Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Del
Reakcia na: MHDBA1 #258085:
Mozno keby sedmicka znova jazdila po svojej starej polookruznej trase v centre a nie na hlavnu stanicu tak by neviezla len vzduch ale aj ludi.
Reakcia na: MHDBA1 #258085:
Linky nie sú úplne smerodajné. Smerodajné sú spoje alebo miestokilometre.
Reakcia na: Rich55 #258084:
Ako plánuješ pridať linku 7, keď je račianska radiála už takmer na hranici svojej kapacity? Linka bývala prázdna len v jednom smere, keďže občas premávala v tesnom závese za linkou 3. Zrušenie päťky bolo sice nešťastné, no mňa osobne viac mrzelo dávnejšie zrušenie linky 206. Na druhej strane, linku 64 v súčasnosti považujem za zbytočnú a nevyužitú.
Linky, ktore sa zrusili za primatorovania Valla:
2, 5, 6, 7, 8, 58, 59, 74, 196, 208.
Ze prave on hovori o lepsej MHD.
Reakcia na: 3pa3ck3 #258081:
Odpovedali sme paralelne 😃
To, čo píšeš v bode 2, som doteraz nevedel, pamätal som si to tak, že regulačná značka pred zónovou prednosť má. Zase som o niečo múdrejší.
Reakcia na: bobitwo #258079:
Nemáš pravdu. Podľa §30 ods.2 písmeno a) vyhlášky 30/2020 Z.z.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2020-30#p30

"najvyššia dovolená rýchlosť vyplývajúca zo značky umiestnenej pri okraji cesty platí najďalej po VZDIALENEJŠIU hranicu križovatky"

Takže ak je hneď za križovatkou zopakovaná, nemusíš spomaľovať na tých 30.

Druhá vec je, že toto je prechodné ustanovenie (momentálne platné do 31. marca 2029), pretože podľa §7 ods.5
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2020-30#p7

"Ak má regulácia vyplývajúca z regulačnej značky podľa odseku 4 (sem patrí okrem iného aj obmedzenie rýchlosti, pozn. red.) platiť aj za križovatkou, musí byť regulačná značka znovu umiestnená vo vhodnej vzdialenosti za križovatkou, inak musí byť vo vhodnej vzdialenosti za križovatkou umiestnená značka, ktorá ju ukončuje."

To znamená, že po 31. marci 2029 (ak nebude prechodné obdobie pre neschopnosť správcov ciest znova predĺžené) už križovatka obmedzenie rýchlosti nebude ukončovať, ale bude musieť byť ukončené značkou.
Reakcia na: bobitwo #258079:
1. § 30, ods. 2 vyhlášky č. 30/2020 Z. z.:
"Do 31. marca 2029
a) najvyššia dovolená rýchlosť vyplývajúca zo značky umiestnenej pri okraji cesty platí najďalej po VZDIALENEJŠIU hranicu križovatky, ak nie je ukončená alebo zopakovaná za križovatkou podľa § 7 ods. 5, alebo po začiatok obce,".

2. Nikdy nebolo stanovené, že klasická regulačná značka má prednosť pred zónovou. V TP 117 je dokonca táto veta: "Upozorňuje sa však na to, že podmienky vyplývajúce zo zónových značiek sú v zóne všeobecne platné a „nezónové“ značky ich nenegujú." Preto sa aj v bratislavskom centre zrušili zóny zahŕňajúce aj hlavné ulice (kde bola kruhová značka 50) a začiatok zóny je vyznačený až po odbočení do bočných uličiek.

3. Nie vždy je nutné šetriť značkami za každú cenu. Pri tomto rakúskom riešení sa treba zamyslieť už len nad tým, že značka, ktorá má štandardne líniovú platnosť, je použitá ako zónová bez toho, aby mala tvar zónovej značky, a ešte je pod ňou na dodatkovej tabuľke použité číslo cesty, čo nie nutne informácia, ktorú musí nosiť vodič v hlave. Áno, je pravda, že ak vodič bude dodatkovú tabuľku ignorovať, tak nič tragické sa nedeje (maximálne si tí za ním ponadávajú, že prečo ide pomaly), ale aj tak si myslím, že to slovenské riešenie je lepšie.
Od dnes suprava 7733+7734 stoji v Krasnanoch.
Reakcia na: 810zssk #258072:
V praxi to nemáš to isté, keďže ak dáš tabuľu Zóna 30 napríklad, a na cestu osadíš tabuľu s MPR 50, tak platnosť 50tky končí na hranici križovatky (tej bližšej k značke), teda cez každú križovatku musíš prechádzať 30km/h a rozbehnúť sa môžeš, až keď tam bude tabuľa 50 za križovatkou.

