V Bratislavskom a Trnavskom kraji prebehne dopravný prieskum, využiť ho má aj BID
  • Táto informácia je zaradená v archíve. Aktuálne informácie nájdete v ľavom menu.

Prieskum by mal priniesť údaje potrebné na plánovanie dopravy.

V septembri má prebiehať prieskum mobility obyvateľov v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ktorý by mal zistiť aké sú dopravné potreby, zvyklosti a možnosti obyvateľov západného Slovenska a aké projekty a opatrenia pomôžu zlepšiť dopravu v tomto regióne. Informuje o tom webstránka ministerstva dopravy. Prieskum bude realizovať Štatistický úrad SR na vzorke domácností a výsledky by mali byť neskôr využité aj pri rozvoji integrovaného dopravného systému.

„Takéto zisťovania sa vo vyspelých európskych krajinách vykonávajú bežne aj na celoštátnej úrovni, na Slovensko pôjde o prvý oficiálny prieskum po niekoľkých desaťročiach. Prosíme preto oslovených obyvateľov, aby spolupracovali pri vypĺňaní dotazníkov, ktoré sú anonymné. Veríme, že oslovené domácnosti vyplnia dotazníky pravdivo a úplne, keďže tým prispejú k tvorbe opatrení na zlepšenie systému hromadnej dopravy, zefektívneniu dopravného plánovania, či k aktualizácii dopravného modelu,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Ako dodal, podobné prieskumy by mali byť postupne realizované na celom Slovensku. 

Dopravno-sociologický prieskum, ktorého výsledky by mali byť známe v polovici budúceho roka, je súčasťou širšieho slovensko-rakúskeho projektu s názvom BRAWISIMO. V rámci neho budú na bývalých hraničných prechodoch medzi oboma krajinami v októbri a decembri realizované aj prieskumy cezhraničnej dopravy. Ich zmyslom je zisťovať potenciál cezhraničnej dopravy pod vplyvom rôznych dopravno-inžinierskych opatrení.

"Nedostatočná znalosť mobility obyvateľstva spôsobuje problémy pri určovaní strategických zámerov v oblasti dopravy, či pri zdôvodňovaní a preukazovaní prospešnosti rôznych infraštruktúrnych projektov, najmä ak chce Slovensko žiadať podporu z európskych fondov," uzatvára ministerstvo.

Na jeseň prebehne aj prieskum cestovných lístkov IDS BK

Cestujúci vo vlakoch, regionálnych autobusoch a MHD na území Bratislavského kraja vrátane Bratislavy môžu očakávať na jeseň ďalší dopravný prieskum. Ten bude prebiehať priamo vo vozidlách a bude zameraný na zisťovanie, odkiaľ, kam a na aký cestovný doklad sa cestujúci prepravujú. Tento prieskum však na rozdiel od projektu BRAWISIMO nebude slúžiť na plánovanie dopravy, ale na objektívne rozdelenie tržieb za cestovné lístky medzi jednotlivých dopravcov integrovaného dopravného systému.

O projekte BRAWISIMO

Projekt „Región BRAtislava WIen: ŠtúdIe MObilitného správania“ je realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. Partnermi projektu sú: Spolkové ministerstvo dopravy, inovácií a technológií Rakúskej republiky (vedúci partner projektu), Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (hlavný slovenský partner projektu), Univerzita prírodných zdrojov a aplikovaných prírodných vied vo Viedni, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Viedni a Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Cieľom projektu je realizácia dopravno-sociologických prieskumov v záujmovom území. Na Slovensku ide o územie Bratislavského a Trnavského kraja a v Rakúsku o územie spolkových krajín Dolné Rakúsko, Burgenland a mesto Viedeň. Po spracovaní získaných údajov budú výsledky zisťovania použité na aktualizáciu dopravného modelu celého regiónu v gescii technických univerzít. Všetky údaje z prieskumov a výstupy modelu sa stanú podkladom pre zefektívnenie dopravného plánovania, dopravné prognózy a analýzy pre veľké dopravné stavby, optimalizáciu systému hromadnej dopravy a pod. Budú tak použité napríklad pri tvorbe Územného generelu dopravy mesta Bratislavy, Pláne dopravnej obsluhy Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) a tiež pri príprave významných projektov operačných programov v nasledujúcom programovacom období eurofondov.


4.9.2013
-mhd, TS MDVRR SR-

Komentáre

Login: Heslo:

🙂😃😁😂😅
😆😉😊😋😛
😎😗😍🤪🙃
😶😐😏🤔🤨
🙄😣😥😮😲
🙁😕😖😫😞
😭🤐😴😬😨
😱😵😠🤬🤑
😷🤒🤕🤮😇
🤓😈💀👽🤖
❗❓💗👍👎

K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB).
Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový popis. Pridaním súborov súhlasíte s podmienkami používania.

