Diskusné fórum › Všeobecná diskusia

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Tatranka #63640:
O tom som počul aj ja. Malo ísť o akési okúzlenie trolejbusmi kdesi z Rakúska a úvahy boli práve v úrovni nahradenia električiek trolejbusmi.

Re #63644 veteran: Tak tou kolmicou na dovtedajší severo-južný ťah cez mesto si ma dostal. Neverím, že toto všetko by sa aj realizovalo, ak by režim nepadol, veď tie plány počnúc asanáciou väčšiny historického centra, cez "zakopanie" ciest až po mrakodrap na Nám. okupantov... Niekto mal bujnú fantáziu. Akurát len to námestie sa komusi podarilo prekonať.
Reakcia na: KVKV #63642:
keby postavili trať v mieste cesty, tak by mohla byť kľudne aj dvojkoľajná.

Re #63644 veteran: dalo by sa povedať, že plán s univerzitou čiastočne vyšiel - a to je areál fakultnej nemocnice. Alebo kadiaľ mala viesť plánovaná trať z Poštovej západne od Kuzmányho?
Reakcia na: Tatranka #63645:
Ja som tam mal pred dvoma rokmi bryndzové halušky a kamarát halušky s kyslou kapustou a boli super. Toto leto som tam bol na čapovanú kofolu a kamaráti si dali čapované pivo a nesťažovali sme sa.
Reakcia na: KVKV #63641:
Zaujímavý námet,ale vcelku zbytočný.Čo by človek robil na Alpínke na jeseň alebo cez zimu?Sedel v tej jednej krčme,kde namiesto piva dnes čapujú chcanky a jedlo je hnoj,o obsluhe nehovorím. Zlaté časy,keď sme sa išli v zime najesť špecialít sú bohužiaľ preč.Inak neviem.A tých jedenapol chatárov si dôjde pohodlne autom.Takže je dobré,tak ako to je,možno by bodlo predĺženie sezóny,viac vlakov,ale to je hlavne o peniazoch.
Keď sme už pri téme rušenia tratí...

Trať na Kuzmányho spolu s telesom mal nahradil druhý jazdný pás vozovky. Plánovali ju totiž rozšíriť na 4-prúdovú ako súčasť mestskej tangenty. V skorších plánoch (1959) plánovali postavi "expresnú cestu" medyi starým a novým mestom - po úpätí Terasy s MÚK na Vojenskej a Štúrovej. Toto padlo a štvorprúdovka na Kuzmányho bola naprojektovaná ako náhrada. Nakoniec aj tento plán padol a ÚP zo 70. rokov dokonca plánoval premeniť Kuzmányho ulicu na akúsi spleť parkovísk a obslužných komunikácií. Bolo to v súvislosti s plánovaným zapustením Moyzesovej ulice pod zem a Kuzmányho mala pomáhať obsluhovať ulice kolmé na Moyzesku.

Čosi som objavil aj o trati MMM-ŽST. V 70. rokoch plánovali asanáciu celej štvrte medzi Štefánikovou ulicou a železnicou. Nová uličná sieť mala byť diametrálne odlišná. Aj to by mohol byť jeden z dôvodov zrušenia trate - okrem nezmyselného nariadenia "zhora" a "naftového opojenia".

Zaujímavé sú aj plány z čias monarchie. Stanicu chceli presunúť viac na sever. Od nej mala byť postavená električková trať smerom na západ, ponad Mlynský náhon do novoprerazenej ulice, ktorá by nadväzovala na Bielu ulicu. Trať mala križovať Hlavnú ulicu a ísť na Poštovú, ktorú mali samozrejme v pláne rozšíriť (vo východnej časti). Po Poštovej ulici by trať prešla až do Kuzmánzho ulice a odtiaľ ďalej na západ po novoprerazenej ulici až na úpätie Terasy. Tam mala byť konečná a nad ňou rozľahlý areál Košickej univerzity. Pekné plány...
Reakcia na: 747 #63637:

ale postavil si už tam domček , a podpredseda msnv bola dosť velká funkcia.
Reakcia na: TA #63619:

Myslím ,že je to v tej monstermalovánke s traťami na kvp, k.n.vsi a bohvie kade, ale hlavne sa o tom žvanilo. Dokonca sa mala povodne (neviem či len do Čermela ) stavať dvojkolajna.
Reakcia na: TA #63628:

