel - nábrežie - Jesenského v zhustenom intervale.


 

V rámci spomienok na Nežnú revolúciu, ktorá sa odohrala v novembri 1989 a naštartovala významné zmeny v bývalom Československu, si budeme môcť v nedeľu 17. novembra 2019 pripomenúť dobovú atmosféru v uliciach aj v bratislavskej MHD. Dopravný podnik Bratislava pri tejto príležitosti vypraví do ulíc mesta vozidlá, ktoré vtedy vozili ľudí aj na demonštrácie. Niektoré z týchto vozidiel sú už v zbierke historických vozidiel, iné ešte bežne premávajú s cestujúcimi aj dnes.

„Po celom meste vtedy premávali autobusy, električky i trolejbusy vyzdobené vlajkami a oblepené veľkými nápismi, ktoré burcovali verejnosť proti vláde totalitného režimu. Nápisy vtedy svojpomocne pripravovali naši kolegovia, ktorí sa snažili za pomoci verejnej dopravy podporiť ľudí v účasti na revolúcii,“ uvádza dopravný podnik vo svojej tlačovej správe. Na pripomenutie dobovej atmosféry budú aj túto nedeľu niektoré vozidlá v spolupráci so Slovenským národným múzeom vybavené dobovými transparentami a nápismi ako v roku 1989.

Historickými vozidlami sa budú môcť Bratislavčania bezplatne previezť napríklad k Bratislavkému hradu na výstavu o novembri 1989 N89 - Cesta k slobode, či okruhom po centre mesta v čase medzi 12. a 18. hodinou

 • Trolejbusovo-autobusová linka N89 bude premávať s historickými trolejbusmi Škoda 9 Tr a 14 Tr a autobusom Škoda 706 RTO v intervale 20 minút  po trase:
  • Nemocnica sv. Michala (Rajská) - Ondrejský cintorín - Kollárovo nám. - Hodžovo nám. - Palisády - Hrad - Mudroňova - Búdková.
  • Odchody z Rajskej budú od 12:10 do 18:30 každých 20 minút.
  • Odchody z Búdkovej budú od 12:30 do 17:50 každých 20 minút.
 • Električková linka N89 bude premávať s historickými električkami Tatra T2 a K2 okruhom po meste v intervale 20 minút  po trase:
  • SND (Jesenského) - Námestie SNP - Obchodná - Blumentál - Vazovova - Americké námestie - Špitálska - Námestie SNP - Kapucínska - tunel - Most SNP - Mostová - SND (Jesenského).
  • Odchody z Jesenského budú od 12:00 do 18:00 každých 20 minút.
  • Odchody z Vazovovej budú od 12:15 do 18:15 každých 20 minút.

Dobové električkové súpravy ČKD Tatra T3SUCS #7819+7820 a T3M #7733+7734 budú vypravené na bežné linky 3 a 9 z Rače cez centrum do Ružinova, na ktorých bude platiť štandardná tarifa IDS BK.

Prestup medzi oboma linkami N89 a linkou 9 bude možný v uzle Kollárovo námestie - Vysoká, prípadne v uzle Kamenné nám. - Nám. SNP - Nemocnica sv. Michala (tu aj linka 3).

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Pe67 #17:
3+9/12, vo výprave nie je napísaná
Reakcia na: mirec240 #15:
A je v premávke? Lebo ja ho nevidím.
Reakcia na: mirec240 #15:
A zasa naopak, vypravením 7733+34 (na bežné poradie) si budeme pripomínať dobovú atmosféru nežnej revolúcie ešte aj v pondelok, utorok, celý ďalší týždeň, mesiac, mesiace, rok, dva ...
V 7819+20 asi nebude platiť štandardná tarifa, keďže nemá nový označovač 😁
Reakcia na: Sor23 #12:
Myslím si, že 8002 so zvesenými záclonkami by bola dostatočnou atrakciou na takéto jednorazové podujatie. Rozsah jej úprav je určite autentickejší, než by bol výsledok de-displejizâcie a prelaku hnilej plynosy.
Reakcia na: volod #10:
1512 je ale Ikarus 283, ktoré prišli až v roku 1991. Takže tiež by to nebolo úplne ono.
Reakcia na: volod #10:
Na #1512 sa začalo pracovať vo vnútornej hale Voz. Krasňany a 8002 by trebalo upraviť. Je smutné, že z takej masy vozidiel z tej doby nezostalo nič. Už keby aj nič, mohli nechať nejakú B732 zo zimnej služby, prelakovať ju do pôvodnej červeno-krémovej farby a tváriť sa, ako dobové vozidlo.
Reakcia na: volod #10:
Ono by to chcelo aj doplniť cestovné poriadky, aby sa vedelo v akých časoch to jazdí.
vie sa aké tbusy a hlavne busy budu nasadené? V 89 jazdili ešte 9Tr, aj 14Tr, 15Tr prišli až okolo 1990 a z busov Karosa a Ikarus, žiaľ jedno ani druhé nemáme......jedine žeby išli do prevádzky 8002 a 1512 😁 (ten ani nevedno v akom je stave a kam sa z Krasňan stratil, tam býval vonku, asi nie je ani pojazdný?....)
Len aby tie dobové nápisy niekto nepovažoval za výzvu na odstúpenie dnešnej vlády.
Reakcia na: piol #7:
Tento rok vraj majú pripravený jeden sypač vyčlenený pre Kramáre a "čatu" na vyslobodenie vozidiel MHD
...a ak nedajbože nasneží tak si to pripomenieme aj tradičným štrajkom trolejbusov pod Kramármi 🙂
Jednu skupinu "modelárov" z podniku vyhodili, inú tam nainštalovali. Predpokladám, že pre obe "nočné" novembrové linky má DPB vydané licencie a prepravný poriadok.
Reakcia na: TomJ #4:
Nebude, nemá platné papiere, treba si počkať do jari 2020
Bude jazdiť aj Sanos?
ja si tie časy denne pripomínam na inke 74 😃 😃 😃
Reakcia na: johnnyjanko #1:
Stačí dať tomu správne farby a nedopletie.
Názov linky "N89" a to, ako je to na imhd čierno podfarbené, budí dojem, že to bude nočná linka. Chvíľu mi trvalo, kým som sa v tom zorientoval. Chápem, že to chce byť tak trochu marketingový názov, ale zrejme to nemálo ľudí dopletie...