Čipové karty

Čo je to čipová karta (BČK)

Bezkontaktná čipová karta (BČK) slúži ako pasívny nosič informácie (napr. na dokladovanie zľavy) alebo aj ako aktívna platobná "elektronická peňaženka", pričom sa môžu obe tieto funkcie kombinovať. Mestská karta je bezkontaktnou čipovou kartou druhej generácie, ktorá nahrádza doteraz používane BČK prvej generácie. Oproti súčasnej BČK má vyššiu pamäťovú kapacitu a vyšší bezpečnostný štandard. Na líci čipovej karty vydanej DPMK sa obvykle (okrem názvu spoločnosti) nachádza iba fotografia vlastníka karty, typ karty, sériové číslo a platnosť karty. Čipová karta môže obsahovať nasledovné informácie pre použitie v doprave:

 • elektronický kredit na platbu za dopravu v mestskej, prímestskej a medzimestskej doprave,
 • nezávislé mesačné predplatné časové lístky pre mestskú hromadnú dopravu,
 • identifikáciu nároku na zľavu pre uplatnenie zľavneného cestovného podľa platnej tarify.

Terminál komunikuje s kartou do vzdialenosti 10 cm pri rýchlosti komunikácie do 0,2 s so svetelnou a zvukovou signalizáciou úspešnosti alebo neúspešnosti prenosu.

Ako vybaviť mestskú kartu (BČK)

K vystaveniu novej bezkontaktnej čipovej karty je potrebná osobná návšteva zákazníckeho centra DPMK na Bardejovskej 6 alebo predpredaja na Roosveltovej 3, je potrebné predložiť platný občiansky preukaz (OP) alebo iný preukaz totožnosti k nahliadnutiu. Žiadanku vyplní pracovník DPMK. Podobizeň majiteľa na BČK je formou potlače snímky vytvorenej fotografovaním priamo na pracovisku, osobné údaje sú zaznamenané zamestnancom na základe predloženého dokladu totožnosti (u maloletých zákonný zástupca predloží rodný list dieťaťa resp. preukaz poistenca). Správnosť osobných údajov na žiadosti záväzne potvrdzuje žiadateľ karty vlastnoručným podpisom.

Pri uplatnení nároku na zľavnenú prepravu je nutné predložiť doklady podľa podmienok stanovených platnou Tarifou DPMK, a.s.  

 • u žiakov do ukončenia povinnej školskej dochádzky potvrdenie o návšteve školy nie je potrebné
 • študenti stredných a vysokých škôl denného štúdia do 26 rokov musia predložiť potvrdenie zo školy
 • dôchodcovia predložia platný občiansky preukaz, posledný výmer resp. potvrdenie Slov. pošty o poberaní druhu dôchodku – u starobných dôchodcov je možné uznať k vybaveniu BČK miesto výmeru doteraz platný (modrý) kmeňový list. Občanom nad 68 rokov stačí predložiť občiansky preukaz
 • držitelia preukazu ŤZP alebo ŤZP-S občiansky preukaz a preukaz ŤZP, ŤZP-S,
 • držitelia preukazu v zmysle platnej tarify bod C 1.2. príslušný preukaz alebo osvedčenie,
 • nositelia medaily MUDr. Kňazovického s trvalým bydliskom v Košiciach predložia k nahliadnutiu preukaz o darcovstve krvi vydaný Slovenským Červeným krížom (SČK).

K vydaniu novej čipovej karty nie je potrebné priniesť fotografiu, aktuálnu fotografiu žiadateľa vyhotovia priamo v zákazníckom centre. Poplatok za vydanie mestskej karty je 6,80 €.

Akceptácia iných čipových kariet

Každú karta vydanú dopravcom, školou alebo iným subjektom zapojeným do systému TransCard (ex EMBASE), v ktorom si všetci členovia môžu navzájom uznávať karty, je možno používať aj pri cestách košickou MHD. Každá takáto karta je označená logom Ubian. To isté platí aj pre karty ISIC a ITIC vydávanými vysokými školami.