čermelská dráha:
Keď už sme v oblasti scifi, tak nie dvojrozchodovú, ale predlžiť jednokolajku až k Havličkovej, elektrifikovať a nasadiť dva "tetrapaky", bola by možná celoročná prevádzka, malá dvojkolajná vozovňa by sa mohla postaviť na tom plácku vlavo asi 250m od havličkovej smerom do čermela.
Boli by sa hodili aj staré tatranské EMU89 ale už sú v čudu.
Reakcia na: veteran #63639:
Oficiálne možno nie.Ja to mám z vtedajšieho prostredia DPMK,to boli len také primátorove "dumky" a nejak to uniklo von,ako všetko iné.
Reakcia na: Tatranka #63638:
Aj plán na zrušenie RD bol? ?
Reakcia na: 747 #63637:
Je to tak.Pripisujú sa mu veci na ktoré nemohol mať dosah.To už jeho "najdrahšia prezidentská kampaň v dejinách Slovenska" je o niečom inom.A jeden z jeho "geniálnych" nápadov zrušiť rýchlodráhu do VSŽ a nahradiť ju trolejbusmi našťastie skapal včas ?
Reakcia na: veteran #63633:
Nie, v čase zrušenia trate nemal Obuvník nad mestom žiadnu moc. Primátorom sa stal až v 83ťom. Dovtedy síce pracoval na "národnom výbore" ale len ako podpredseda.
Reakcia na: veteran #63635:
O jeho pôsobení vo VSŽ viem,len odkedy,dokedy to som nevedel.Ja to beriem,ako legendu.Jednoducho "Strana a vláda" rozhodli a bolo.A netreba zabúdať na vtedajšie "naftové opojenie".

Na dom súdruha Pirča sa denne dívam... ?
Reakcia na: Tatranka #63634:
Lebo ja viem tak, že až do roku 1974 pracoval vo VSŽ. Až potom na NVMK, no "len" ako nejaký podpredseda pre služby, neskôr pre ekonomiku. Dosť silno pochybujem, že mal nejaké veľké slovo.

Veľké slovo mal napr. SÚDr. Pirč, ktorý presadil myšlienku neasanovať zvyšok rodinných domov na Dargovskej a Karpatskej. Jednak tam chcel bývať (aj býval, jeho vdova dodnes) a po druhé, tie domy sa za prvej republiky postavili ako Robotnícka kolónia - bolo to Robotnícke stavebné družstvo, členovia boli sociálni demokrati, resp. komunisti. V týchto domoch mával komunisti za prvej republiky svoje seansy po prvomájových oslavách.
Reakcia na: veteran #63633:
To práve neviem,tiež by som sa opýtal,neviem koho.Ono to môže byť len rokmi živená "urbanlegend".Asi ako Tisov salónny vagón,ležiaci kdesi v Čermeli ? .
Reakcia na: Tatranka #63632:
SÚDr. Katolík už mal nejaké významné postavenie v čase, keď sa zrušila trať do Čermeľa?
Reakcia na: veteran #63620:
Ešteže sa to nepodarilo.Stačí,že bola zlikvidovaná električka do Čermeľa,na koho príkaz,to už je dnes jedno,podstatné je,že asi navždy.Tie stovky áut čo dnes prejdú Čermeľským údolím,tie nikomu nevadia?Dnes by som tam nechcel bývať,ani keby mi za to platili.A ujovi Rudovi je to asi fuk ?
Reakcia na: Isidor #63626:
vyzeraju lepsie ako T3 teda sa daju nazvat novym vozom ?
Reakcia na: MHDmarek #63629:
načo by kupoval, keď už ho ukradol ? ?
Reakcia na: Isidor #63627:
Nech kúpi automat ten, kto ho ukradol!

Zmeniť zobrazenie

Štruktúra
Zoradenie
Počet príspevkov na stranu

Vyhľadávanie v téme

Hľadaný text
Dátum od
Dátum do
Hľadá sa v texte príspevku aj v mene používateľa.
Súčasne je možné hľadať viac výrazov oddelených medzerou.
Návod pre pokročilé vyhľadávanie nájdete tu.