Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Všimol som si električkovú schému na leto - podľa nej všetky električkové linky budú prechádzať cez Obchodnú. Zvládne to kapacitne? V špičke (hoci prázdninovej) to vychádza 51 spojov za hodinu v rannej špičke, čo je skoro každú minútu. Alebo sa budú redukovať intervaly (ktoré už potom ostanú zredukované, podobne ako sedlová premávka L94 či 192 či zrušenie liniek 58 alebo 74)? 🤔
Reakcia na: S499.1023 #257988:
Myslel som dvojpruhové kruháče. Je ich veľa, na severnej Morave je veľa krátkych úsekov diaľníc, tak pri schádzaní z nich.
Reakcia na: S499.1023 #257981:
1. Obávam sa, že časom pribudnú aj nové. Ale môžem sa mýliť. Napr. písalo sa, že v trnave chcú prerobiť kruháč zelenečskáx tamaškovičova na semafory. V tom prípade by som predpokladal lomenú prednosť od Nitry na stanicu.
2. Mal som v hlave zafixované optické priamejšie napojenie maximiliána hella smer ružinovská. Ten bod beriem späť.
3. Tak asi máme inak zadefinovanú lomenú prednosť, ale Devínska je takmer pokračovaním Botanickej.
4. OK.
5. Ja som písal o južnej(hlavnej) križovatke na Americkom nám., nie o neriadenej križovatke Mickiewiczovax 29. augusta.
Reakcia na: Mhr1 #257985:
A kde konkrétne je taký kruháč, kde je problém sa správne zaradiť?
Reakcia na: Ike #257980:
Oceňujem, že si sa snažil dosiahnuť nejaký výpočet. Ťažko 15min lístky zjednodušovať na konkrétnych kolenovŕtačov ale v podstate vychádzajúc z tvojich čísel sa bavíme o potrebnom 10% náraste v počte krátkych trás. To je číslo ktoré podľa mňa je dosiahnuteľné ale ťažko asi povedať bez priameho porovnania.

Ono do toho vplýva aj faktor toho, že posledné roky tá kontrola extrémne upadla, viem si predstaviť že väčší rozdiel ako zo samotného predaja by mohol tvoriť príjem práve z pokút ak by sa robili poctivejšie. Keďže sa moc nerobia, dáva mi v tomto smere väčší zmysel ponúknuť lacnejšiu alternatívu ktorá motivuje aj špekulantov si ten lístok kúpiť a nedemotivuje poctivých cestovať.

