Reakcia na: TA #51352:
získa sa tým sprehľadnenie ekonomických tokov v celej cestnej doprave a v dôsledku objektívnejšia súťaž medzi rôznymi druhmi dopravy. Keď železničný dopravca musí platiť aj za použitie trate správcovi infraštruktúry (u nás ŽSR), ale autobusový má cesty zadarmo a platí len vozidlá, PHM a vodičov, čo myslíš, kto z nich ponúkne objednávateľovi (kraj, mesto...) lepšiu cenu za identické výkony? Snaha je, aby nebol jeden druh dopravy výrazne zvýhodnený pred iným (výškou podieľania sa na nákladoch z verejných zdrojov) - čo prináša veľké deformácie na trhu. Dramatický pokles podielu nákladnej železničnej dopravy v prospech cestnej v posledných desaťročiach nech je toho príkladom.
Načo je potom palubná jednotka elektronického mýtneho systému
jt
Navyše aby toho nebolo málo, celý systém je tak neprehľadný, že vodič nemá ako kontrolovať spotrebu, nevie čo mu bolo a za čo zarátané, koľko ešte prejazdiť môže a pod.