Reakcia na: Zberatel #79166:
No jasné, veď jazdiť sa naučíš aj v Škode 120. Pre nových vodičov to vyhovuje, je jedno aký voz to je, na naučenie základov to stačí a potom sa doškoľujú na konkrétne typy vozidiel. Skôr to vidím nádejne až vtedy keď sa budú vyraďovať T6. Zatiaľ náhrada za 261 nie je...Pokiaľ ide o nostalgickú linku, také idei tu už boli dávno, nič nové. Nič z toho sa nerealizovalo, keďže to bolo zavrhnuté už v počiatkoch ako problematické. Bežný ľud nerozlišuje rozdiel medzi nejakou T1,T2,T3 a je to zatiaľ skrátka neatraktívne, vozy starej koncepcie ani nemáme k dispozícii a ak aj by výhľadovo boli, huntovať kultúrne pamiatky v síce obmedzenej, ale viac, menej bežnej premávke je nežiadúce. Pokiaľ dobre viem, tak Praha má na nostalgické účely tzv. komerčné vozy, ktoré sú jednak duplikáty a de facto repliky schopné premávky podľa terajších predpisov. Šotojazdy naopak nie je problém objednať a zaplatiť, je to dostupné pre každého platiaceho záujemcu, jediné čo chýba je nedostatočná propagácia takejto možnosti. Ono už pokusy s koňkou na Hlavnej skončili nezdarom, záujem o to zo strany "obecenstva" nebol bohvieaký, ale boli tam aj iné problémy.
Tatranka
Rozhovor s JUDr. Denisou Žilákovou, GR sekcie riadenia projektov na Min. dopravy, výstavby a reg. rozvoja SR, uverejnené v decembrovom čísle Železničnej revue.
Citujem:
Ako sa bude ďalej rozvíjať nosný dopravný systém v Bratislave? Bude sa pripravovať na príchod tram-trainov?
.....................Financovanie tram-trainu v Bratislave z eurofondov je problematické, a to nie len z hľadiska infraštruktúry, ale aj vozového parku. Investičné náklady na jeho zavedenie by boli neúmerné očakávaným prínosom a preto sa s takýmto systémom v strednodobom výhľade neuvažuje.
To isté platí aj o tram-trainoch v Košiciach?
V strednodobom horizonte áno.