Ale teda ja konkrétne sa za 15min lístky nijak nebijem, JCL by mali byť predovšetkým smerované na turistov. Viem si napr. predstaviť aj verziu, že papierové lístky by boli od 1h+ a 15min/30min by boli len cez aplikáciu alebo na dopravnú kartu pre pravidelnejších cestujúcich a(/alebo) len pre Bratislavčanov.
Reakcia na: Rich55 #257979:
Tým sa veľmi nechváľ. Keď som bol mladý, tak som to dal za 3:10 a to ma ešte mnohí spolužiaci predbehli...
Reakcia na: samkoh #257971:
Takýchto križovatiek pribúda ako húb po daždi, aj v Česku. Minulý týždeň mám za sebou >1500 km po severnej Morave (Jeseníky, Olomouc, Krnov, Opava, Ostrava), bolo ich tam dosť. Naozaj treba byť veľmi pozorný, aby sa človek správne zaradil. Lenže je tu stále možnosť točiť sa dokolečka, ak si nestihol správne odbočiť. Podraz je, keď si vo vnútornom kruhu a nedá sa prepracovať do krajného, lebo je tam už fyzická zábrana. Tak sa musíš točiť ďalej až kým tá možnosť preradiť sa do pravého pruhu bude. Tiež som z týchto dvojkruháčov dosť nervózny.
Reakcia na: Rich55 #257979:
Si majster sveta! Si Robo! Choď si zakorčuľovať na hrádzu a pošli čas na 10 km!
Reakcia na: bobitwo #257939:
Pri značke križovatka dávam prednosť sprava, čiže, aj keď si nevšimnem dodatkovú tabuľu, že hlavná odbočuje doprava, nehodu nespôsobím, lebo sa pozerám doprava. Ak si dodatkovú ceduľu nevšimnem, keď je križovatka označená ako hlavná, nehoda je vysoko pravdepodobná.
Tvoja veta "Keď máš križovatku bez dopravných značiek, tak tam sa uplatňuje prednosť sprava a nepotrebuješ tam žiadnu špeciálnu značku" znamená, že vôbec nechápeš, čo tu píšem. Ako mám vedieť, či dávam prednosť sprava na neoznačenej križovatke, keď A) vôbec nemusím tušiť, že je vpravo križovatka, najmä večer a v neznámom teréne a 😎 keď je X situácií, keď sprava prednosť nedávaš? To kto tu neovláda vyhlášku???
A nechápeš, že najdôležitejšia je prevencia? Napr. v Rakúsku ti pred križovatkou znížia rýchlosť na 70 km/h, potom dajú doprostred trávnatý ostrovček, takže musíš mierne vybočiť, čiže si v strehu a potom máš značku "Daj prednosť". To si nevšimne len ožralý. A rovnako to má aj ten na hlavnej, čiže obaja sú v strehu a spomalení. Značky majú mať zmysel v predchádzaní nehodám a nie v šikanovaní vodičov, že "Ha! Ty si si nevšimol značku!"
Reakcia na: si #257970:
Náhodou hej ale v reále sa to nestane.
Reakcia na: samkoh #257966:
1) Nesmú sa zriaďovať neznamená, že nemôžu existovať. Málokedy platí predpis retroaktívne.
2) Odkedy je Maximiliána x Tomášikova lomená prednosť?
3) Botanická x Karloveská x Devínska cesta rozhodne nie je lomená prednosť ale oblúkový tvar hlavnej cesty.
4) Pražská x Štefánikova x Predstaničná má signalizácia 24/7, čiže by tam kľudne mohla byť hlavná rovno, keďže väčšinu času platia semafory.
5) Mickiewiczova x 29. augusta sa spravila kvôli tomu, že vodič trolejbusu, vychádzajúceho z 29. augusta má extrémne zlý výhľad doprava. Ale napriek tomu aj tu ľudia popísali nebezpečné situácie a určite si žiadny vodič trolejbusu netrúfne bezhlavo sa tam vrútiť ako Banánik.
Reakcia na: tom_sk #257978:
Je tých ľudí podľa teba 8800? A to sa bavíme o tých, ktorí celoročne cestujú tri dni v týždni MHD (ak cestujú 4, už si kúpia PCL).

Lebo časť z JCL necestuje 3 dní v týždni celý rok MHD, ale možno 5-10 x za rok, takže z čísla 8800 môže pokojne byť sestciferne.
Dal som kilometer za 4 min a 12 sec. Dali by toto aj revizori keby nahodou nahanali? Hm?
Reakcia na: Ike #257977:
Lenže ako som prechvíľou napísal nie všetko je len o tom ktorý lístok sa ti viac oplatí. Ľudia totiž nie sú rozumní, ľudia sú špekulanti. Mnohí radšej prejdú pešo ako si kupovať drahší lístok a mnohí budú radšej 5min v pozore a na čierno lebo veď povedzme si úprimne tá kontrola je márna. Veď aj mne čo mám ročnú električenku by sa možno viac oplatilo tie 3 razy čo stretnem revizora zaplatiť pokutu ako mať predplatné. Tak prečo tých zvyšných poctivých zdierať drahšími poplatkami keď to celkový príjem možno ani nenavýši? Ale tiež by som predtým rád videl štatistiky ako robiť nejaké závery.
Reakcia na: si #257970:
Máš k tomu nejaké výpočty? Lebo bavíme sa o jednorazových lístkoch, ktoré tvoria 1/3 tržieb.

Ja mám:
Základný papierový lístok stojí 1,20 €, teda denne 2,40 € (cesta do práce a z práce).

PCL sa oplatia takto:
7 dňová: ak cestujem ~6 dní v týždni MHD
30 dňová: ak cestujem ~4 dni v týždni MHD
90 dňová: ak cestujem ~3 dni v týždni MHD
365 dňová: ak cestujem ~ 2 dni v týždni MHD.

Čiže uvažujme, že cestujúci sú rozumní a vedia, kedy sa im oplatí kúpiť si PCL. Podľa výročnej správy BID, a. s., za rok 2024 (najnovšia) výrazne dominujú 30 dňové PCL, takže berme to, že JCL sa v globále týkajú ľudí, ktorí cestujú 3 a menej dní v týždni MHD.

