Diskusné fórum › Dispečerské fórum

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: N/A #173773:
Neviem, či tomu správne rozumiem, ale pri Škodovkách sa teda pošle info o tom, čo je to za linku a podľa toho nastaví výhybku? Znamená to teda, že ak je napríklad nehoda na Račianskej a 3ka má podľa dispečingu odbočiť na Vazovovu, tak jej systém aj tak hodí výhybku smer Rača (lebo je to 3ka) a musí si ju ísť vodič prestaviť manuálne?
Reakcia na: si #173771:
Ten bezdrôtový systém je skôr ako kontakt, takže ak prejde toto bezdrôtové čudo v ceste, vyhybku nastaví a zablokuje a zberačom už nič neurobí, musí manuálne železom.
Reakcia na: N/A #173770:
Rozumiem, že výhybky sú problém, ale tak osadenie kontaktov tiež niekto navrhoval a ak sa neosvedčilo, dá sa hádam navrhnúť inak.

Pri Šafku ale žiadne takéto obmedzenie nie je. A aj tak sa tam bežne zbehnú viacmenej naraz jednotka, trojka a štvorka a robia úplne zbytočný štrúdel. Nadarmo mi je benefit, že som sa pri prestupe nemusel z druhej polohy predierať úzkym nástupišťom, ak kvôli tomu na ňom strávim miesto desiatich sekúnd celý interval.
Reakcia na: Pe67 #173769:
mozno blba otazka, ale ak by sa na tej skodovke nasledne rozhodol prestavit vyhybku "po starom" pomocou odberu a presiel kontakt so zadanou jazdou, je uz vtedy zablokovana alebo sa mu to podari ?
Takže výhybky vám tu vysvetlím. Električky ovládajú výhybky bezdrôtovo (Škoda), kde sa odošle informácia do cesty, ktorým smerom električka ide a podľa toho prestaví výhybku. Druhá, klasická možnosť je prestavovanie výhybky trolejovým povelovým kontaktom - do kontaktu (dĺžka asi 50-70cm) sa cez pantograf privedie niekoľko desiatok A elektrického prúdu a to prestaví výhybku. Ak sa chce pokračovať v nastavenom smere, výhybka sa blokuje buď výbehom, alebo pri inom odbere blokovaním tlačidlom. V obvode výhybky - miesto kde je výhybka sú čidlá, ktoré nepovolia zmeniť výhybku - blokujú ju, pokiaľ je v území výhybky vozidlo - je to autobus, električka, nákladné auto, čokoľvek, čo zasahuje výškou do čidla. Čo sa týka odbavenia zastávky, tak na Šafku, aj v Karlovke sa dajú odbaviť dve vozidlá, čo je úplne v poriadku, rovnako aj linka 1 a 7 zastávka Pod stanicou smer centrum, lebo majú medzi sebou 1 minútu rozdiel v odchodoch a keď treba stíhať signál, tak sa odbaví zastávka pred križovatkou aj dvomi vozidlami. Vždy však treba dbať na to, aby celá dĺžka vozidla bola na úrovni nástupišťa. Ak vidím po odchode vozidla predo mnou ďalší úmysel nastúpiť do vozidla, zastavím ešte raz pri označníku - napr. Riviéra často pustí v smere do centra jednu súpravu a druhej dá stoj, tým pádom je pobyt v zastávke vynútený.
Reakcia na: si #173768:
Presne tak. Druhá súprava (vozidlo) nesmie vojsť do rádiového obvodu výhybky, pokiaľ ho súprava pred ním neopustí. A Blumentál má z obidvoch strán rozraďovacie výhybky (buď smer Rač.mýto/Vazovova, alebo opačne Americké nám/Tech.univerzita)

Za najväčší fail považujem že škodovka nemôže zastaviť ani za autobusom, nakoľko mu potom neprehodí výhybku (zjavne cez autobus neprejde signál). Nechce sa mi to tu hľadať, ani opakovať ,ale toto tu už bolo rozoberané ako (ne)funguje systém vektra.

