Štát spustil internetovú službu na overovanie štatútu študenta

Žiakom a študentom by sa vybavovanie zľavy v IDS BK mohlo zjednodušiť v budúcom školskom roku.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spustilo internetový portál potvrdeniaonavsteveskoly.sk, na ktorom je možné na základe rodného čísla overiť, či je daná osoba žiakom alebo študentom na niektorej slovenskej škole. Cieľom tejto služby je odstrániť potrebu predkladania papierových potvrdení o návšteve školy, napríklad pri preukazovaní statusu žiaka/študenta pri vybavovaní zľavy u dopravcov.

V rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK), do ktorého sú zapojení dopravcovia Dopravný podnik Bratislava, Slovak Lines, Železničná spoločnosť Slovensko a RegioJet, je v súčasnosti potrebné pri vybavovaní preukazu na zľavu alebo bezkontaktnej čipovej karty dopravcu predložiť papierové potvrdenie o návšteve školy nie staršie ako 30 dní. Potvrdenie o návšteve školy nie je potrebné, ak študent vlastní školou vydanú čipovú kartu s aktivovanou dopravnou funkcionalitou pre príslušný rok, prípadne nárok na zľavu preukazuje platným medzinárodným preukazom ISIC.

Zaujímali sme sa preto, či Bratislavská integrovaná doprava, ako koordináror IDS BK, neplánuje žiakom a študentom zjednodušiť vybavovanie zľavneného cestovného s využitím spomenutej internetovej služby.

Ešte pred začiatkom školského roka 2019/2020 prebehli rokovania medzi Dopravným podnikom Bratislava a Bratislavskou integrovanou dopravnou, ktorých predmetom bolo práve zjednodušenie postupu pri preukazovaní sa potvrdením o návšteve školy. V čase rokovaní (pred začiatkom školského roka) však tento verejný portál ešte nebol v prevádzke a tým pádom nemali dopravcovia v rámci IDS BK k dispozícii tento nástroj na overovanie štatútu študenta. Touto problematikou sa preto budeme zaoberať na najbližšom pracovnom stretnutí so zástupcami dopravcov.

Ak s takouto možnosťou overovania štatútu študenta budú dopravcovia súhlasiť, a bude technicky možné takéto overenie na každom pracovisku, pochopiteľne, bude naším cieľom spustenie overovanie štatútu študenta cez uvedený verejný portál v čo najskoršom čase, najneskôr v priebehu budúceho leta tak, aby bolo možné týmto spôsobom overovať štatút študenta už v rámci budúceho školského roka,‟ uviedol Matej Benčík, referent marketingu a vonkajších vzťahov Bratislavskej integrovanej dopravy.

O vyjadrenie sme požiadali aj Dopravný podnik Bratislava. Hovorkyňa DPB Adriana Volfová nás informovala, že DPB sa riadi platným prepravným poriadkom IDS BK, ktorý vyžaduje predkladanie potvrdenia o návšteve školy, ak žiak/študent nemá platný akceptovaný študentský preukaz. K prípadnej zmene v budúcnosti sa DPB nevyjadril.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Ja by som doplnil ešte pár dosť podstatných informácií k tomuto portálu a jeho nemožnosti použiť na praktické využitie:

1. Z výsledkov sa nemožno dozvedieť, do kedy resp. pre ktorý školský rok je daný študent študentom. Takže dnes sa len dozviete, že daná osoba je študentom k 30.9.2019, alebo že v databáze nie je vôbec.
2. Dáta sú aktualizované najskôr deň po zápise, pri stredných školách pravdepodobne ešte neskôr. Takže nehrozí, že zo zápisu (alebo prvého dňa v škole) prídete na predajňu kde si elektronicky overia status študenta a predajú študentskú električenku.
3. Služba nateraz neponúka žiadne API, aby sa dala prepojiť s akýmkoľvek systémom dopravcu, dá sa to len prepisovať do prehliadača a výsledok prepísať do iného systému.
Reakcia na: 810zssk #20:
Áno, vyhláška stanovuje čo sa považuje za preukaz ale nehovorí, že len to. Takže širšia možnosť môže byť, užšia nie.

Ak by bola prijatá v tom zmysle, ako píše Ike, tak to už dávno v IDS BK implementované máme... takto sme čakali pol roka na finálny text, ktorý vyzerá tak zle, že ... si bude treba spraviť po svojom. 😁
Reakcia na: Ike #19:
Rozumiem. Otázka teda znie, ak sa niektorý dopravca rozhodne že to tak chce uznávať, bude môcť aj po vydaní spomínanej vyhlášky? Podotýkam že máme už minimálne štyroch dopravcov, paradoxne vrátane ZSSK, ktorí uznávajú ISIC v rámci IDS BK (aj keď s obmedzením po druhý stupeň štúdia, čo netuším ako overujú).
Reakcia na: 810zssk #18:
Ak by sa zaviedol režim že ISIC = študent, tak by sa na celom Slovensku zvýšil počet kandidátov na status študenta približne o 5.000 osôb, ktoré musíš ošetriť o modal split. Zistíš, že je to zanedbateľné množstvo, ktoré Ti ale odbúra množstvo byrokracie a zjednoduší systém. Riziko je, že by to mohol niekto chápať ako predvolebný populizmus.

