Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: bobitwo #257875:
Na tvoj názor som sa nepýtal, ak si si nevšimol.
Reakcia na: bobitwo #257867:
A vidím, že si vôbec nepochopil môj príspevok. Tie značky na vozovke z vedľajšej, kde je aj zvislá značka "Daj prednosť", sú v podstate zbytočné. A naopak chýbajú v opačnom smere, kde hlavná zatáča doprava. Práve tam by mala byť na vozovke priečna čiara a trojuholník pre smer rovno! A nehádaj sa s človekom, ktorý šoféruje pravdepodobne dlhšie, ako si ty na svete. Skúseností z praxe mám naozaj dosť a autom som precestoval od Bardejova po Štrasburg či Bazilej a od Krakova po juh Chorvátska. A jazdím po Prahe, čo je kapitola sama o sebe...
Reakcia na: Ike #257871:
Aha, takže človek čo vyžaduje veštecké schopnosti od šoférov a fanatické dodržiavanie predpisov je zrazu v pohode s tým, že niekto nepozná predpisy? To je mi novinka. Možno ak by tam stál Ike, ktorý nepozná detskú poistku na aute, lebo ho nenapadne, že jeho syn je schopný otvoriť dvere dvere na aute, lebo to nikdy nespravil a a jeho syn vystúpil do cesty pred to auto by asi hovoril inak. Ale čo ja viem... Že?

Len sa zamýšľam... Ak niekto nepozná prednosti na obyčajnej T-križovatke označenej značkami, tak nezvládne ani kruháč. Čo potom? Dáme na kruháč semafor? Čo ak nepozná semafory? Dáme tam závory? Čo ak prerazí závory? Tak sa čo? Nainštaluje niečo takéto? https://www.youtube.com/watch?v=HKWGkEzj09I
Reakcia na: bobitwo #257867:
Psychiku a psychológiu zjavne nepoznáš. V autoškole či v teste ti 99% vodičov odpovie správne, ako takou križovatkou prejsť. V praxi stačí si v rýchlosti nevšimnúť dodatkovú tabuľku a lietaš v prúšvihu, lebo prvé, čo si všimneš je značka "hlavná". Ak by tam bola značka "Daj prednosť" alebo trojuholník "Křižovatka", bolo by nehôd menej. A v zahraničí som také už videl.
Reakcia na: MatejBA #257872:
Podľa tejto logiky by elektrikár mal poznať fázu a nulak, lebo zodpovedný elektrikar si to aj tak zmeria, a nemali by sme cely elektrikarsky fach infantilizovat duhovymi kablikmi.
Reakcia na: Mhr1 #257864:
"2. Práve značka, že som na hlavnej, vedie k zmätkom, lebo ten, kto križovatku nepozná, si môže uvedomiť, že je na hlavnej, dodatkovú tabuľu si ale nevšimne a pokračuje bez rozhľadu rovno."

Prepac ale toto je masivna blbost. Ak ma vodic vidiet, ze je na hlavnej, tak musi precitat a vidiet aj dodatkovu tabulu - nemozes infantilizovat vodicov, lebo par ludi je doslova hlupakov - ci to uz chces zaviest turnikety pri vstupe na zastavku, lebo niekto moze zabudnut cvaknut listok v MHD ked nastupuje? Alebo mi chces tvrdit, ze tu na tejto krizovatke v KV umieraju denne desiatky ludi a stavaju sa stovky nehod, lebo je to komplikovana krizovatka? https://maps.app.goo.gl/p6u5PXcsnNMM6YdS8

Plus namiesto riesenia chobotin stylu "kruhac" nech sa otocit hlavna a hotovo. Namiesto Romanova (Technopol) - Osuskeho, nech je Romanova (Kaufland) - Osuskeho, a vyriesis tym takmer vsetko.