Na študentský univerzitný preukaz je možné zakúpiť časový predplatný lístok. Slúži zároveň, pri splnení podmienky aktuálnosti dizajnu aj ako preukaz nároku na zľavnené jednotlivé cestovné – to znamená, že napr. študent Univerzity Komenského v Bratislave si môže kúpiť v Košiciach jednorazový papierový lístok a pri kontrole sa preukáže svojim platným preukazom (vrátane hologramickej alebo pretlačenej známky). Revízori zásadne pri kontrole kontrolujú správnosť a aktuálnosť dizajnu karty a prostredníctvom revízorských čítačiek i údaje editované v čipe.

Dôležité informácie

 • Platnosť pre jednotlivé druhy kariet je uvedená v čipe karty podľa podmienok uvedených v tarife. Ak je kratšia ako životnosť karty odporúčame ju predĺžiť pred termínom ukončenia. Bez obnovenia pri prepravnej kontrole je považovaná za neplatnú s dôsledkami z toho plynúcimi.
  • Študent, učeň, či poslucháč denného štúdia dňom ukončenia štúdia stráca nárok na poskytnutie zľavy; ostatné súvisiace ustanovenia Tarify DPMK, a. s., platia bez zmeny.
 • Každý cestujúci je povinný nahlásiť zmenu v osobných údajoch v lehote do 30 dní od ich vzniku.
 • Kredit na dopravnej karte je možné dobiť nielen fyzickou návštevou predajne, ale aj prostredníctvom webstránky Ubian.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: monoblok #13:
Bundesrepublik je len jedna 😃.
Reakcia na: Yogi616 #12:
V Nemecku alebo Svedsku dostanes zlavu, ak mas statut studenta, na vek sa to nevztahuje. Ale ma to svoje obmedzenia napriklad v Nemecku je to casto zlava len na konkretnu Bundesrepublik a za urcity poplatok (v minulosti to bolo tusim 50 eur na semester)
Reakcia na: David1992 #10:
takáto zľava sa nikde neposkytuje, ani vo vlakoch a ani v prímestskej doprave
Reakcia na: David1992 #10:
V tarife je to uvedené "Študenti, ktorí nemajú trvalý pobyt v SR a boli prijatí a študujú na stredných a vysokých školách v SR v dennej forme štúdia vo veku od 15 do 26 rokov, pokiaľ nie sú trvalo zárobkovo činní do prvého získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa"

odpoveď je nie
Zdravím, chcel by som sa spýtať či sa poskytuje nejaká zľava na cestovné aj študentom VŠ, ktorý majú nad 26 rokov ale študujú dennou formou. ďakujem
Reakcia na: lpisko #7:
Pane, ja mám pocit, že nerozumiete. Alebo nechcete rozumieť. Odpoveď teda znie - je tento web súčasťou agendy DPMK? Nie je. Easy. Af.
Reakcia na: lpisko #7:
Je imhd.sk stránka DPMK? 🤔
Reakcia na: mi.v #6:
Prepacte, nie som tu kazdy den. Ano odpisem. Mne ako uzivatelovy, ktory pouziva aplikaciu na zistovanie spojenia a zakupenie listka pride nelogicke a zbitocne hladat a instalovat zase novu aplikaciu, novu stranku, robit dalsiu novu registraciu, zase nove heslo, ine heslo ako inde a podobne ... je to sucast agengy dpmk? Je!
Reakcia na: lpisko #4:
Hehe, som zvedavý, či odpíšete, prečo ten odkaz hľadáte na imhd.sk 🙂
Reakcia na: lpisko #4:
A čo je toto, oficiálna stránka dpmk?
Reakcia na: TomoSK #2:
Kde doplene, to je nejaka hra na skryvacku??? Si z nas robite srandu??? Neviete dat jednu ikonu, odkaz na hlavnej stranke?
Reakcia na: TomoSK #2:
Otrasné , to neviete dat ikonu Dobiť ?
Reakcia na: Mackousco #1:
Vďaka za tip, doplnené. 🙂
Chýba tu priamy odkaz na dobíjanie peňaženiek a čipových kariet. Dopracovať sa k tomu je ako objavenie Ameriky 😁