Reply on: Mhr1 #257864:
Máš vodičák? Ak áno, očakávam, že ho teraz pôjdeš vrátiť, ak máš problém prejsť primitívnu ktižovatku v tvare Thttps://maps.app.goo.gl/UA2oMtzNSFkkn2sp9 - jeden smer
https://maps.app.goo.gl/3RfzPRqq4XBnPGiN6 - druhý smer
https://maps.app.goo.gl/9uDCXz98TZpaQAd99 - tretí smer
Všetko jasne označené, nič nie je mätúce, všetko je krištáľovo jasné, všetky informácie sú tam.
Mhr1
1. nemali vôbec existovať až na jasné prípady, keď hlavná je širšia a odbočuje tiahlym miernym oblúkom. Takéto prípady sú najmä mimo mesto, kde stačí trojuholníková značka ukazujúca, kam vedie hlavná cesta (hrubá) a kam vedľajšia (tenká). Toto značenie podľa tvaru križovatky bez udania hlavnej či vedľajšej cesty je zrozumiteľné a nemätie.
2. Práve značka, že som na hlavnej, vedie k zmätkom, lebo ten, kto križovatku nepozná, si môže uvedomiť, že je na hlavnej, dodatkovú tabuľu si ale nevšimne a pokračuje bez rozhľadu rovno. Keď už taká križovatka existuje, mala by byť označená trojuholníkom "križovatka" a dodatkovou tabuľkou s jej tvarom. Označenie hlavná je v takomto prípade naozaj mätúce! A naviac by na vozovke mala byť namaľovaná priečna stop čiara, aby to vodiča upozornilo, že tu nemá voľný prejazd v smere rovno. V zahraničí som videl aj označenie "daj prednosť" s tým, že hlavná odbočuje doprava. Bolo by to bezpečnejšie.
Ako človek, ktorý šoféruje >50 rokov, začínal svoju "školu šoférskeho života" v Prahe na trabante a má najazdených niekoľko sto tisíc kilometrov, niekedy nad takýmito organizačnými zmenami krútim hlavou. Hlavná má byť až na výnimočné prípady tá rovná a širšia, tak to bolo, keď ja som sa učil jazdiť.