pato92223.9.2013 16:01 #15 Re:
Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) informuje, že v utorok 24. septembra a v stredu 25. septembra 2013 sa uskutoční dopravný prieskum vo vlakoch ZSSK. Informáciu ZSSK poskytla Bratislavská integrovaná doprava, ktorá prieskum organizuje.
Cestujúci na Záhorí a v Bratislave, sa počas utorka 24. septembra 2013 a stredy 25. septembra 2013, môžu stretnúť vo vozidlách verejnej dopravy so sčítacími komisármi, ktorí budú zisťovať počet cestujúcich, trasu cesty a typ použitého cestovného lístka. Sčítací komisári budú riadne označení a počas cesty postupne oslovia jednotlivých cestujúcich tak, aby nedochádzalo k zdržaniu vozidiel dopravcov a ani cestujúcich. Dopravný prieskum sa uskutoční vo vozidlách dopravcov Slovak Lines, Dopravný podnik Bratislava a Železničná spoločnosť Slovensko.
Prieskum organizuje Bratislavská integrovaná doprava a jeho cieľom je vyhodnotenie spustenia prvej etapy integrovaného dopravného systému so zameraním sa na cestovné prúdy obyvateľov využívajúcich verejnú dopravu a zvolenú tarifnú politiku. Výsledky prieskumu budú slúžiť k prípadnej úprave už spomínaných oblastí a pri príprave ďalšej etapy integrácie.
Bratislavská integrovaná doprava spustila prvú etapu integrovaného dopravného systému 1. júna 2013 na území mesta Bratislava a pre oblasť Záhorie - zatiaľ sú v predaji len časové predplatné cestovné lístky. Za prvé tri mesiace si tieto integrované lístky zakúpilo viac ako 50 tisíc cestujúcich. V súčasnosti sa pripravuje zavedenie integrovaného dopravného systému na území okresov Pezinok a Senec.
http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/dopravny-prieskum-v-bratislave-a-okoli.html
810zssk8.9.2013 9:55 #14 Re:
Reakcia na #13 od Roberto:
Aha, tak ked to aj zapisovala na papier tak to naozaj bude nieco take 🙂
Roberto8.9.2013 9:34 #13 Re:
Reakcia na #12 od 810zssk:
papier
810zssk8.9.2013 9:27 #12 Re:
Reakcia na #11 od Roberto:
Aha... Papier, alebo nieco na POPke? Lebo kazde pouzitie predplatneho listka (ci uz ZSSK, alebo IDS BK) by vlakveduci mal na POPke zaevidovat - po nacitani karty sa zobrazia PCL a sprievodca by mal odklinut ten/tie co pri danej jazde bol(i) pouzity/-e.
Roberto8.9.2013 9:18 #11 Re:
Reakcia na #10 od 810zssk:
100+101 len ona si to niekde zapisovala tak preto mi to bolo divné
810zssk8.9.2013 8:58 #10 Re:
Reakcia na #9 od Roberto:
A len zony 100+101? Mne sa viac krat stalo (ci uz za cias BID priplatku, alebo teraz) ze ked som predlozil PCL len pre mesto tak sa uistovali ze nejdem dalej.
Roberto8.9.2013 8:22 #9 Re:
Reakcia na #7 od 810zssk:
PCL BMK - nikdy predtým nikto nič nezistoval ani si to nezapisoval
810zssk8.9.2013 1:28 #8 Re:
Reakcia na #4 od patrik444:
Dskujene za hodnotny prispevok, uplne nam je z neho jasne co ti vadilo.
810zssk8.9.2013 1:27 #7 Re:
Reakcia na #6 od Roberto:
To s tym nema nic. Aky doklad si mal? Pri niektorych sa to zvyknu pytat bezne.
Roberto7.9.2013 22:20 #6 Re:
Reakcia na #5 od Peon:
vo vlakoch ten prieskum robia asi zamestnanci ZSSK pretoze dnes sa ma vlakveduca pytala kde vystupujem
Peon7.9.2013 22:08 #5 Re:
Ten prieskum v teréne budú vykonávať brigádnici alebo zamestnanci BID, a.s.?
patrik4445.9.2013 12:20 #4 Re:
včera som mal možnosť zistiť v praxi ako funguje BID. takmer som skončil na áre. je úplne jedno koľko prebehne prieskumov, projektov, štúdii, keď výsledkom bude holé nič !!! minieme tony eur za niečo, čo nikoho nezaujíma a nikam nevedie a nič neprinesie.
som ochotný zaplatiť z daní spiatočnú cestu vlakom do viedne jednému somárovi, ktorý si tam sadne a opíše od nich ako to u nich funguje. keď sa s tým vráti a nebude to obsahovať gramatické chyby, tak mu s radosťou môžeme vyplatiť odmenu 100€. ak sa to čo opíše dostane do praxe a bude to fungovať, tak mu dajte ešte jednu odmenu 200€.
prípadne navrhujem zaradiť Bratislavský kraj do integrovanej dopravy Viedne a nemusíme nič vymýšľať iba prijmeme ich riešenie a hotovo !!!
Error 0x0074.9.2013 18:47 #3 Re:
Reakcia na #2 od 810zssk:
Tak, tak...
810zssk4.9.2013 18:41 #2 Re:
To je pekne ze bude spraveny dopravny prieskum, ale kedze VUCka uspesne ignoruje vsetky doterajsie navrhy a predlozene riesenia, tak asi moc nepomoze. A na urovni mesta tiez skor vitazi politika nez odbornost.
koco4.9.2013 15:45 #1 Re:
extistuje možnosť ako sa dobrovolne prihlísiť na vyplnenie dotazníka? vie niekto? 😕 😕