Možno to je zamýšľané ako prvok upokojenia dopravy - každý vodič musí pred križovatkou zastaviť a ak sa tam stretnú viacerí, tak sa musia nejako dohodnúť, kto pôjde prvý
Ono najst zle oznacene krizovatky nieje na slovensku vobec problem bohuzial. Napriklad v "sirsom centre" Bratislavy za Istropolisom krizovatka Kukucinova x Skultetyho - tam chyba oznacenie hlavnej cesty co si pamatam a je iba daj prednost v jazde . https://maps.app.goo.gl/2vwDTikNnVvtQWLZA https://maps.app.goo.gl/rDWnzuLqc7hzoNtb8
Inak na romanovej som nikdy nemal pocit ze bola zle znacena znackami, ak ked skor po pamati chodim, ale vyrazny bordel v ciarach skombinovany s parkovanim v pruhu pri DK.
Dobre, a napr. tu: https://maps.app.goo.gl/KcqySAQ82g3pVX726 ?
Dodatková tabuľa s tvarom križovatky chýba(a mám pocit, že za 11 rokov, čo v Cíferi bývam, ani nikdy nebola), daj prednosť v jazde od kostola je dosť predsunuté a schované za značky označujúce prechod pre chodcov a cyklistov a na ulici Ľudovíta Štúra nie je pre istotu značka ani na jednom konci, aj keď je na oboch koncoch na lomenej hlavnej ceste.
Tu je to zase o tom istom, značky tam sú (okrem 1. prípadu v jednom smere), ale to že ľudia majú pamäť ako rybička Dory už nie je problém značenia. Zase ide o pohodlnosť. Alebo je ozaj nutné osádzať na 650m dlhej ulici 5x set značiek, lebo ľudia sú už tak lenivý, že sa im to nechce pamätať? Alebo horší variant, že sú tak neschopný, že to potrebujú? V zahraničí sa to už roky bežne rieši, že sa označí len hlavná cesta cez obec, zvyšok ide podľa prednosť zprava. Lebo tu sa to už ozaj zvrháva na to, že sa obhajujú šoféri, čo pokiaľ nie je značka, tak nevedia čo robiť, a pritom existujú pravidlá. Ozaj chceme takých šoférov na cestách?
zvykove pravo hovori, ze davas prednost zo zahradnej na drustevnu aj z druzstevnej na stefanikovu... kym sa tam nestane nehoda, nikto tie znacky riesit nebude
A ešte k tým neistým križovatkám: pre ktorú križovatku podľa vás platí táto značka: https://maps.app.goo.gl/1fi3igg7SpWT8H4Q7 ?
Ak by platila pre križovatku Záhradnáx družstevná pre vozidlá idúce od Záhradnej, tak mala byť ešte pred hranicou križovatky. Ak by platila pre križovatku družstevnáx M.R. Štefánika(za retardérom) pre vozidlá idúce od Záhradnej/Družstevnej, tak prečo ju nedali až za béžový dom nad značku prechod pre chodcov alebo spomaľovací prah? Križovatka Záhradná/Družstevná nemá žiadnu značku hlavná cesta, križovatka M.R. Štefánika/Družstevná má značku hlavná cesta len od stanice. Ak by som chcel byť hnusný, tak pri ceste z Družstevnej ku reštaurácii Lipa nedám prednosť, lebo značka daj prednosť v jazde bola pre Záhradnú...
Tá prednosť sprava je občas problematická. Napríklad u nás pri dome sú dve cesty, jedna z lesa nespevnená a druhá nespevnená komunikácia k domom (spevnená cesta je k tomu všetkému lomená), kde prednosť v praxi záleží od toho, ako si ju vyložia účastníci cestnej premávky. Presne takto to nemá vyzerať.
A to je problém, lebo okrem tohto tu máme jednu cestu označenú ako obytná zóna a obyvatelia obytnej zóny si, ako inak, vyžadujú prednosť sprava.
Dopravné značenie má byť také, aby si ho dvaja rôzni účastníci nemohli vyložiť rôznym spôsobom. Ja som spravil skúšku z pravidiel cestnej premávky a nie štátnicu zo všeobecného práva.
S posledným odstavcom súhlasím. lebo som videl, že keď chýbala značka Hlavná cesta , tak ten čo mal prednosť, tak zastal, pretože nevedel že je na hlavnej a ten čo mal zastať zastal, pretože mal značku Daj prednosť v jazde. bolo to dosť komické ale síce to nebolo na škodu. To v meste. Zrejme v Rakúsku mimo obce používajú značku Hlavná cesta (myslím si, opravte ma ak sa mýlim) tak za viacerými križovatkami je ukončená značkou Koniec hlavnej cesty. U nás používajú značku Križovatka s vedľajšou cestou.
Mala by preto vzniknúť značka Koniec križovatky s vedľajšou cestou?
A už prosím ťa nerýp do neho, lebo to nebude mať konca kraja.
Takže zase sme pri tom istom, neovládaš úplné základy a vyhováraš sa na chýbajúce značenie.
Mimochodom, aj v Rakúsku platí, že pokiaľ nie je križovatka označená prednosťami, tak platí prednosť zprava a takých križovatiek majú viac ako dosť.
Moja prax hovorí jednoznačne, že ľudia ako ty nemajú čo na ceste robiť, lebo sú stratený a nevedia čo robiť. To nie je o žiadnej prevencii, ale o výhovorkách, že nepovedali, neukázali, ako som to mal vedieť. Lenivosť zapojiť mozog a nesamostatnosť.