V prípade že ide o K2,T3,T6 (tie systém vektra nemajú) platí že vozidlo nesmie vojsť pod trolejový kontakt, pokiaľ je iné vozidlo v obvode výhybky.
Reakcia na: Viko #173764:
v pripade blumentalu je tam este pokial viem problem aj kvoli blokovaniu vyhybiek za zastavkou...
6828 blokuje jeden pruh Sancova smer stanica, tvoria sa kolony
Reakcia na: Viko #173764:
Ono zakázané nie je. V poslednom čase sa to aj začína (konečne) praktikovať. Podľa tvári by som to tipol na niektorých absolventov posledných kurzov.

Ale v momente, kedy sú vodičskou väčšinou cestujúci naučený, že druhá električka nezastaví, tak je to kontraproduktívne. Ľudia totiž sa momentálne k električke pohnú až v situácii keď otvorí dvere. Teda jej odbavenie trvá aj dlhšie, akokeby počkala, potiahla dopredu a odbavila tam. Hlavne teda na tom Šafku, kde je nástupište dosť úzke a ťažko sa prebíja cez prúd vystupujúcich z prvej električky.
37/5 sa na to dnes vysrala alebo ako? Odchod z Mosta SNP o 16:15 nevykonaný, voz tu ani nie je, no nebol vypravený ani záložák....
Reakcia na: birch #173762:
Inak, ak má naozaj fungovať jednolinkový prestupný variant električiek, dosť by pomohlo znovupovoliť odbavovanie dvoch elín naraz. Pomohlo by to nielen Blumentálu, ale aj prestupným zastávkam na vlastnom telese, ako napríklad Šafko.
Reakcia na: birch #173762:
Tu by pomohlo zobojsmernenie Mytnej ulice s patricnou upravou krizovatky Racianske myto (kruhac, podjazd v niektorom zo smerov). Nasledne Vazovova, alebo Radlinskeho od Vazovovej po Blumental zakaz autam. Inak sa tam situacia bude len zhorsovat.
Reakcia na: Pe67 #173754:
Je tam ešte aj druhý dôvod, s približne rovnakým vplyvom: zastávka Blumentál Viedenského typu s hustou frekvenciou spojov v kombinácii s tým, že stanicuje vždy iba jedna električka. Popri električkách prejdú tak jedno-dve autá, pretože zároveň musia dávať prednosť chodcom ma priechode, ktorých je tam veľa.
Takže keď už aj autobus prejde popri škole, tak dlho čaká na pravé odbočenie.

A celý chaos dopĺňa to, že električka čakajúca na vjazd blokuje buď križovatku, alebo priechod pre chodcov.
Podľa tabúľ (aj tých vo vozoch) prerušená premávka 4 a 9 Lanfranconi smer centrum
A na zastávke Cintorín Vrakuňa smer centrum pre linky 65,71,72,75 pribudli dva nové prístrešky MMCITÉ. A není to málo doktore Čechove?
Zastávka Zámocká smerom na Búdkovú je od dnešného dňa presunutá do novej polohy približne 40 metrov nižšie.
Reakcia na: Miro #173756:
Dispečing o tom vie aj keby nechcel.
Vidia , kde sa mú zhlukujú vozy a naberajú meškania každé ráno.
Nehoda priamo v zastávke Cint. Vrakuňa v smere do mesta. Osobné auto narazilo zozadu do Arriva autobusu Irisbus Crossway-u, ktorý stál na zastávke v pravom pruhu. Číslo autobusu som si nevšimol.
Reakcia na: david1 #173755:
A keby ste okrem vypisovania do diskusie zavolali na číslo 159 alebo 158, tak podľa mňa by museli policajti prísť a riešiť to. Iba že by to boli autá, ktoré môžu na blikačkách parkovať kdekoľvek.

P.S. Ja ich volať nebudem, nie som z Bratislavy.
Reakcia na: Pe67 #173754:
Oni tam upratali pruhy + pridali parkovanie pre školu no s mini kapacitou. Čiže ano stav sa reálne nezmenil.

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.