Všimol som si električkovú schému na leto - podľa nej všetky električkové linky budú prechádzať cez Obchodnú. Zvládne to kapacitne? V špičke (hoci prázdninovej) to vychádza 51 spojov za hodinu v rannej špičke, čo je skoro každú minútu. Alebo sa budú redukovať intervaly (ktoré už potom ostanú zredukované, podobne ako sedlová premávka L94 či 192 či zrušenie liniek 58 alebo 74)?
keď je X situácií, keď sprava prednosť nedávaš? To kto tu neovláda vyhlášku???
bobitwo
8/2009 Z.z.
§ 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch
(1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici. Osoby mladšie ako desať rokov, osoby, ktoré ich sprevádzajú, a osoby, ktoré ich vezú podľa odseku 3, smú jazdiť po pravej strane chodníka, ak tým neohrozujú ani neobmedzujú chodcov a dodržiavajú rýchlosť chôdze.
TP 117
2.3.2 Zásada nevyhnutnosti
Dopravné značky a dopravné zariadenia sa smú používať len v takom rozsahu a takým
spôsobom, ako to nevyhnutne vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
A teraz príde pointa. Predpokladám, že cyklotrasu na Vajanského poznáš. Máme tu zákon 30/2020 Z.z. ktorý definuje značku 221 - Cyklistická komunikácia, na ktorú sa odvoláva 8/2009 Z.z. čo som dal hore. To znamená, že cyklista by mal využiť tie cyklistické komunikácie. Problém je ten, že tam chýba značka 221, teda cyklista si môže beztrestne jazdiť v pruhu pre autá, aj keď tam má hneď vedľa cyklistické komunikácie, lebo značka 221 tam nie je a teda to nie je cyklistická komunikácia. Pýtaš sa prečo? Lebo mesto sa vyjadrilo, že podľa TP 117 tam značka 221 nemusí byť, lebo mesto podľa tej zásady nevyhnuteľnosti vyhodnotilo, že tam tie značky netreba, lebo cyklista predsa vidí, že tam má "cyklopruh" a vodič auta vidí, že to nie je pruh pre autá, lebo to je červené, je tam piktogram cyklistu, teda tam môže len cyklista a tí, čo spadajú pod definíciu cyklistu.
Takže ja môžem legálne jazdiť ako cyklista v pruhu pre autá a všetci šoféri motorových vozidiel mi môžu fúkať práškový cukor do zadku, lebo nemám povinnosť využiť ako cyklista ten "cyklopruh", lebo to nie je cyklistická komunikácia. A podobných chuťoviek tam je viac ako dosť.