Podľa výročnej správy BID, a. s., za rok 2021 predstavoval podiel predaných 15 minútových lístkov menej ako polovicu 30 minútových, ale zaokrúhlime to na 50 %.

Cena bola 0,70 € pre 15 minútový a 0,90 € pre 30 minútový. Pri dnešnom podiele by 15 minútový stál zaokrúhlene 0,90 €, teda o 0,30 € lacnejší ako 30 minútový.

Čítam to z grafu, takže to nebude presné, ale 15 minútových lístkov sa v roku 2021 predalo asi 5 600 000 ks a 30 minútových 12 000 000 ks. Bol COVID, takže tieto absolútne čísla využíme len na pomery.

V 2024 sa 30 minútových predalo 25 535 024 ks. Pri trendoch z roku 2021 by rozloženie 15 a 30 minútových lístkov vyzeralo takto

30 minútových: 17 414 887 ks
15 minútových: 8 120 137 ks

Ročný výpadok tržieb zo zavedenia 15 minútových lístkov by bol 2 436 041 €.

Aby si ho vykryl, musel by počet NOVÝCH 15 minútových lístkov prekročiť ~2 700 000 kusov, čo je 1 353 356 NOVÝCH ciest do práce a z práce MHD. To je približne 8 800 donohyvŕtačov (Rýchliková laminátka, 2026), ktorý dnes kvôli 0,30 € necestujú do práce 3 dni v týžni MHD (po celý rok, takže výrazne som to prispôsobil v prospech tvojej hypotézy).

Čo myslíš, je ich toľko?

Máš iné čísla?
Reakcia na: Miro #257974:
8/2009 Z.z.
§ 12
(2) Vodiči vozidiel, pre ktorých je vyhradený jazdný pruh určený, sú povinní vyhradený jazdný pruh použiť prednostne.
- keďže chýba značka 221, tak sa nemusíš rešpektovať ani toto

§ 15 Predchádzanie
(3) Vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Pri predchádzaní musí vodič zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla; pritom je povinný prihliadať najmä na rýchlosť, druh svojho i predchádzaného vozidla, poveternostné podmienky a stav a povahu vozovky. Dostatočný bočný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca je spravidla najmenej 1 m pri najvyššej dovolenej rýchlosti do 50 km . h-1 a 1,5 m v ostatných prípadoch.
- podľa tvojej logiky, vodič (to je aj cyklista, keďže v zákone sa spomína vodič) nemusí dodržať odstup 1/1,5m, lebo je tam napísané "spravidla" teda mi nevyplýva povinnosť z toho dodržať ten odstup. Cyklokoalícia, Znepokojené matky atď by s tým určite nesúhlasili. Ale je tam zázračné slovíčko "spravidla".
Reakcia na: upravovač fotiek #257862:
Bol to môj tajný žolík, že by som mu možno hodil hlas ale keď vidím s čím prišiel tak nie. Vallo má dobré myšlienky, bohužiaľ často sa realizujú zle a pomaly a potreboval by klepnúť po prsoch aspoň na jedno obdobie nech sa aj on trošku viac snaží.

MHD - Odhliadnuc od debaty k 15min lístkom kto jazdí načierno, chodí pešo atď. Úprimne by ma zaujímalo porovnanie či zrušením týchto lístkov reálne stúpol príjem. Pretože presne cieľovka takého lístku sa dnes v podstate rozdelila na 3 skupiny - peši/na čierno/30min lístok. A je viac než otázne či tá 3. skupina vôbec aspoň dorovnala tie zvyšné 2.
Čo sa týka dôchodcov, nech sa len vozia zadarmo radšej ako by mali šoférovať. Na druhú stranu ak treba robiť ťažké rozhodnutia ako zvýšiť príjem tak myslím, že dôchodcovia čo majú desaťtisíce pod vankúšom (aj keď sa tvária ako najväčší chudáčikovia) by si za to hádam mohli dovoliť aj zaplatiť aj keby len polovicu.

