K FAREBNÉMU ZNAČENIU
Farebne rozlíšené tabulky je dobrý nápad, aj ked ich skutočný význam bol v možnosti rozlíšení prichádzajúcej linky v dialke v dobách tabuliek. Takže v Košiciach to prišlo tak trochu „s křížkem po funuse“. Aj to sa už dnes rieši napr. vo 3vajčiarsku – farebné led alebo lcd displeje čísel; samozrejme pre KE drahý špás a mnoho naliehavejších problémov. Tradícia farebného značenia má dlhú tradíciu, napr linky koňky sa značili len farebnými terčmi; v noci lampami. V Čechách si túto tradíciu dlho uchovávali v Mar. Lázních.
V Košiciach to má v súčasnosti význam pri označení zastávok a schém. Čo sa dá vytknúť , je nie vždy dobre zvolená kombinácia farieb, čísla sú nekontrastné zle čitatelné. Typicky L6 a šedé linky. Použité príliš velké množstvo farieb. To má význam aj pri slovnom označení liniek ,napr. zelená linka a nie „taká ta svetlejšie zalená trochu do modra“. Stačí použiť niekolko málo dobre definovatelných farieb v kombinácii s farebnými číslami.
Príklad: PODKLAD/číslo
ČIERNA/biela (ostatné, nie nosné linky)
ČIERNA/žltá
MODRÁ/biela (erky, RA)
MODRÁ/žltá
ZELENÁ/biela
ORANŽ/čierna
ORANŽ/červená
ŽLTÁ/čierna
ŽLTÁ/červená
ŽLTÁ/modrá
HNEDÁ/biela
BIELA/čierna (BIELA-napr.trolejbusy)
BIELA/modrá
BIELA/zelená
BIELA/červená
FIALOVÁ/biela
FIALOVÁ/žltá
To je dostatok jasne definovatelných a kontrastných farebných kombinácií , možno ešte vytvoriť niekolko ďalších.
Rozhodne by som zachoval farebné značenie, v blízkej budúcnosti možno čakať výrazné zlacnenie plnofarebných displejov, možno za pár rokov už budú len také.
Farebne rozlíšené tabulky je dobrý nápad, aj ked ich skutočný význam bol v možnosti rozlíšení prichádzajúcej linky v dialke v dobách tabuliek. Takže v Košiciach to prišlo tak trochu „s křížkem po funuse“. Aj to sa už dnes rieši napr. vo 3vajčiarsku – farebné led alebo lcd displeje čísel; samozrejme pre KE drahý špás a mnoho naliehavejších problémov. Tradícia farebného značenia má dlhú tradíciu, napr linky koňky sa značili len farebnými terčmi; v noci lampami. V Čechách si túto tradíciu dlho uchovávali v Mar. Lázních.
V Košiciach to má v súčasnosti význam pri označení zastávok a schém. Čo sa dá vytknúť , je nie vždy dobre zvolená kombinácia farieb, čísla sú nekontrastné zle čitatelné. Typicky L6 a šedé linky. Použité príliš velké množstvo farieb. To má význam aj pri slovnom označení liniek ,napr. zelená linka a nie „taká ta svetlejšie zalená trochu do modra“. Stačí použiť niekolko málo dobre definovatelných farieb v kombinácii s farebnými číslami.
Príklad: PODKLAD/číslo
ČIERNA/biela (ostatné, nie nosné linky)
ČIERNA/žltá
MODRÁ/biela (erky, RA)
MODRÁ/žltá
ZELENÁ/biela
ORANŽ/čierna
ORANŽ/červená
ŽLTÁ/čierna
ŽLTÁ/červená
ŽLTÁ/modrá
HNEDÁ/biela
BIELA/čierna (BIELA-napr.trolejbusy)
BIELA/modrá
BIELA/zelená
BIELA/červená
FIALOVÁ/biela
FIALOVÁ/žltá
To je dostatok jasne definovatelných a kontrastných farebných kombinácií , možno ešte vytvoriť niekolko ďalších.
Rozhodne by som zachoval farebné značenie, v blízkej budúcnosti možno čakať výrazné zlacnenie plnofarebných displejov, možno za pár rokov už budú len také.
Peter55
Ale keď už sme pri tom. Ako pomôže poloslepemu to, že polovica ak nie viac liniek je sivých ?? ?