V Rakúsku, napríklad https://maps.app.goo.gl/tuRsU2E9McnZmCBf8 máš povolenú 50tku na celej ceste B50, teda aj cez križovatky môžeš prechádzať 50.

Je to taký malý, ale dôležitý detail, keďže v prípade Slovenska, je to prekročenie rýchlosti o 20km/h a je to už klasifikované ako stredne prekročenie rýchlosti 16-30km/h, v blokovom konaní 30-400€, v správnom konaní 150-600€. Priťažujúce okolnosti centrum mesta, v blízkosti je škola, nejaká recidíva...

Predpokladám, že tento detail ste spolu s Ike #258073, ktorý hovorí, že mám vrátiť vodičák, či našim starým dobrým S499.1023 #258077, ktorý si zrejme rád dáva robobanániky do čokodiery (je to jeho osobná vec, nesúdim), keď ich tak často spomína a keď akurát neštuduje ekonómiu pre komunistov ovládali.
Reakcia na: Mhr1 #258076:
Pokiaľ hlavná cesta pokračuje priamo, tak tam žiadna tabuľka nemá čo robiť
Reakcia na: 810zssk #258072:
Však to je aj v Bratislave - celá CMO je Zóna 30, len na tranzitných je miestnou úpravou 50. Ale Robobanánik jazdí autom len po Rakúsku a v Amerike.
Reakcia na: TICGER #258069:
No pekné. Tam dodatková tabuľa pletie, lebo vedľajšia vôbec nie je tenšia!
Reakcia na: 3pa3ck3 #258068:
V USA je tam 4x STOP!
Reakcia na: Jezo #258067:
Ďakujem všetkým, ktorí uvádzali príklady z terénu. Aj na tej križ. Kukučínova x Škultétyho je jasné, že je v tom bordel. Kde je prednosť sprava má byť buď značka X alebo obmedzená rýchlosť na 30 a zóna X. V Česku to ide, tak prečo nie u nás? A ako mám rozoznať právoplatnú odbočku do riadnej ulice od odbočky do/z obytnej zóny, mi zatiaľ boby 2 nevysvetlil...
Reakcia na: 810zssk #258072:
Mal si mu na konci napísať, nech vráti vodičák, aby sme zachovali kolorit diskusie 😂
Reakcia na: bobitwo #258070:
"Prečo? Lebo v Rakúsku to legislatíva dovoľuje to tak mať, na Slovensku nie." - Na Slovensku ti legislatíva úplne v pohode dovoľuje na začiatok a koniec obce umiestniť značku Zóna a v praxi máš to isté..
Reakcia na: 3pa3ck3 #258068:
No, to platí kombinatoricky len v tej štvrtine prípadov, kde si obaja myslíme, že prednosť NEMÁME😁
Reakcia na: samkoh #258065:
Tak ak ti chýba dodatková tabuľa, tak čo tak tlačiť na obec, nech ju dodá? Ale evidentne nikomu za 11 rokov nechýbala...

Problém je ten, týka sa to hlavne samospráv, že kašlú na značky, či vodorovné značenie (koľkokrát pokiaľ to človek nepozná, ani nevie, čo tam je vlastne na zemi) vo veľkom, značky sa len pridávajú a neuberajú, potom tu máme neprehľadnú spleť značiek za 40+ rokov, čo väčšina komunikácii existuje. Ale prerobiť sa to nikomu nechce.

Spomínal som to už niekoľkokrát, obce by si mali spraviť poriadok v značkách, veľa vecí sa dá robiť už inak. Ale snaha nie je.

Mám rodinu v Nemecku, menšia obec vedľa Mníchova. Pred pár rokmi obec prišla, vytrhala všetky značky o prednosti, ako hlavná cesta sú označené 3 cesty čo vchádzajú do mesta a stretávajú sa v tvare "Y". Tam sú značky o prednosti, zvyšok obce veľkej zhruba ako Cifer má už na všetkých ostatných križovatkách okrem tych z hlavnou cestou len prednosť zprava bez značiek. A nemajú problém. To len na Slovensku sa koľkokrát hľadajú problémy, ktoré nie sú.

Neviem, či si si všimol, ale dosť obcí v Rakúsku má na vstupe značku s MPR 30 a pod tým je dodatková tabuľa, že platí v celej obci s výnimkou hlavnej cesty. Na Slovensku by chodili a zabíjali značky na každej križovatke do zeme. Prečo? Lebo v Rakúsku to legislatíva dovoľuje to tak mať, na Slovensku nie. Pritom to nie je nič komplikované stačí troška zmeniť legislatívu a hotovo.

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu
Dátum a čas príspevkov

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.