PAAS - Neviem čo všetci majú s tou jednou zónou, parkovaním zadarmo aj v SM0 a jednotnou aplikáciou. Nikto predsa nechce anarchiu. Zrovna toto delenie a otvorený systém aplikácii sú tie veci ktoré okrem kontroly naozaj fungujú. Reformovať treba predovšetkým cenovú politiku a to ako sú Bratislavčania v podstate cudzincami vo svojom vlastnom meste. Prečo by som si sakra ako Bratislavčan nemohol kúpiť parkovanie v inej zóne (aj keby za drahšie) ako s trvalým pobytom keď viem, že tam budem tráviť veľa času či už kvôli práci/prechodný pobyt/frajerka/starí rodičia/atď. Nie namiesto toho máme trvalé bydlisko a nazdar. Prečo sa nezvýhodnujú ľudia ktorí nepotrebujú jazdiť deň čo deň ale vytiahnu auto raz za týždeň aby pochodili všetko čo treba a inak šli MHD/bicyklom/atď. Nie namiesto toho máme 2h denne zadarmo strop a nazdar. Prečo sa viac nezameriava na problémy parkovania domácich ale investuje sa do parkovísk okolo centra kde si kdejaký cezpoľný príde nechá auto celý deň a mesto z neho nič nemá (Dvory/Lanfranconi/Mlynské nivy/Prístavný most). Nech sú tiež spoplatnené aspoň symbolickou dennou tarifou a pre mňa za mňa nech je v tom aj celodenný lístok na MHD. Ako má k tomu potom prísť domáci keď mu zredukujú počet (aj keď neoficiálnych) miest pred domom, garantované nemá aj tak nič ale kamkoľvek sa potrebuje dostať (kedže tu žije na rozdiel od mnohých iných) tak aj tak platí. Alebo ľudia čo si prenájmu súkromné miesta/garáže za drahé peniaze a jedinú protihodnotu za to dostanú je pár návštevných hodín pred svojim domom.

Cyklodoprava - zmienená len tak aby sa nepovedalo, to ma tiež vždy pobaví ako každý rok 1.6. vytiahne jeden deň v roku bicykel aby natočil videjko aký je on vášnivý cyklista ale funí už po 20metroch.

Všetko ostatné sú len klasické omáčky všetkých kandidátov prípadne priživovanie sa na svojich štátnych projektoch ktoré s mestom nič nemajú. A vraj že nezávislí.
Reakcia na: bobitwo #257973:
A ešte je tam čarovné slovíčko "predovšetkým", takže z toho ti nevyplýva povinnosť použiť ten cyklopruh, aj keby tam značka 221 bola.
Reakcia na: leoSR #257965:
Dám ti jeden príklad:

8/2009 Z.z.
§ 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch
(1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici. Osoby mladšie ako desať rokov, osoby, ktoré ich sprevádzajú, a osoby, ktoré ich vezú podľa odseku 3, smú jazdiť po pravej strane chodníka, ak tým neohrozujú ani neobmedzujú chodcov a dodržiavajú rýchlosť chôdze.

TP 117
2.3.2 Zásada nevyhnutnosti
Dopravné značky a dopravné zariadenia sa smú používať len v takom rozsahu a takým
spôsobom, ako to nevyhnutne vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

A teraz príde pointa. Predpokladám, že cyklotrasu na Vajanského poznáš. Máme tu zákon 30/2020 Z.z. ktorý definuje značku 221 - Cyklistická komunikácia, na ktorú sa odvoláva 8/2009 Z.z. čo som dal hore. To znamená, že cyklista by mal využiť tie cyklistické komunikácie. Problém je ten, že tam chýba značka 221, teda cyklista si môže beztrestne jazdiť v pruhu pre autá, aj keď tam má hneď vedľa cyklistické komunikácie, lebo značka 221 tam nie je a teda to nie je cyklistická komunikácia. Pýtaš sa prečo? Lebo mesto sa vyjadrilo, že podľa TP 117 tam značka 221 nemusí byť, lebo mesto podľa tej zásady nevyhnuteľnosti vyhodnotilo, že tam tie značky netreba, lebo cyklista predsa vidí, že tam má "cyklopruh" a vodič auta vidí, že to nie je pruh pre autá, lebo to je červené, je tam piktogram cyklistu, teda tam môže len cyklista a tí, čo spadajú pod definíciu cyklistu.

Takže ja môžem legálne jazdiť ako cyklista v pruhu pre autá a všetci šoféri motorových vozidiel mi môžu fúkať práškový cukor do zadku, lebo nemám povinnosť využiť ako cyklista ten "cyklopruh", lebo to nie je cyklistická komunikácia. A podobných chuťoviek tam je viac ako dosť.
Reakcia na: bobitwo #257902:
Keď sa na nejaký čas obnovil 15-minútový lístok cca. 2016, bol už prestupný.

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu
Dátum a čas príspevkov

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.