Reakcia na: franko5240 #40955:
Samozrejme, že DP robí služby pre ľudí. Otázka je, kto posúdi, čo je pre ľudí najlepšie, a či to vedia posúdiť aj samotní ľudia.Ja cestujúcich s obľubou prirovnávam k malým deťom. Deti máme (väčšinou) radi, chceli by sme pre nich len to najlepšie. Ani ony samy to niekedy nechápu a napr. plačú, že nechcú ísť k doktorovi, lebo sa boja. Deti samozrejme poľutujeme, ale k doktorovi, pokiaľ sú choré, zoberieme. Ony sa na nás hnevajú, myslia si, že im robíme zle, ale raz pochopia, že tam šlo o zdravie a nie nejakú injekciu a pod.
Na druhej strane tu máme občanov MČ, ktorých tiež máme ako cestujúcich radi a chceli by sme pre nich len to najlepšie. Ale oni sami to niekedy nechápu a napr. plačú, že oni nechú prísť o priamu linku na námestie, lebo nechcú prestupovať. Zákazníkov síce poľutujeme, ale systémovú zmenu zavedieme, lebo vieme, že im ponúkame dvojnásobok počtu spojov a viac možností cestovania. Oni sa na nás hnevajú, myslia si, že im robíme zle, ale raz pochopia, že šlo o zefektívnenie systému aj pre nich.
Ale vlastne už nepochopia, lebo v Košiciach sa nepočkalo, kým sa systém zabehne, kým sa všetci cestujúci "utrasú". Aby nebol krik, opäť sa ťahajú priame linky odvšadiaľ do centra, pričom sa zhoršujú intervaly. Ľudia sa tešia, že sa vezú priamo a neuvedomujú si, že ak spoj náhodou zmeškajú, ďalší pôjde o hodinu. V konečnom dôsledku ich systém aj tak napáli tak, že presadnú do auta. Skrátka, uplakanému vystrašenému dieťaťu sme sľúbili, že k doktorovi nejdeme a ono o mesiac neliečené umrie.
Koniec.
P.S. Nie som zamestnanec DPMK.
Dobrú noc
quinn
Re Nikoliatko: trosku ta podporim, myslim, ze mas v podstate pravdu, aspon co sa tyka konkurencie a ekonomiky, ale aj v tomto smere existuju rizika
Re ostatni: je faktom, ze sa Eurobus tlaci do usekov a casov(spicka), v ktorych moze najviac zarobit, je to normalne spravanie ekonomickeho subjektu v trhovej ekonomike, ale hlavnym kriteriom nemoze byt zisk(za peniaze sa dobre meno neda kupit,aj ked reklama a PR dnes dokaze divy? ), ale zabezpecenie dlhodobej konkurencieschopnosti, to,ze ma DPMK problemy s hospodarskym vysledkom je zname, ale v poslednom case znacne utrpelo aj meno podniku,ktore beztak nebolo prilis dobre. Ak ma DPMK dobre nastavene linkove vedenie (jeho smerovanie a casovanie), dokaze zabezpecit adekvatny komfort a tomu vsetkemu zodpovedajucu cenu, tak sa nema co obavat konkurencie.
Co sa tyka konkurencie na linkach 9x myslim, ze pre DPMK by nemal byt problem nastavit odchody z uvedenych zastavok par minut pred prichodom Eurobusu, ale taketo pocinanie by bolo kontraproduktivne a neprospelo by nikomu, ani cestujucemu ani DP
Co sa tyka MHD poskytovanou Eurobusom, tato nebude realizovana len na 3 linkach 9x, ale aj na primestskych linkach smerujucich z okolia Kosic na AS a opacne (tieto linky funguju uz dnes a pokial viem tak su aj rychlejsie a na niektorych usekoch aj lacnejsie ako linky DPMK a to aj bez dotacie od mesta).
Nepoznam prepojenia medzi predstavenstvami DPMK a Eurobusom resp. Tempus Group (mozno by osoba, ktora ich spominala mohla byt konkretnejsia, netreba zbytocne strkat hlavu do piesku), viem len co to o financnej situacii Tempus Group. Tempus Group je tvorena viacerymi spolocnostami medzi nimi aj Eurobus a Tempus trans. Vsetky autobusy Eurobusu boli, mozno az na par vynimiek, zakupene od spolocnosti Tempus trans, cize vlastne dochadza k prelievanu kapitalu v ramci skupiny (vid aj vzorec pre Vladimira uvedeny vyssie), nepoznam presne strukturu zakaznikov Tempus trans, ale odhadom viac ako 50% zakaziek, bolo zrejme realizovanych tymto sposobom....a z okolia Tempus group sa siria hlasy,ze maju mensie problemy s financiami...preto musia hladat nove oblasti posobenia,aby mohli viac diverzifikovat svoje sluzby, ziskat nove trhy, zakaznikov....