Úplná výluka električiek na sídlisku Nad Jazerom začne 14. júla 2025 a potrvá do augusta 2026.
Mesto Košice dňa 26. júna 2025 oficiálne spustilo modernizáciu električkovej trate na Slaneckej ulici a v obratisku Važecká, ktorá je súčasťou projektu „Modernizácia električkových tratí MET v meste Košice, 2. etapa“. Modernizáciu týchto úsekov s dĺžkou necelých 7 kilometrov vybudovaných v rokoch 1981 - 1985 vykoná združenie firiem Eurovia SK, ELZA Bratislava a GJW Praha predbežne za cenu 64,949 mil. € s DPH. Financovanie projektu je zabezpečené nenávratným finančným príspevkom z fondov Európskej únie v rámci Programu Slovensko vo výške 77 360 385 €. Mesto Košice bude projekt spolufinancovať sumou 190 474 €.
Stavebné práce si vyžiadajú úplnú výluku električkových liniek 1 3 9 a R2 na sídlisku Nad Jazerom v termíne od 14. júla 2025 do konca augusta 2026. Električková doprava bude nahradená autobusmi. Na účely náhradnej dopravy zakúpil dopravný podnik veľkokapacitné klimatizované autobusy Solaris Urbino 18,75. Okrem náhradnej autobusovej linky bude predĺžená aj trasa autobusovej linky 19 po obratisko Važecká. V špičkovej hodine školského roka sa uvažuje s 5-minútovým intervalom autobusov zo sídliska Nad Jazerom.
„Električkovú trať na sídlisku nad Jazerom začíname rekonštruovať pár sekúnd pred dvanástou. Mnohé jej časti sú po 38 rokoch prevádzky v nevyhovujúcom technickom stave. Musíme na nej nahradiť zastarané a opotrebované konštrukcie. Pôjde predovšetkým o úplnú výmenu električkového zvršku a spodku spolu s odvodnením, modernizáciu svetelnej signalizácie, návrh riadenia výhybiek a príprava prenosu informácií na dispečing DPMK, oznamovacie zariadenia a riadenie, úpravy existujúceho osvetlenia križovatky a nástupíšť. Okrem toho pristupujeme ku komplexnej obnove meniarne a trakčných napájacích káblov, ktoré sú nevyhnutná pre správne a bezporuchové fungovanie prevádzky električiek. Obnovou prejdú aj úseky, kde sa s električkovou traťou križujú jednotlivé ulice, napríklad Dneperská, Ladožská, Raketová či Galaktická. Zrekonštruuje sa aj most a lávka pre peších nad železničnou traťou, opraví sa mostný objekt ponad Myslavský potok a upraví sa jeho koryto. Na obratisku Važecká prejdú kompletnou rekonštrukciou spevnené plochy a elektrické ovládanie výhybiek. Chodníky budú mať prvky zodpovedajúce požiadavkám pre osoby so zníženou schopnosťou pohybu a orientácie,“ predstavil rozsah modernizácie primátor mesta Košice.
Po modernizácii trate by sa podľa vedenia mesta mala zrýchliť jazda električiek v tomto úseku asi o 1 minútu. O ďalšie 3 až 4 minúty sa jazdná doba oseká po modernizácii nadväzujúcich úsekov na Južnej triede a Alejovej ulici.
mi.v
Celkove vidieť, že Jazero je projektované zo 600-metrových obytných súborov (rozdelených priečnymi ulicami, ktoré idú od Slaneckej k Hornádu) a tomu zodpovedajú aj medzizastávkové vzdialenosti. Ulica Napájadlá ide na opačnú stranu cesty a tak skôr by sa zdalo, že dávať kvôli nej zastávku je chyba v Matrixe, lebo veď načo mať tak blízko od seba zastávky. Ale ako som niekedy spomínal, stačí sa pozrieť na Helsinki, kde dávajú dôraz na električkovú dopravu. Každých 600 metrov sú električkové zastávky len tam, kde "nič nie je", teda v rôznych priemyselných častiach a na iných miestach bez obytnej zástavby. V obytnej zástavbe sú električkové zastávky 300 metrov od seba! (Dajú sa nájsť prípady aj na 150 a 200 metrov.) Kliknite sem https://mapy.com/s/fobehemagu a v pravom dolnom rohu mapy je menu Nástroje, kde sa zapína meranie vzdialenosti a môžte si merať. Napríklad na električkových koridoroch Bulevardi a Fredrikinkatu (v pravej časti mapy) sú zastávky rozmiestnené 240 metrov od seba. Košickí projektanti by hneď jednu zrušili (a vzdialenosť tak predĺžili na 480 metrov), veď človek má použiť nohy a nie vyvážať sa električkou!
Takže zastávka Čingovská podľa mňa prináša pokrok. Konečne krátky medzizastávkový úsek. Keby bolo na mne, ešte by som pridal aj zastávku Raketová a zastávku Spišské námestie (poliklinika Jazero) pri parkovisku SBD IV. Teda stálo by sa každých 300 metrov, ale to by bolo úplne v poriadku, lebo ide o trať v obytnej zóne. Jazdný čas cez Jazero by bol dlhší o 2 minúty, lebo počet zastávok by vyvažovala ich rýchlejšia obsluha. Pri menších spádových oblastiach menej ľudí nastupuje a vystupuje na každej zastávke.
Takže podľa mňa sú 600-metrové medzizastávkové úseky pozostatkom socialistickej urbanistiky a jedným z dôvodov, prečo MHD nevytvára pocit, že je tu pre ľudí.
Veľmi vítam, že aspoň Komenského už prerobili na medzizastávkové vzdialenosti do 400 metrov.