Prieskum dna Dunaja odhalil niekoľko podozrivých predmetov, výstavbu Starého mosta však neohrozujú
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Búranie pilierov Starého mosta by malo pokračovať od polovice augusta.


Foto © WELLINGTON TRIBUTE ASSOCIATION o.z.


Hlavné mesto SR Bratislava odprezentovalo na tlačovej konferencii 29. júla 2014 výsledky sonarového pyrotechnického prieskumu dna Dunaja v mieste pilierov rekonštruovaného Starého mosta, ktoré si nechalo vypracovať na vlastné náklady v priebehu júla. Sonarový prieskum realizovalo občianske združenie Wellington Tribute Association z Bratislavy za cenu 10 000 €.

Dva prieskumy dna Dunaja

Sonarový pyrotechnický prieskum dna Dunaja bol realizovaný na podklade záverov prieskumu, ktorý si nechal spracovať zhotoviteľ stavby a ktorý odhalil na dne rieky mnoho železných predmetov, ktoré by teoreticky mohli byť muníciou. Tento prvý prieskum bol realizovaný magnetometrickou metódou. V záujme bezpečnosti si preto hlavné mesto objednalo podrobnejší sonarový prieskum dna rieky v oblasti pilierov Starého mosta, pri ktorých budú vykonávané stavebné práce - búranie 2 pilierov, výstavba nového piliera a zosilňovanie existujúceho piliera.

Metóda prieskumu dna pomocou sonaru, ktorá bola použitá pri druhom prieskume, umožňuje vidieť dno rieky a predmety na ňom, rovnako ako aj predmety pod dnom rieky do určitej hĺbky. Metóda však nedokáže určit úplne presný popis predmetov, umožňuje zobraziť len ich umiestnenie, tvar a zloženie. Tento prieskum odhalil v záujmovej oblasti 4 podozrivé predmety, ktoré svojim tvarom a zložením by mohli predstavovať muníciu, uviedol Milan Lastovka zo združenia, ktoré realizovalo prieskum.

Guľový objekt za pilierom č. 5

Prvý z podozrivých predmetov, ktorý najviac pripomína muníciu (mínu) má guľový tvar a nachádza sa na dne Dunaja približne 30 metrov pod pilierom č. 5, ktorý ostane zachovaný a bude iba zosilnený. Ak by išlo skutočne o muníciu, môže táto pochádzať buď z bombardovania rafinérie Apollo v roku 1944, čo však odborníci považujú za menej pravdepodobné, alebo tento objekt mohol priniesť tok Dunaja z územia Rakúska.

Na základe výsledkov prieskumu sa hlavné mesto obrátilo v zmysle zákona č. 58/2014 o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii platného od 1. júna 2014 na Ministerstvo vnútra SR, ktoré tento podozrivý objekt preverí podrobnejšie s pomocou potápačov, alebo špeciálnou technikou. Presná metóda akou sa objekt preverí však ešte nie je známa, pretože podmienky na dne Dunaja sú zložité a špecifické, ako uviedol odborník na pyrotechniku, podplukovník Juraj Kadecký z Ministerstva vnútra SR.

Neďaleko tohto piliera sa nachádza ešte jeden podozrivý kovový objekt, ktorý však svojim tvarom a dĺžkou s najväčšou pravdepodobnosťou nie je muníciou.

Ďalšie rizikové predmety pri pilieroch

Ďalšie tri podozrivé a rizikové objekty sa nachádzajú pri pilieroch č. 3 a 4, ktoré budú odstránené. Tieto objekty sa nachádzajú približne 6 metrov od pilierov a sú pod dnom Dunaja v hĺbke 2 - 3 metre. Na základe ich zloženia a umiestnenia v relatívne bezpečnej vzdialenosti od pilierov bolo konštatované, že tieto predmety neohrozujú stavebné práce na pilieroch Starého mosta, preto sa odstraňovať nebudú. Úlohou Ministerstva vnútra v tomto prípade bude vypracovať metodiku na bezpečnú prácu pri odstraňovaní pilierov tak, aby neprišlo k prípadnému ohrozeniu pracovníkov stavby, alebo ľudí v blízkosti brehu Dunaja.

Zvyšné kovové predmety nájdené pri sonarovom prieskume boli vyhodnotené ako nie rizikové, pravdepodobne ide o zvyšky predchádzajúcich konštrukcií mosta, ktoré skončili v rieke.

V mieste budúceho piliera č. 34 sa žiadne podozrivé predmety nenašli, prieskum však odhalil, že dno je v tomto mieste hlbšie ako sa očakávalo, čo je spôsobené silným tokom rieky v danom mieste. Dno je v týchto miestach miestami až v 8 metrovej hĺbke. Vplyv na výstavbu nového piliera však táto skutočnosť nebude mať významnejší dopad.

Stavebné práce môžu pokračovať

Stavebné práce na odstraňovaní pilierov Starého mosta č. 3 a 4 by podľa slov primátora hl. mesta M. Ftáčnika mali pokračovať od polovice augusta 2014. Dovtedy však Ministerstvo vnútra musí vypracovať spomínané pravidlá pre bezpečnú prácu na týchto pilieroch. Zdržanie, ktoré mohlo vzniknúť v súvislosti s prieskumom Dunaja, by zatiaľ nemalo mať vplyv na dokončenie celej stavby, prípadne preplatenie finančných prostriedkov z EÚ. Pôvodne malo, podľa slov zhotoviteľa na druhom kontrolnom dni, búranie prvého z pilierov začať už na konci mája 2014.


29.7.2014
-Matej Kavacký-

Komentáre

Login: Heslo:

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

810zssk30.7.2014 14:05 -2 +1#4 Re:
Reakcia na #3 od kecho:
V ziadnom pripade nestacilo. Ta formulacia je dost jednoznacna v tom ze autor vyroku si nie je isty, ale len ma take indicie.
kecho30.7.2014 13:37 -1#3 Re:
Reakcia na #2 od 810zssk:
ale na šírenie poplašnej info by to mohlo stačiť
"Môže tam ale byť aj bomba a niektoré náznaky naznačujú, že by to tak mohlo byť. "
http://bratislava.sme.sk/c/7260380/mozne-bomby-pod-dunajom-zastavia-prace-na-starom-moste-na-tyzdne.html
810zssk30.7.2014 10:02 -3 +2#2 Re:
Reakcia na #1 od Emil:
Nebude, pretoze bombu nikto nenahlasil.
Emil30.7.2014 8:20 -2 +1#1 Re:
napadlo ma, ze ked niekto nahlasi bombu na urade ale v skole, a ta sa nenade je obvineny z trestneho cinu ........... Bude obvineny aj v tomto tuneli???? Take krasne prezentacie vyrobim na PC za jedno poobedie ..... lodna mina, akurat pod mostom ktory stavaju....staci si zratat 2 a 2 na mieste kde je podozrivy objekt je hlbka dna taka mala ze pred napustenim Gabcikova bolo casto "na suchu" a hrali sa tam deti....... A bol rok ked aj plavbna draha mala 12cm !!!!!!!!! Paneboze preco magoriat z nas robi totalnych volov????