Či sa nám to páči, alebo nie, Vianoce sa rôznym spôsobom oslavovali skôr, ako vznikla katolícka cirkev. Cirkevné sviatky sú napr. 15.9., čo mne hovorí len toľko, že je voľno a nieriešim že prečo. Vianoce oslavuje rôznym spôsobom možno 99% ľudí.
TA: porovnávaš neporovnateľné. Spoj L7 o 22.10 z NO jazdí každý deň, na rozdiel od spojov po 23.30. Tu bola pred pár dňami debata o tom, že by MHD mala "zavrieť" po 17.00. Mám za to, že nejaké spoje by mali jazdiť aspoň do 22.30. ako bežný deň. Spoje po 23.30 nekomentujem, netuším koľko ľudí ich využioje do kostola, ja isto nie ?
TA: porovnávaš neporovnateľné. Spoj L7 o 22.10 z NO jazdí každý deň, na rozdiel od spojov po 23.30. Tu bola pred pár dňami debata o tom, že by MHD mala "zavrieť" po 17.00. Mám za to, že nejaké spoje by mali jazdiť aspoň do 22.30. ako bežný deň. Spoje po 23.30 nekomentujem, netuším koľko ľudí ich využioje do kostola, ja isto nie ?
).
jt
A s tým, že Vianoce sú predovšetkým cirkevný sviatok súhlasím, stačí sa pozrieť na katolíkov, ktorí sa riadia Juliánskym kalendárom a Vianoce si oslavujú po svojom. Alebo na Moslimov, ktorí ich taktiež neoslavujú, aj keď globalizácia a komercializácia robia svoje. To, že dnes sú už Vianoce viac-menej všeobecným sviatkom je výsledok doby, z dlhodobého hľadiska možno prílišným vrytím sa cirkvi do vecí verejných. Navyše si už nemôžeme vyberať, či chceme mať Vianoce alebo nie, pretože ich proste máme a či je niekto katolík, alebo nie, prispôsobuje sa sviatočnému režimu (hlavne, keď sa do toho obujú Ficovci, ktorí pozatvárajú obchody).