- ak pojde auto rovno od Romanovej (Kaufland), neohrozi nikoho lebo ma prednost
- auto z Osuskeho smer Romanova (Kaufland) odboci doprava a bude mat tak ci tak prednost aj keby bolo pravidlo pravej ruky
- auta od Romanovej (Technopol) budu vediet, ze maju dat prednost ak pojdu rovno, lebo to bude riadne vyznacene.
- auta od Romanovej (Technopol) smer Osuskeho mozu mat oddeleny pruh ako je to v Lamaci, aby pripadne nemuseli riesit ci dat alebo nedat prednost hned aj autam od Romanovej (Kaufland) (https://maps.app.goo.gl/tNTgu1YPuiYsn5K66) - jedinym minusom su vozidla MHD v tomto pripade, co musia ist do zastavky.
- kto si bude musiet davat pozor budu auta z Osuskeho smer Romanova (Technopol)

A netreba ziadny kruhac. Alebo tam daj hlavnu rovno, a hlupaci budu vediet pokracovat v pravidle "idem rovno mam prednost"
Reakcia na: S499.1023 #257866:
Raz ma viezla kolegyňa z vianočného večierka a veľmi som nesledoval okolie, lebo na mňa išla spoločenská únava a celkom som jej dôveroval. Išli sme cez jednu z najznámejších križovatiek s lomenou prednosťou, po Mickiewiczovej. Išla trocha rýchlejšie, ale tak sa mi zdalo, že je to jej štýl jazdy a zase som sa nechcel hrať na starého fotra ktorý jej kibicuje do jazdenia. A zomlelo sa to v sekundách, cez tu križovatku sme preleteli z hlavnej na vedľajšiu bez toho, aby si ona všimla, že už nie sme na hlavnej.

Ja viem že ak by sa nám tam vyrutilo auto, alebo nebodaj trolejbus tak kolegyňa by bola vinná a ak by prežila tak aj trestne stíhana. Ale vrcholom života neautistu nie je označenie vinníka ale prevencia, pretože moje deti mohli byť polosiroty.

Inak ja tam v smere od 29. Augusta idem vzdy s extrémne blbým pocitom, hlavne po tejto príhode.

Čiže ono to nie je o nás, ono je to o adaptovani sa na stav že dvaja z troch vodičov su polovodiči a trend nevyzerá lepšie, no a výchova cez obete tiež nie je najlepšia stratégia.

Preto som namietal, že argument "situácia je jasná a účastník cestnej premávky má poznať zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke v znení neskorších predpisov a ustanovení nadväzujúcich vykonávacích prepisov" je typický žargón "dopravného inžiniera" (prečo sa takto btw tituluju?) z dopravného inšpektorátu.

Záver: podľa mňa je najväčším problémom lomenej presnosti to, že celá stojí na dodatkovej značke a žiaľ veľa vodičov dodatkove značky nečíta. Na to máme prerušovanú priečnu čiaru, ale niekde sa z priestorových dôvodov umiestniť nedá (napr. na Micke)
Reakcia na: S499.1023 #257868:
Ja sa čudujem, že sa s týmto chodiacim Dunning-Krugerom, ktorý si vymýšľa blbosti ako chatGPT pred 5 rokmi vôbec bavíte.
Reakcia na: S499.1023 #257868:
Prosím, dodaj svoju múdrosť, kde vysvetlíš, ako a prečo je tá primitívna a základná križovatka, ktorá je aj správne označená komplikovaná a nedá sa cez ňu správne prejsť.
Reakcia na: bobitwo #257867:
Ty s tvojou instantnou genialitou si určite v spoločnosti extrémne obľúbený.
Reakcia na: Mhr1 #257864:
Máš vodičák? Ak áno, očakávam, že ho teraz pôjdeš vrátiť, ak máš problém prejsť primitívnu ktižovatku v tvare T
https://maps.app.goo.gl/UA2oMtzNSFkkn2sp9 - jeden smer
https://maps.app.goo.gl/3RfzPRqq4XBnPGiN6 - druhý smer
https://maps.app.goo.gl/9uDCXz98TZpaQAd99 - tretí smer