Ale prosím, ukáž mi 4 križovatky na Slovensku, kde nemáš žiadne značky a nedávaš prednosť zprava a tá pravá odbočka nie je jednosmerka, do ktorej môžem odbočiť. Sa na to pozriem. Pretože na Slovensku, už keď máš niekde nejakú značku určujúcu prednosť, ako Daj prednosť v jazde, čo STOP, tak máš aj značku Hlavná cesta, takže vieš, že si na hlavnej.
K tomuto uvediem 2 príklady.
Cintorín Vrakuňa kde sa spájajú ulice Čučoriedková a Rebarborová do parkoviska pred cintorínom ktoré neskôr ústi na hlavnú Popradskú. Ide o parkovisko? Ide o križovatku bez parkoviska? Ide o cestu (Čučoriedková-Rebarborová) s odbočením na parkovisko?
Druhý príklad je Ševčenkova ulica v Petržalke. Diskutovalo sa o tom pri participácii PAAS, podľa mesta pripojenie s Fedinovou ulicou (hore doľava) je križovatkou ale pripojenie na parkovisko (hore doprava) je odbočenie k parkovisku. Pritom sa jedná o tú istú križovatku bez dopravného značenia s parkovaním na oboch stranách a rovnakými polometrami zákrut. Kde tu podľa vodiča začína parkovisko?
Nevravím, že by jedno alebo druhé bol prípad nebezpečnej križovatky ale kedže cez obe jazdím pravidelne začal som sa nad tým viac zamýšlať ale odpoveď mi z pohľadu vodiča jasná nie je. Pritom v oboch prípadoch by sa v závislosti od odpovede prednosť menila.
Bolo by za mňa logickejšie toto pravidlo upraviť tak, že prednosť sa dáva vždy vtedy keď sa vodič pripája mimo vozovky alebo z uzavretého areálu rozumej garáž/parkovisko s rampou a podobne. Eliminovali by sa tým podobné neprehľadné situácie kde nie je zrejmé či je parkovisko naozaj stavebne oddelenou plochou alebo sa jedná len o parkovacie miesta popri normálnej ceste. A vo všetkým ostatných prípadoch nech platí pravidlo pravej ruky.
ten prvý príklad, keď sa vrátiš pár metrov dozadu ako je tam tá biela dodávka (na čo si isto náhodou zabudol), je tam značka Hlavná cesta. Že by si zabudol za tých cca 40-45 metrov, že si na hlavnej?
Druhý príklad je obyčajná križovatka, akých sú v dedinách tisíce v Európy.
Lenže tie cesty sa nespájajú. Tam idú jazdné pruhy pri sebe a autá prechádzajú z pruhu do pruhu, nakoľko nasleduje dalšie delenie jazdných smerov. Tu už by skôr platilo pravidlo o prechádzaní z pruhu do pruhu. Skôr by sa tam hodila značka uporiadanie jazdných pruhov značka číslo 431-20
A to sa potom dostávame k tomu, že za cenu 1,09 máš 30 minútový lístok cez platobnú kartu.
A môžem povedať za seba, že presne tento pomer cena/čas a to že stačí kúpiť lístok vo vozidle ma vrátil do MHD ak idem pracovne do starého mesta. Inak som išiel Aupark/Starý most/Eurovea a pešo do centra.
Na prednost sprava si upozorneny absenciou znacky.
Argumentujes Rakuskom, ja ti pre zmenu mozem oponovat Skandinaviou, kde je to presne ako u nas a s pristupom "ziadna znacka - frcim dalej" sposobis nehodu hned v prvej dedine.
Pre upresnenie: všetky tie uličky sú súčasťou areálu parkoviska, ktoré má jeden východ označený značkou Daj prednosť vjazde.
Ale áno, ak vychádzam z uličky do ktorej ústia parkovacie miesta na
centrálnu uličku, po ktorej mi od vchodu/ východu ide auto a mám ho zľava, tak počkám. Hoci si myslím že by on mi mal dať prednosť, lebo sú to križovatky bez vyznačenia prednosti a tie uličky sú rovnocenné a on ma má po pravej ruke. ( podľa môjho názoru.) Keď vychádzam z radu zaparkovaných áut, tak áno musím dať prednosť, tým čo idú po uličke. Bavíme sa o príklade parkoviska v okresnom meste. A kladiem si otázku: Vedia ešte vôbec ľudia používať pravidlo pravej ruky keď treba? Ale asi máš pravdu na google maps je tá centrálna ulička označená sivou farbou, kým tie ostatné sú biele.
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa. Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou. Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.
si
https://www.google.com/maps/@48.2184523,17.1502338,3a,90y,183.98h,95.25t/data=!3m7!1e1!3m5!1sWNeBhNEnUkWzsketDTYHhQ!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fcb_client%3Dmaps_sv.tactile%26w%3D900%26h%3D600%26pitch%3D-5.249505573733543%26panoid%3DWNeBhNEnUkWzsketDTYHhQ%26yaw%3D183.9751583547284!7i16384!8i8192!5m1!1e1?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI2MDYxNi4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
je to krizovatka alebo vyjazd z dvora ?
a toto vpravo:
https://www.google.com/maps/@48.2114744,17.1431153,3a,75y,206.59h,66.87t/data=!3m8!1e1!3m6!1soKrRmpA7jbUhD0BxMUi7pA!2e0!5s20211101T000000!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fcb_client%3Dmaps_sv.tactile%26w%3D900%26h%3D600%26pitch%3D23.130273733050203%26panoid%3DoKrRmpA7jbUhD0BxMUi7pA%26yaw%3D206.58603200149724!7i16384!8i8192!5m1!1e1?entry=ttu&g_ep=EgoyMDI2MDYxNi4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
bude podla Teba co ? je to krizovatka ? alebo vyjazd polnych ciest ?