Reakcia na: Ámos #98302:
mylis sa, lebo som sa volieb zucasnil... a poslanci mestkeho zastupitelstva sa zucasnuju aj miestneho zastupitelstva, akurat ich povysis na vyssi stupen...mimochodom v mestskom zastupitelstve musi mat kazda obec zastupcu, kdezto v zastupitelstve BSK to tak nie je, aj tu sa prejavuje ta odlisnost, ze je to uplne iny typ samospravy
?
jj viem ze statut nie je zakon, iba sa udeluje na zaklade zakona... diki za opravenie
Ike
Ano, na uzemi BA su tri druhy uzemnej samospravy, avsak v Bratislave je dvojstupnova samosprava...
este raz a po lopate...
ako obcan SR, kolkokrat volis do samospravnych zastupitelstiev?
spravna odpoved: 2x
1x do zastupitelstiev regionalnej samospravy (VUC)
a
1x do zastupitelstiev miestnej samospravy (obec)
je tak? je to dane aj ustavou - obce a VUC.
a teraz konkretne pripady.
- ako obyvatel Borinky volis obecne zastupitelstvo (miestna samos.) a zastupitelstvo BSK (regionalna samos.)
- ako obyvatel Presova volis mestske zastupitelstvo (miestna samos.) a zastupitelstvo POSK (regionalna samos.)
a teraz
- ako obyvatel BA-Petrzalky volis zastupitelstvo MČ (miestna samos.) a zastupitelstvo BSK (regionalna samosprava)..
ALE! urceny pocet poslancov zastupitelstva MČ sa zucastnuje aj mestskeho zastupitelstva. ako som vravel su 2 in 1.
to iste plati pre Kosice a je to upravene zakonmi o postveni mesta Kosica a BA.
Cize kolkych zastupitelstiev sa zucastnuju poslanci BA? DVOCH (s vynimkou tych co boli zvoleni v priamej volbe aj do BSK)...
Samosprava v BA je dvojstupnova. Mozes sa to opytat aj nejakych poslancov.
Z hladiska poslancov je regionalna a miestna samosprava separovana... ale v ramci miesnej samspravy BA a KE vykonavaju poslanci dva stupne samospravy (MČ a mesto).
ak by si volil len raz - zastupitelstvo Mč a urcity pocet by sa zucasnoval aj mestskeho zastupitelstva a urcity automaticky aj BSK, tak potom by sme mohli vraviet o trojstupnovej... tak to ale nie je... do BSK volis nezavisle.