Čo ale nevieme, je počet zahraničných študentov. A s tým mala ZSSK problém. No a vystrašila ministerstvo, ktoré potom akceptovalo jej pripomienky. Naposledy, keď som do témy vŕtal bol konsenzus ISIC bez obmedzení okrem veku do 26 rokov. To znamená, že väčšina doktorandov by mala nárok na zľavu prvé dva ročníky, ale nemala druhé dva 🙄
Reakcia na: Ike #17:
Ak ostatní dopravcovia chceli a kvôli ZSSK to nebude, tak to hneď máme dôvod prečo nie je dobré to zjednocovať...

Vekové obmedzenie nech kľudne aj je, len by bolo dobré keby sa konečne dalo preukazovať ISICom (tým nemyslím školskú BČK s ISIC dizajnom). Napr. v IDS BK to tak funguje - znamená nová vyhláška že toto zanikne?
Reakcia na: 810zssk #16:
Bola myšlienka zaviesť zľavu v zmysle ISIC = študent, bez obmedzení (vek, stupeň štúdia). A bol o to veľký záujem. Nevyšlo práve z dôvodu náhodného popravcu.
Reakcia na: Ike #14:
Keď bude jednotná tarifa, tak majú zmysel jednotné podmienky zľavy (definované v tej tarife). Takto mi to príde nadbytočné. Ale keď to objednávateľom nevadí...

Zavedie sa aspoň akceptácia ISICov? 🙂
Reakcia na: 810zssk #11:
Bolo to prediskutované so všetkými objednávateľmi a dokonca sa našla zhoda v zmysle zdravého rozumu. Akurát to zablokovala ZSSK, ktorá sa bála, že nám sem z Indie budú chodiť študenti zneužívať vlaky zadarmo.
Reakcia na: 810zssk #13:
Ak chceme jednotné podmienky vo verejnej doprave objednávanej vo verejnom záujme, tak je cieľom vyhlášky práve toto eliminovať. Hneď ma napadla nesystémová zľava pre tehotné cestujúce v KSK.
Reakcia na: Valec #12:
A keď bude niekto chcieť poskytovať zľavu nedefinovanej skupine? 🙂
Reakcia na: 810zssk #11:
Zľavu si môže každý nadefinovať, dokonca nemusí poskytovať ani žiadnu zľavu. Zároveň však bude jednotne definované, kto je študent (žiak, dôchodca, ŤZP...) a čím sa preukazuje. Aby nemal každý jeden dopravca iné podmienky, v ktorých sa potom ani sám nevyzná (a kde sa tomu má vyznať ešte ten študent).
Reakcia na: Valec #7:
Zas ide ministerstvo niečo nadregulovať? Už nebude platiť že zľavy si definuje každý dopravca / objednávateľ?
Reakcia na: Valec #7:
Hoci od toho zjednodušujúceho návrhu to je už celkom ďaleko.
Reakcia na: Vladimír #4:
Vekové skupiny do 26 rokov a už vobec nie do 19 rokov nevolia aktuálnu vládnu koalíciu. Tie volia buď normálne alebo, naopak, Kotletu a Harabinaja Harabiniho.
Reakcia na: Valec #7:
Viem, a podnikám v tom patričné kroky.
Reakcia na: Vladimír #4:
Dodnes máš možnosť pripomienkovať vyhlášku MDV SR, ktorej sú zadefinované tarifné skupiny.
Je to o najdeni pomeru medzi vypadkom trzieb a uspore na administrative. V stredoskolskom veku (do cca 18 rokov) je velmi jednoznacne ze vypadok trzieb z tych par nestudentov by bol vyrazne nizsi ako administrativa spojena s preukazovanim naroku na zlavu. Pri vyssiom veku je to uz otazne.

Dalsia vec je sposob akym sa studentske zlavy vybavuju, teda preco to stale nejde online. Je bizarne ze pri uplne novej karte dopravca akceptuje potvrdenie o studiu aj online, ale pri predlzovani zlavy uz treba chodit na predajne miesto. Kamarat si kvoli tomu kazdy rok kupoval novu kartu, lebo tie tri eura mu stali za to ze nebude cakat v rade na dve hodiny.
Reakcia na: mku81 #3:
V súčasnosti podiel VŠ študentov medzi ľuďmi vo vysokoškolskom veku je asi 50% . Ak dáme 100 percentám populácie v tom veku zľavu, čo sa tým docieli? Nebudú práve toto zvytočne ujdené peniaze?
Reakcia na: mku81 #3:
Dať ju všetkým do 26 rokov predstavuje určitú finančnú záťaž, chápem, že sa nemusí nájsť všeobecná politická podpora.

Dať ju ale všetkým aspoň do 19 rokov by, dovolím si povedať, nestálo nič, a odbúralo by sa sa kopec byrokracie. Neštudentov v tomto veku je snáď menej ako promile.
Dalsie zbytocne vyhodene peniaze... naozaj nemozeme dat "studentsku zlavu" vsetkym do 26 pausalne... kolko zbytocnej prace a nakladov okolo toho je...
Reakcia na: fanatikmhd #1:
ISIC je tiež možné vydať len študentovi denného štúdia, databáza ISIC ale disponuje len tými, čo majú preukaz ISIC. Možno jediným problémom tohto portálu je, že overuje status voči databáze MŠVVaŠ SR, takže v ňom nie sú študenti študujúci v zahraničí.
Ehm, podotýkam že systém overuje LEN študentov denného štúdia. Neoveruje "ISIC" teda študenta ako takého.