Všetko jasne označené, nič nie je mätúce, všetko je krištáľovo jasné, všetky informácie sú tam.
Reakcia na: Mhr1 #257864:
S polovicou sa dá nadšene súhlasiť, s polovicou rozhodne nie.
Reakcia na: 810zssk #257832:
Veď práve preto som dával tie návodné otázky. Odpoveď, prečo na prímeste neplatí električka na bankovej karte bude určite znieť, že tam nie je fotka užívateľa. Ale toto dokázala vyriešiť aj extrémne konzervatívna Praha tak, že fotka je uložená v databáze a priradená ku karte.
Problém lomenej prednosti, keď hlavná odbočuje doprava, je daný aj dopravným značením. Tieto prípady by
1. nemali vôbec existovať až na jasné prípady, keď hlavná je širšia a odbočuje tiahlym miernym oblúkom. Takéto prípady sú najmä mimo mesto, kde stačí trojuholníková značka ukazujúca, kam vedie hlavná cesta (hrubá) a kam vedľajšia (tenká). Toto značenie podľa tvaru križovatky bez udania hlavnej či vedľajšej cesty je zrozumiteľné a nemätie.
2. Práve značka, že som na hlavnej, vedie k zmätkom, lebo ten, kto križovatku nepozná, si môže uvedomiť, že je na hlavnej, dodatkovú tabuľu si ale nevšimne a pokračuje bez rozhľadu rovno. Keď už taká križovatka existuje, mala by byť označená trojuholníkom "križovatka" a dodatkovou tabuľkou s jej tvarom. Označenie hlavná je v takomto prípade naozaj mätúce! A naviac by na vozovke mala byť namaľovaná priečna stop čiara, aby to vodiča upozornilo, že tu nemá voľný prejazd v smere rovno. V zahraničí som videl aj označenie "daj prednosť" s tým, že hlavná odbočuje doprava. Bolo by to bezpečnejšie.
Ako človek, ktorý šoféruje >50 rokov, začínal svoju "školu šoférskeho života" v Prahe na trabante a má najazdených niekoľko sto tisíc kilometrov, niekedy nad takýmito organizačnými zmenami krútim hlavou. Hlavná má byť až na výnimočné prípady tá rovná a širšia, tak to bolo, keď ja som sa učil jazdiť.
Reakcia na: upravovač fotiek #257862:
Screenshoty
https://jozefraz.sk/homepage/#program

Opätovné zavedenie 15-minútového cestovného lístka a MHD nad 65 rokov zadarmo. Plus plno prázdnych rečí, našťastie ani slovo o Filiálke. Ale aj tak je to bieda.

EDIT: Stránku práve vypli.
Reakcia na: kecho #257835:
Lomená prednosť je problém, pretože sa ešte stále vyskytuje množstvo vodičov, ktorí nechápu, že bliká sa podľa fyzického smeru jazdy a nie podľa hlavnej. Nie je to síce nebezpečné ale naserie, keď idem z vedľajšej rovno, blbeček oproti mne ide po hlavnej a bliká doľava ale nakoniec ide rovno, takže ja som mohol v pohode ísť.
Reakcia na: danlo #257855:
Čo je na tej križovatke "extrémne rozsiahle"?
Reakcia na: Viko #257852:
Ja som tam zatiaľ problém nemal, aj keď teda denne tade rozhodne nejazdím. Každopádne sú aj mäkšie opatrenia, napr. spomaľovacie prahy v smeroch z ktorých treba dávať prednosť a podobne. Ale celkovo nie som fanúšikom idiotizácie dopravného značenia, lebo skôr či neskôr to niekde proste nepôjde a čím menej sa takéto situácie v premávke vyskytujú, tým viac robia problémy tak kde byť naozaj musia.
Reakcia na: danlo #257855:
Je to klasická T-križovatka. Nič komplikované. Nie je tam nič nelogické, ani nie je obrovská.

Hlavná cesta nemusí ísť rovno. Je definovaná buď značkami, alebo pravidlom prednosť zprava.

Ak s ňou máš problém, asi nastal čas vrátiť vodičák.

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu
Dátum a čas príspevkov

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.