Platnosť seniorských BČK predĺžená do konca roka

Platnosť seniorských BČK je predlžená do konca roka, ostatné typy kariet DPMK platia len do konca júna.

Dopravný podnik mesta Košice vyhovel dôchodcom cestujúcim zadarmo. Stalo sa tak na základe stretnutia primátora mesta Richarda Rašiho so seniormi a ich požiadaviek adresovaných vedeniu DPMK. Platnosť starých BČK kariet, ktorých držitelia majú viac ako 68 rokov, sa z pôvodného termínu 30.6.2014 predlžuje do konca roka (31.12.2014). V prípade tejto skupiny cestujúcich karta slúži len na identifikáciu bezplatne cestujúceho bez možnosti jej finančného zneužitia. Pokiaľ majú seniori záujem využívať zľavy na tovary a služby, tak si musia vymeniť starú kartu za novú mestskú.

Výmena starých kariet za nové sa dotýka všetkých, aj bezplatne cestujúcich seniorov. Celkový výpočet cestujúcich sa zisťuje na základe metodického pokynu Štatistického úradu SR. Z celkového počtu prepravených osôb sa štatisticky na základe týchto pokynov podľa koeficientu vypočíta aj celkový podiel bezplatne cestujúcich. Do výpočtu vstupujú údaje, ktoré vie dopravný podnik získať z vydaných kariet. Z tohto hľadiska majú tieto údaje pre DPMK zásadný význam. Základom výpočtu je počet držiteľov týchto kariet na celkovom počte obyvateľov, ktorí majú nárok na bezplatnú dopravu. Táto skupina na celkovom počte prepravených osôb za rok 2013 predstavovala 14,35 %.

Dopravný podnik začal Mestskú kartu vydávať od 2.1.2013. O jej vydanie je možné požiadať na dvoch predajných miestach dopravného podniku, na Bardejovskej a Rooseveltovej v čase od 7:00 do 18:00 hod. Nutná je osobná účasť s príslušnými dokladmi, keďže na mieste sa budú žiadatelia fotografovať. Cena novej karty je 6,80 eur a vydaná je na počkanie. Jej životnosť je 3 roky. O novú kartu môže požiadať každý občan s trvalým pobytom v SR. Okrem dopravného modulu držiteľom poskytuje aj rôzne zľavy. Zabezpečuje lacnejšie vstupy do mestských múzeí, galérií, zoo, či knižníc, ako aj zľavy na ďalšie služby a tovary mestských podnikov. Od marca 2014 sa do projektu zapojili aj noví partneri. Držitelia karty tak môžu lacnejšie nakupovať v sieti obchodov s potravinami, v kníhkupectve či zlatníctve. Výhodnejšie môžu využiť  aj služby jazykovej školy, vzdelávacieho centra, autoškoly, čistiarne, servisného centra a tiež zľavy na cvičenie, masáže, nechtový dizajn, wellness či výber dovolenky.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 8 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Slavoq #3:
to by museli poblokovať aj ISIC karty na ktorých ma mesačník alebo elektronickú peňaženku asi polovica vysokoškolákov a stredoškolákov v Košiciach
Reakcia na: Slavoq #3:
blokovať chcú len karty vydané DPMK, všetky ostatné "nebezpečné" karty iných dopravcov a škôl sa môžu naďalej používať ?
Reakcia na: Slavoq #3:
Mali by, eurobus karty nemení a na to, aby DPMK zrušil aj ich platnosť je podľa mňa prikrátky. Hoci ...
No hej ale Eurobus kartu ci ti budu akceptovat po 1.7.2014 revizori aj ked budes mat zakupeny mesacnik
"Výhodnejšie môžu využiť aj služby jazykovej školy, vzdelávacieho centra, autoškoly, čistiarne, servisného centra a tiež zľavy na cvičenie, masáže, nechtový dizajn, wellness či výber dovolenky."

Áno, to sú presne výhody, o ktoré sa budú dôchodcovia biť do krvi! ?
Všetky BČK by sa mali vymieňať priebežne, podľa pôvodného dátumu danej karty.
DPMK je nedôveryhodný partner svojvôľne skracujúci platnosť BČK. Je to totiž porušenie zmluvy a zmenu musia odsúhlasiť obaja - DPMK aj držiteľ BČK. Kde mám záruku, že MK bude platiť 3 roky?
Výhodnejší je napr. Eurobus. Na 5 rokov za 5,50 eur.